Doğum Günü Tebrik Kartı Yapımı

el yapımı doğum günü tebrik kartı

El yapımı doğum günü kartı yapmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu kartlar için çok fazla vakit harcamayacak ama hediye ettiğiniz kişiyi el emeğinizden dolayı da oldukça mutlu edebileceksiniz. Birçok mağazada kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu kartları kendiniz yapıyor olmanız, karşınızdaki kişiye de ne kadar değer verdiğinizin bir göstergesi olacaktır. Yazdığınız notlar ile de bu anı daha da değerli yapabilirsiniz.

Birinci Metot Basit Bir El Yapımı Doğum Günü Kartı Yapmak

el yapımı doğum günü tebrik kartı

İlk olarak kartın kimin için yapılacağına göre nasıl süslenmesi gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yazacağınız notların içeriğinde belirleyici olacağından dolayı, karşınızdaki kişiyi ne zamandır tanıdığınıza da karar vermenizde fayda vardır. Karşınızdaki kişinin yaşına göre farklı yapıştırmalar kullanabilir ya da özel süslemelerde bulunabilirsiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kim için hangi süslemeler ile kart yapacağınıza karar verdikten sonra, hangi malzemelere ihtiyacınız olacağına karar vermelisiniz. Burada tüm araçları tek bir mağazadan temin edebilir ya da çoğunluğuna evinizden ulaşabilirsiniz. El yapımı doğum günü hediyesi tebrik kartı için temelde ihtiyacınız olacak malzemeler şu şekildedir.

• Renkli kağıtlar
• Renk renk kalemler, boya kalemleri ve fosforlu kalemler
• Tutkal
• Çıkartmalar
• Glitter
• Şerit
• İsteğinize göre ekleyeceğiniz magnet ya da yapışkanlar.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

El yapımı doğum günü kartı yapmak için ilk olarak mazlemeleri topladıktan sonra renk ve kart seçiminizden yola çıkmalısınız. Binlerce farklı kağıt ya da renk arasından seçtiğiniz bu kartınızı dilediğiniz boyutta kullanabilirsiniz. Burada açık renk tonlarını kullanmanız sizin için daha kolay olacaktır.

• Eğer mürekkepli kalemler ile çok fazla yazı ya da süsleme yapılacaksa kağıdınızın hamurunun kalın olmasına dikkat etmelisiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Seçtiğiniz kağıt ya da karton ile hangi şekilde bir kart yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için kartınıza bazı şekiller verebilir ya da ekstra bir kağıttan da destek alabilirsiniz.

doğum günü hediyesi

• Eğer yazıcı kağıdı olarak nitelendirilen A4 boyutundaki kağıtlardan faydalanacaksanız, bu kağıt ince olacak ve katlanması ile birlikte işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
• Eğer daha kalın hamurlu bir kağıt kullanacaksanız, bu da kartınızın bir kartpostal havasında olmasını sağlayacaktır.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kağıt yapımına başlarken ilk olarak kağıdınızı katlayarak bir şablon oluşturmalısınız. Burada kağıdınızın büyüklüğü ve istediğiniz şekle göre katlama işlemi yapabilirsiniz.

• Yukarıdaki resimde de görüleceği gibi kağıdınızın kenarlarını hizaladıktan sonra, kenar kısımlarını mümkün olduğunda eşit bir şekilde tutarak yavaşça katlayabilirsiniz.
• Eğer isterseniz katlama işlemi sonrasında bir kat daha atabilirsiniz. Bunun için sağ ve sol köşeleri birleştirmeniz daha sağlam olacaktır.
• Eğer fotokopi kağıdı kullanıyorsanız katlama işlemi sonrasında cetvel yardımı ile köşelerine bastırmalısınız.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Eğer kartpostal stilinde yapmak istiyorsanız, bir cetvel kullanmanız gerekecektir. Burada istediğiniz kart boyutlarına göre çizim işlemi yapmalısınız. Standart kartpostal boyutları genellikle 20 cm ve 15 cm ebatlarında olacaktır.

• Burada kartınızın boyutunu çok iyi ayarlamalısınız. Küçük olduğunda istediklerinizi yapamayabilir, büyük olduğunda da boş alanlar kalabilecektir.
• Özellikle doğum günü gibi özel bir günde, kendi yaratıcılığınız ile yapacağınız kartpostal, karşınızdaki kişileri çokça mutlu edecektir.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kağıdınızı ikiye katladıktan sonra, bunu aslında bir zarf gibi kullanmış olacaksınız. Kartınızın dış yüzeyine de özel günün niteliğine göre, Doğum Günün Kutlu Olsun şeklinde bir not yazabilirsiniz. Burada yazı işlemi için özel likitler kullanabilir ya da daha belirgin olacak fosforlu kalemlerden faydalanabilirsiniz. Açık renkli bir kart kullanmışsanız, yazı için kesinlikle koyu bir renk kullanmanızda fayda vardır.

• Kelimeleri büyüklü küçüklü yazarak görsel açıdan bir güzellik elde edebilirsiniz. Ayrıca, kabartmalı likitler de burada görsel açıdan iyi bir durum ortaya çıkaracaktır.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Bu aşamaya gelindiği zaman, yukarıdaki görselde olduğu gibi, pasta çıkartmaları kullanabilir ya da bu çıkartmaların yerine resim kabiliyetiniz iyiyse, kendiniz çizim işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, temel mesajın yanı sıra, özel sözlerden de ekleme yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak;

• Umarım bugün her şey dilediğin gibi geçer, çünkü bugün senin doğum günün.
• İyi ki doğdun. Seni çok seviyorum.
• Bugün harika bir gün. Çünkü bugün senin doğum günün.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kartınızı katladığınızda, iç kısım için özel bir mesaj yazmanız gerektiğini belirtmiştik. Burada doğrudan katladığınız kartın iç yüzeyine yazabileceğiniz gibi, resimde göreceğiniz üzere ek bir kağıda yazarak da işleminizi yapabilirsiniz. Burada önemli olan renk uyumu, ekleyeceğiniz kartın tam anlamı ile ortalanmış olması ve mesajın içeriğidir.

• İç kısma ekleyeceğiniz mesajda, hem eğlenceli hem de mutlu edici sözler ekleyebilirsiniz.
• Onun her zaman aklınızda olduğunu hatırlatıcı sözler yazabilirsiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

İç kısımlara yazacağınız sözlerin yanı sıra, resimdeki gibi ya da arkadaşınız ile olan resimlerinizden de eklemeler yapabilirsiniz. Eğer arkadaşınız karikatürlere ya da çizgi romanlara ilgi duyuyorsa, buraya özel çıkartmalar da ekleyerek onu mutlu edebilirsiniz. Önemli olan vereceğiniz mesajın onu nasıl etkilediği ve ekleyeceğiniz çıkartma ya da resimlerin nasıl bir hatırası olduğudur.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Tüm eklemeleri tamamladıktan sonra kartınızın sağ alt kısmına kendi imzanızı eklemelisiniz. Burada doğrudan adınızı yazabilir ya da karşıdaki kişinin size hatırlayacağı bir kısaltma da ekleyebilirsiniz.

İkinci Metot: Yaratıcı Dokunuşlar

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Tüm aşamaları tamamladığınızda, artık kartınız gönderime hazır olacaktır. Ancak, bazı eklemeler yaparak, el yapımı doğum günü kartı için daha yaratıcı fikirler de ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için kartınızın yan taraflarında delgeç yardımı ile delikler açabilir, bu deliklerden de şeritler geçirebilirsiniz. Eğer dilerseniz, kartınızın her köşesinden bu şekilde delikler açarak, süsleme yapabilirsiniz.

• Delgeç çok kolay bir şekilde bulunabilecektir. Ancak, delme işlemi öncesinde ortaya çıkabilecek her türlü sonucu düşünmeli ve delmeden önce şerit ile görsel açıdan bir sonuç elde etmeye çalışmalısınız.
• Eğer kartınızı delmek istemiyorsanız, süslemek için dış kısma özel parçalar ekleyebilir ve yapıştırabilirsiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kartınıza görsel açıdan daha iyi durması için bazı ek katmanlar ekleyebilirsiniz. Renkli kağıtların üzerine farklı şekiller çizerek bunları kesebilir ve görsel açıdan bir bütünlük elde edebilirsiniz.

• Eğer elinizde artmış kağıtlar varsa, bunları değerlendirebilmek adına kullanabilirsiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Eğer kartın teslim edileceği zamana hala varsa ve görsel olarak daha güzel bir sonuç elde etmek istiyorsanız, kartınızı mini bir grafik romana dönüştürebilirsiniz. Bunun yukarıdaki görselde olduğu gibi hazır süsleme araçlarından faydalanabilirsiniz.

el yapımı doğum günü tebrik kartı

Kartın nasıl bir görselliğe sahip olacağı aslında tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Süsleme için kullanabileceğiniz birçok farklı araç olduğundan dolayı dilediğinizi kullanabilir ve farklı eşyalar ile de uyum içerisinde özel bir el yapımı doğum günü kartı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir