Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

Bazı tasarımlar zahmetli olsa da sonucu güzel olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Teneke kutularından faydalanarak mumluk yapmak da bunlar arasında yer almaktadır. Teneke kutuları genel olarak içindeki ürünler kullanıldıktan sonra atılmaktadır ancak kendileri oldukça faydalı bir şekilde kullanılabilir. Çünkü onların değerlendirilip yeni ürünler meydana getirilmesi oldukça mümkün gözükmektedir. Şık dekor ürünleri ortaya koymak için teneke kutularından yararlanmak oldukça akıllıca bir seçenek olacaktır. Bu sayede hem teneke kutularını çöpe atmamış olursunuz hem de kendiniz için yeni dekoratif mumlar meydana getirmiş sayılırsınız. Çok güzel dekor ürünleri yapmak için günümüzde teneke ile cam objelerden çok sık faydalanılmaktadır. Onların geri dönüşümden faydalanarak bu anlamda eşyalar meydana getirmek mümkün olmuştur.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

Mumluklar teneke kutu ya da cam kavanozdan faydalanarak ortaya çıkarılmış olan dekoratif ürünler arasında yer almaktadır. Yapılan birçok proje arasında teneke kutularının üzerinde yeni tasarımlar meydana getirmek ya da üst kısmı boyamak yer almaktadır. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra ortaya çıkarmış olduğunuz yeni ürünü kullanıma açık bir hale sokabilirsiniz. İçeceklerin metal kutuları bu anlamda çok sık kullanılmakta olup kendilerinden oldukça şık dekoratif mumluklar meydana getirmek mümkündür. Pek çok kişi gerek evinde gerek iş yerlerinde mum bulundurmakta ve mumun görüntüsünden çok hoşlanmaktadır. Bu da mum kullanımını gitgide yaygınlaştırmış ve ortaya farklı tasarımlarda bulunan mumların çıkmasına olanak sağlamıştır.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

Günümüzde mumlar artık pek çok mekânda kendisine yer edinmiştir çünkü hem görüntü hem de kullanım açısından yararlıdır. Aydınlanma açısından da çok sık tercih edilen mumlar yer kaplamaması ve pratik olması açısından da birçok işletmede bulunmaktadır. Aynı şekilde mumlar görüntü açısından ortama bir şıklık ve romantiklik sağladığı için en sık tercih edilen dekoratif ürünler arasında yer almaktadır. Bu yüzden mumlukların farklı versiyonları da piyasada birçok farklı çeşitte yer almaktadır. Ancak insanlar farklı mumluklar satın almak yerine bunu kendileri üretme konusunda da fikir sahibi olmuşlardır. Pek çok insan boş zamanını değerlendirmek ve el becerilerinin gelişmesi açısından teneke kutularından faydalanarak mumluk yapma işine yanaşmıştır. Bu sayede hem evinde var olan ve artık kullanılmayan malzemeleri değerlendirmiş olacak hem de kendi hayalindeki tasarımı ortaya çıkaracaktır.

Mumluk için gereken malzemeler nelerdir?

  1. Teneke kutu (1adet)
  2. Akrilik boya (dilediğiniz renkte olabilir)
  3. Fırça
  4. Çivi, bıçak ve makas gibi kesici – delici aletler
  5. Mumlar ancak mumu seçerken onların kutuların içerisine girebilecek boyutta olmasına özen gösterin

Teneke kutudan faydalanarak nasıl mumluk yapılır?

  • Kutunun açma halkasının yer aldığı kapağı tam bir şekilde dikkatli olarak çıkarmalısınız. Bunu yaparken kutunun ağzının iyice açılmamasına özen gösterin ve hedefi doğru tamamlayın.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

  • Dikkatli bir şekilde kesim işlemini yapmadan önce bir kalem alın. Bunu teneke kutunun göbek tarafına minik bir biçimde işaretleme yaptıktan sonra bırakın.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

  • Kesim işlemini tamamladıktan sonra istediğiniz deseni çizebilirsiniz ancak bunu yapmadan önce kutunun her tarafını boyayın. Bunu yaparken hiçbir yerde boşluk kalmamasına özen gösterin ve boyama işleminde her yere aynı derecede boya kullanın.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

  • Çizdiğiniz desenlerin üzerlerinde delik açın bunu yaparken boyanın kurumuş olmasına dikkat edin ve ince uçlu bir çivi kullanın. Artık hayalinizde var olan mumluğu tasarlamak için son adımları gerçekleştirin ve ortaya güzel bir sonuç çıkmasına hazır olun.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

  • Mumluklarınızı tamamladıktan sonra içerisinde mumları yerleştirerek aydınlanmasından ve görüntüsünden faydalanın.

Boş Teneke Kutusu ile Mumluk Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir