El Yapımı Çocuk Doğum Günü Hediyesi

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Çocuğunuzun doğum günü var ve gelen konuklarınıza ne hediye edeceğiniz konusunda fikre mi ihtiyacınız var? İşte size pratik bir doğum günü hediye fikri. Sunacağınız bu hediyelerin tamamını kendiniz sadece birkaç saatinizi ayırarak yapabileceksiniz. Hem de yaparken büyük bir keyif alacaksınız. Önce ayakkabı motifli olan ve sadece kağıt ile plastik bardak kullanılarak yapılan tabanı yapıyoruz. Ardından iç malzemesi olarak temin ettiğimiz minik renkli draje şekerlemeleri dolduruyoruz. İsterseniz bir de hediyenizin ebatlarına uygun olan poşetlere ekleyerek sunumu yapabilirsiniz. Tam da çocukların doğum günü partilerine yaraşır özel bir hediye fikri değil mi?

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Hediyelikler İçin Gerekli Malzemeler

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

  • İstediğiniz renklerde doku kağıtları,
  • Makas,
  • Beyaz doku kağıdı,
  • Kağıt bardak (küçük boy olanlar),
  • Kurdele,
  • Beyaz kağıt ve Yapıştırıcı.

 

İşte bu minik patikleri yapmak için ihtiyacımız olan tüm malzemeler bunlar. Kolayca temin edebileceğimiz malzemeler ve son derece kolay olan birkaç işlem basamağı ile bu kadar özel bir hediyelik elde edebileceğimiz düşüncesi inanılmaz gelebilir ama gerçek. Eminiz çocuklarına özel doğum günü partilerinde ‘hediye olarak ne sunsam’ diye düşünen birçok ebeveyn bu yazımızı okuduktan sonra cevabı bulmuş olacak.

1. Kağıtlarımızı Kesiyoruz.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

25 cm’ye 25 cm kare olacak şekilde doku kağıdımızdan kesiyoruz.

2. Beyaz Doku Kağıdımızı Top haline Getiriyoruz.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Peçetelerden, havlu kağıtlardan veya tuvalet kağıtlarından yaklaşık 5 cm çapında olacak şekilde birer top elde edin. Bu topların üzerini ise beyaz doku kağıtları ile sararak kırıştırmaya başlayın. Elde edeceğimiz topları ayakkabımızın burun kısmı olarak kullanacağız. Bu sebeple tok duruş sergilemesi iyi olacaktır.

3. Bardak, Kağıt ve Top Şeklindeki Kağıdı Birleştirme.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

25 cm’lik kare olarak kestiğimiz renkli kağıdımızı zemine yayıyoruz. Üzerine tam ortasına gelecek şekilde plastik bardağımızı koyuyoruz. Yanına da top şeklini verdiğimiz beyaz kağıdımızı ekliyoruz.

4. Kağıdı Bardağa Sarma.

Top şeklindeki kağıdımızın olduğu köşeyi alıp bardağımızın iç tarafına doğru sarıyoruz. Kağıdı çok fazla çekmiyoruz ya da tam tersi olarak çok da bol bırakmıyoruz. Top şeklindeki kağıdın üzerini saracak şekilde ana kağıdımızı döndürüyoruz ve fazla olan parçayı bardağın iç tarafına doğru sararak sabitlenmesini sağlıyoruz. Aynı şekilde sol ve sağ taraftaki köşeleri de alarak bardağın içerisine doğru sarıyoruz. Yine aynı yöntem uyguluyoruz. Kağıdı çok çekerek yırtılmasına sebep olmuyoruz, bol bırakarak da istediğimiz ayakkabı modelinin dışına çıkmasına neden olmuyoruz.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

3 bir köşesine yaptığımız uygulamayı arka tarafa da yapıyoruz. Kalan parçayı da katladığımızda şekildeki gibi bir görüntü elde etmiş olacağız. Ve bardağa sarılmamış olan hiçbir kağıt parçası kalmamış olacaktır.

5. Şekli Sabitleme.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Bardağı sardığımız alan ne kadar düzenli çalışsak da sabit durmayacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yine bir plastik bardaktan yardım alacağız. Ekstra bir plastik bardağı kullandığımız bardağın içerisine yerleştiriyoruz. Mümkün olduğunca içine doğru itiyoruz. Ancak bu şamada kağıdı yırtıp, parçalamamaya dikkat etmeliyiz. İstediğimiz şekli verip sabitledikten sonra dıştaki bardağı çıkarabiliriz.

6. Kurdelemizi Ekleyelim.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Bardağın üst bölümünün hemen altından bir kurdele bağlıyoruz. Bu kurdele hem ayakkabı bağcığı görünümü kazandıracak hem de kağıdımızın düşmesini önleyecektir. Kurdele; kağıdımızı sabitlemesi sebebi ile şıklığın ötesinde kullanım amacı ile de önemlidir. Bu yüzden olmazsa olmaz bir detayımızdır.

7. Kenar Süsünü Ekleme.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Evet ayakkabımız bu hali ile bile şık ama birkaç minik dokunuş ile çok daha güzel bir görünüm kazandırabiliriz. İlk dokunuşumuz ayakkabıların tabanında olan kauçuk görünümünü elde etmek üzerine olacak. Bunun için ihtiyacımız olan düz beyaz kağıttan 1-1,5cm genişliğinde bir şerit kullanmak olacak. Bu şeridi ayakkabı tabanına doğru en alt bölümü saracak şekilde yapıştıracağız. Yapışmak için tutkal veya diğer herhangi bir yapıştırıcı kullanılabilir.

8. Ayakkabımıza Kauçuk Burun Havası Kazandırıyoruz.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Kauçuk tabanımızı ekledik. Bir de ayakkabımızın kauçuk bir burun süsü olsa fena olmaz değil mi? Tamam hadi onu da yapalım. Yine beyaz kağıdımızda 5 cm çapında bir daire çiziyoruz ve bu daireyi çevresinden kesiyoruz. 5 cm’lik dairemizin yarısı bizim bir ayakkabımız için yeterli olacaktır bu sebeple tam ortasından kesiyoruz. Bu yarım daireyi de yine yapıştırıcı ile bu kez ayakkabımızın burun kısmına yapıştırıyoruz. Evet ayakkabılarımız yürüyüşe hazır 😊))

9. Şekerlerimizi Ayakkabılara Dolduruyoruz.

el yapımı çocuklara doğum günü hediyesi

Rengarenk şekerlemeleri, rengarenk ayakkabılarımızın içerisine doldurmaya başlayabiliriz. Çocuklar için doğum günü hediye fikirleri arasında olan bu projemizi beğenmiş olmanızı umuyoruz. Son olarak ayakkabılarınızın boyutlarına uygun olan minik poşetler temin edebilir ve bu poşetlerin ağızlarını ister zımba ile isterseniz poşet kapatma teli ile sabitleyebilirsiniz. Böylece minik şekerlemeleriniz dökülmeyecek. Her ihtimale karşı dökülse bile kendi poşetlerinin içinde kalacaklardır. Hem hediyenin şıklığı hem de sunumdaki zarafet ile en güzel doğum günü partisi sizin olacak. Malzemeleriniz hazırsa hemen şimdi konuklarınızın sayısınca hediyeliklerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Birkaç saat içerisinde yüzlerce ürünü yapabilir ve hatta isterseniz kendi arzunuza göre çocuğunuzun ismini ya da resmini tarayıcıdan çıkartarak poşetlerinize dahil edebilirsiniz. Bu bizlerin aklına gelenler. Seminiz sizlerin kendi fikirleriniz ile birlikte çok daha farklı tasarıma sahip özel hediyelikler elde edilecektir. Hayal gücünüze sınır yok. Hayal edin, tasarlayın ve hemen şimdi fikrinizi uygulamaya başlayın. Uygularken de keyif alacağınız diğer projelerimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir