Deri Kaplı Defter Nasıl Yapılır?

Bu güne kadar sevgilinize birçok kez sürpriz yaptınız. Bu sürprizlerinizin hepsi sevgiliniz tarafından memnuniyet ile karşılandığından şüphe yok. Ancak bu defa hazırlayacağınız sürpriz her zamankinden oldukça farklı olacak. Bize sorarsanız şimdiye kadar hazırladığınız bütün sürprizlerden, hediyelerden daha özel olacak.  Özellikle yaklaşan sevgililer günü öncesi sevgilinize sunabileceğiniz çok hoş bir sürpriz olmaya aday. Evet, Bu yazımızda sevgiliye El yapımı deriş kaplamalı defter nasıl yapılır resimler eşliğinde anlatacağız. Hazırlayacağınız deri kaplamalı bu defterin yapım aşamasının tamamında sizin emeğiniz olacak. Yani defteri A’ dan Z ‘ye kadar yapımında sizin imzanız olacak. Bu defteri asıl özel kılan tarafı ise sevgilinize duyduğunuz o en özel duyguları yazmak olacaktır. Bütün hislerinizi en güçlü cümlelerinizle yazarak sevgililer gününde ona hoş bir sürpriz yapabilirisiniz. Sizde sevgilinize deri kaplamalı defter hazırlayarak sürpriz yapmak istiyorsanız lütfen yazımızı sonuna kadar okumaya devam edin.  Bu özel defterin yapımını daha net göstermek adına bütün merhalelerini resimler eşliğinde sunduk.  Adım Adım deri kaplamalı defter nasıl yapılır? İşte cevabı;

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir

Bu proje için gerekli malzemeler:

  • Kağıt
  • Deri veya süet parçası
  • Nakış ipi
  • Balmumu
  • Makas
  • Sanatsal Maket bıçağı
  • Düz kenar
  • Kesme tahtası
  • Geniş sağlam iğne
  • Dikiş makinesi

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir2

Özelikle sizlere ebat vermekten kaçındık. Zira Defterinizi istediğiniz büyüklükte ve kalınlıkta yapabilirisiniz. Örneğin A4 ebadındaki bir kağıdı tam ortasından katlayarak ve istediğiniz sayıda hazırlayarak deri kaplı defterinizi hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz Standard bir defter veya ajanda boyutunda da hazırlayabilirisiniz. Şimdi biz A4 Kağıdını ortadan ikiye katlayarak defteri yapılacağı varsayılarak anlatımımıza devam ediyoruz.

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir3

Kâğıtları katlanılan yerinden dikiş makinesi ile doğru bir şekilde dikilmelidir. Ancak bu noktada bir noktanın altını çizelim. Dikiş makinesi altına bir defada en fazla 4 veya 5 Yaprak kâğıt koyarak dikilmelidir. Bu şekilde dikiş makinesinin zarar görmesinin önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda fazla sayıdaki kâğıt dikimi defterde simetrik hatalar oluşmasına yol açacaktır. Bir defada beş kâğıt dikerek istenilen miktarda beşerli kâğıt guruplarını dikilebilir.

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir4

Dikimi tamamlanan kâğıtların kenarında eşit aralıklılar ile nokta koyarak işaretleyin. Nokta koyduğunuz yerleri bir sonraki aşamada sağlam bir iğne ile delikler açacaksınız. Deldiğiniz yerlerden sayfaları birleştireceğiniz için sayfaları eşit aralıklar ile işaretlediğinizden emin olun. Aksi takdirde üst üste koyduğunuz zaman deldiğiniz noktalar örtüşmez. Delme işlemini yaparken dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Kendinize zarar vermemek için bir defada az sayıda kağıdı delmelisiniz. Çok fazla sayıda kâğıdı delmeye çalışmayınız. Resimde gördüğünüz gibi sayfaları dikimini gerçekleştirmelisiniz.

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir5

Sayfanızın büyüklüğüne göre deri parçasını keseceğiniz için kağıdı derinin üzerine yatırın ve kenarlarından düzgün bir biçimde çizimini sağlayın. Deri parçasının defteri oluşturan kağıt sayfalarından bir miktar büyük olmasına dikkat edin. Çizimi tamamladıktan sonra makas yardımıyla kesme işlemini gerçekleştirin. Deri gibi bir malzemeyi keserken ölçümünüzün kesin olması önemlidir. Çünkü yanlış ölçü ve kesimden sonra geriye dönüş sağlamak olanaksızdır. Kesme işlemini tamamladıktan sonra defterin üzerini bağlamak için kullanacağımız deri ipinide artan kesebilirisiniz.

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir6

Neredeyse tamamlanmak üzere… Deri kapağının üzerine dikimini tamamladığınız kâğıt sayfaları yerleştirin. Deri kapağının üzerine orantılı bir biçimde yani deri kapağının altının ve üstünün kapandığında simetrik olması gerekir. Bu sebeple alt kapak ile üst kapak birkaç kes kapatılarak test edilmelidir. Sonrasında deri kapağının üzerine de defter sayfalarında ki gibi eşit aralıklar ile işaretlemelisiniz. Bunun için defterdeki delik noktaları referans olarak kullanabilirisiniz.

deri-kapakli-defter-nasil-yapilir7

Ve işte Final… Şimdi büyük uğraşlar ile tamamladığınız deri kaplı defterin içini sevgiliye özel en güzel cümleleriniz ile doldurmaya sıra geldi. Artık içinizden geçen ne kadar romantik sözler varsa hepsini dökün! Bu defterin oluşumundan, yazılışına kadar tamamen yaratıcısı siz olacaksınız. Sevgili için ne kadar kıymetli bir şey olduğunu bir hayal edin. Örneğin böylesi özel bir hediyeyi sevgilinizden aldığınızı bir düşünün. Sizin için ne büyük bir anlamı olacağını biliyoruz. İçindeki yazılanlarda kıymetli ise hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek harika bir işe imza attınız. Tebrikler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir