8 Adımda El Yapımı Bileklik Nasıl Yapılır?

8 Adımda El Yapımı Bileklik Nasıl Yapılır?

  2015 yılının nisan aylarının ortasında olduğumuz şu günlerde , güneş kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Yazın gelmesine birkaç ay kaldığına göre aksesuara düşkün bayanlar için artık bütün mağazalar yeni model bilekliklerini,küpelerini ve kolyelerini sergilemeye başladı. Yaz ayının gelmesiyle satış patlaması yaşayan bu takılar gerçekten verdiğiniz ücretin hakkını veriyor mu? Birçok turistik şehirden aldığınız bileklikler aslında bu işi hobi için yapan ve bunu paraya dönüştüren girişimci bayanların fikri. Aslında bu makalemizde girişimcilik dersi vermek gibi bir niyetimiz yok. Yazın gelmesiyle hem sevgiliye hediye sezonu hemde takı sezonu açıldı. Geçen yıl evlenen çiftleri yıldönümü, yaz aylarında doğan sevgilisi olanlar içinse doğum günü hediyesi ne alınır telaşı sarmaya başladı. Sizde hediye seçimini konusunda kararsızlık yaşayan insanlar gurubunda kendiniz görüyorsanız aslında birçok hediye seçeneğiniz var. Kıyafetten takıya, ayakkabıdan teknolojik aletlere kadar birçok alternatif. Fakat bazen bu ürünler çok pahalı olabiliyor bazen de sizin hediyeye ayıracak bütçeniz malesef bulunmuyor. O zaman el yapımı bileklik yapma fikri nasıl? Bizce mükemmel bir fikir. Yazın sevgilinizin bileğinde sizin yaptığınız o rengarenk bilekliği taktığını bir düşünün. Gururla tüm sevdiklerinize sizin yaptığınız anlatıcağınızdan hiç süphemiz yok. Lafı daha fazla uzatmadan el yapımı bileklik nasıl yapılırmış bir görelim bakalım…

  el-yapimi-bileklik

  1- Yapacağınız Bilekliğin Temasını Belirleyin.

  Bileklik konusunda çok fazla model bilginiz yok ise; birçok bayan dergisini inceleyip üzerinde ne taşları ve nasıl metaller kullanıldığı ve hangi renklerin birbirleriyle ahenk içinde olduğunu görüp bilgi edinebilirsiniz.

  bileklik-nasil-yapilir-adim-3

  2-Bilekiğinizde kullanacağınız taşların rengi belirleyin.

  Bileklik yapımında renk en önemli kriterdir. Örneğin yılbaşına özel bileklik yapmak isteseydiniz kırmızı ve yeşil kullanmalıydınız. Fakat yaz aylarına uygun rengarenk ve cıvıl cıvıl bir bileklik yapma niyetindeyseniz turkuaz,mavi ve kırmızı renklerini tercih edebilirsiniz.

  8-adimda-el-emegi-bilekli-nasil-yapilir

  3-Bileklik Taşlarınızı Satın alın.

  Renk seçimlerinizden sonra geldik en önemli kısım olan istediğiniz renkteki taşları bulmaya. Küçük bir kasabada ya da istanbul dışında yaşıyorsanız dilediğiniz model ve renkte bileklik taşı bulmanız gerçekten çok zor. Fakat istanbul ,ankara ve izmir gibi metrobol büyük şehirlerde yaşıyorsanız birçok büyük tuhafiyelerde istediğiniz modeli bulmanız içten bile değil.

  8-adimda-el-yapimi-bileklik

  4- Bilekliğinize hava katacak metal süsleri satın alın.

  Taşlarınızı satın aldığınıza göre , sıra geldi el yapımı bilekliğinize hava katmaya. Yine birçok tuhafiyeciden istediğiniz desende metal rengi ufak metal şekiller bulabilirsiniz.

  el-yapimi-bileklik-aksesuarlari

  5- Bilekliğinizi yapmaya başlamadan evvel ön hazırlıklarınızı tamamlayın.

  Bileklik yapımında kullanacağınız aksesuar ve taşları tamamladığınıza göre , sıra geldi yan keski ,karga burun ve bileklik ipini hazırlamaya.

  bileklik-yapimi-adim-6

  6-Yapacağınız bilekliğin planını hazırlayın.

  El yapımı bilekliğiniz tamamen size özgü olacağından öncelikle taşların ve metal aksesuarların hangi sırada dizileceğiniz belirleyin. Aynı renkte taşların ve aynı model metal şekillerin yan yana gelmemesine çok dikkat edin. Hem taşları hemde metalleri yuvarlak halka olacak şekilde eşit miktarta dağıtın. Düzensiz ve hatalı düzenlediğiniz bileklik hem görüntüsü bakımından hemde bilekteki duruşu açısından göze hoş gelmeyebilir.

  8-adimda-el-emegi-bilekli-nasil-yapilir-adim-7

  7-Bilekliğinizi Yapmaya Başlayın Ve Sabırlı Olun!

  Bilekliği yapan bir erkekseniz, öncelikle sabırlı olun! daha önce incik boncukla hiç uğraşmadıysanız ufacık taşlar ve ipe dizmesi size can sıkıcı ve zor gelebilir.

  sevgiliye-el-yapimi-bileklik-hediyesi

  8-Bilekliğiniz Tamam! Sevgilinize Hediye Edebilirsiniz.

  Ürün tedariği , planlamalar ve sıkı bir sabır sonucunda bilekliğinizi bitirdiniz. Sakın bu kadar uğraşmaya ne gerek var gidip hazırı alsam daha ucuza gelir diye düşünmeyin. Yazımızın başında da dediğimiz gibi her zaman el yapımı ürünler daha değerlidir.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.