Babalar Günü Neden Kutlanıyor?

Babalar Günü Neden Kutlanıyor?

  babalar_gunu

  Sevgili babanıza,babalar günü için mükemmel sürprizler yapmayı ve ona en güzel babalar günü hediyesi araştırıyor olabilirsiniz fakat, her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanan babalar gününün neden kutlandığını, ilk ne zaman kutlandığını ve nasıl ortaya çıktığını düşünüyor olabilirsiniz. Bizde hediyetavsiyeleri.com olarak yaklaşan babalar gününde babanıza hediye arayışı içerindeyken ufak bir genel kültür bilgisi vermek için araştırmaya koyulduk. Babalar günü her ne kadar anneler günü popüler ve eski olmasa da 92 yıllık bir geçmişi bulunmakta.

  Babalar günün nasıl,nerede ve ne şekilde çıktığına dair internet ortamında 2 farklı kaynak bulunmakta. ilk hikayeye gelecek olursak;

  John Bruce Dodd adında küçük bir çocuğun 5 kardeşi vardır. Annesi 6.çocuğunu doğurduğu sırada hayatını kaybeder ve dodd ve 5 kardeşine babaları olan William smart bakmak zorunda kalır. Babalarının hem çiftlikte çalıştığını hemde akşam eve geldiğinde 5 kardeşine bakmak zorlandığını gözlemleyen dodd babasına özel bir armağan vermek için babasının doğduğu gün olan 5 haziran da o günü hem babalar günü hemde babasının doğum günü olması için çalışmalara başlamış. Takii bu çalışmalar 19 mayıs tarihine kadar sürmüş.  Babalar günü ise, ilk kez 19 haziran 1910 yılında kutlandı. İlk resmi kutlama ise o zamanın ABD başkanı Calvin COOLİDGE’in desteğiyle 1924 yılında kutlandı. Babalar gününün haziran ayının 3. haftası pazar günü kutlanmasının resmiyete dökülmeside 1966 yılında Lyndon JOHNSON tarafından sağlandı.

  İkinci kaynakta ise; katolikler babalar gününe çok farklı bir yorum getiriyorlar. Onlara göre bu gün peygamberleri hazreti İsa’nın babasına anısına,haziran ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. 1980’li yıllarında sonlarında ülkemizde kabul görmeye başlayan babalar günü diğer özel günlere nazaran çok eski bir maziye dayanmıyor. Hatta çoğunlukla unutulup gidiliyor. Hiçbir zaman popüleritesi anneler günü,sevgililer günü ve yılbaşı kadar olamadı.  2014 yılı için babalar günü ülkemizde 15 haziran pazar günü kutlanacaktır. Babalarına hediye almak isteyenler sitemizde ki babalar günü hediyesi fikirlerimize bir göz atabilirler.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.