El Yapımı Düğün Hediyeleri

el yapımı düğün hediyeleri

el yapımı düğün hediyeleri

Düğünler herkesin hayatında yer alan en önemli günlerinden biridir. Bu güzel zaman dilimini akraba ve yakınlarımızla birlikte geçirerek mutluluğumuzu paylaşabiliriz. Ayrıca evlenen çiftler için önemli bu günlerde hazırladığımız hediyelerle onları daha mutlu edebiliriz. Bu hediyelerden en güzeli ve en kıymetlisi ise el yapımı düğün hediyesi olacaktır. El yapımı hediyeler farklılıklarıyla onları şaşırtırken el emeği olmalarıyla ayrı bir değer ifade edecektir. Eğer sizde yakınınızın düğünü için unutulmaz hediyeler hazırlamak isterseniz, düğün hediyesi fikirlerimizi deneyebilirsiniz. Böylece bu mutlu gününde yakınınızı, mutlu ederek farklı bir hediye sunma fırsatı yakalamış olursunuz.

Resimli Ve Yazılı Dekoratif Küpler

el emeği resimli küpler

Düğün hediyesi olarak hazırlayabileceğiniz hediye fikirlerimizden ilki dekoratif amaçlı kullanılan küpler. Bu el yapımı hediye, sadece dekoratif amaçla değil aynı zamanda çiftlerin fotoğraflarını taşıyan ve aşklarını simgeleyen bir çerçeve görevi görüyor. Bu nedenle özel bir hediye olmanın yanı sıra el yapımı düğün hediyesi olması nedeniyle oldukça değerli. Hazılanışı ise oldukça kolay. Bu hediyeyi hazırlamak için gerekli malzemeler: dört tane eşit büyüklükte küp, küpün üstüne yapıştırmak için dört adet fotoğraf ve küplerin diğer kenarlarını yazı yazmak için kalın uclu bir kalem. Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra yapmanız gereken oldukça kolay. Öncelikle resimleri küplerin birer kenarına yapıştırın. Sonrasında fotoğraf olan kenarın paralelindeki kenarlara, her bir kenara bir harf gelecek şekilde “love” yazın. Bu kelime türkçe“aşk”olarakta yazılabilir. Ancak bu durumda, küplerin üç tane olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca küplere farklı yönlerden bakıldığında da “love” yazısı okunur biçimde olmalıdır. Böylelikle hediyeniz, düzenli bir görüntüye sahip olur. Tüm bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra el yapımı hediyeniz hazır demektir.

Dekoratif Abajur Üstü

el yapımı düğün hediyeleri

Bir diğer hediyemiz ise kendi ellerinizle hazırlayıp yakınınıza sunabileceğiniz dekoratif abajur üstü. Bu hediye fikrinin, sizin emeğinizle hazırlanmış olmasının yanı sıra çok kullanışlı olması da çiftleri sevindirici bir durum. Öyleki hediye ettiğiniz çift, günlük hayatında abajuru kullanma fırsatı bulacaktır. Bu hediye fazla zamanınızı almadan hazırlanabilir. Bu abajuru hazırlamak için basit dikiş bilgisine sahip olmanız yeterli. Gerekli malzemeler ise istenilen desende kumaş, abajur ayağı, abajur üstü ve dikmek için iğne ve iplik. Abajuru hazırlama aşamasında öncelikle kumaşımızı abajur büyüklüğüne göre kesiyoruz. Daha sonra iki kenarını birbirine dikerek birleştiriyoruz. Sonrasında bir tarafına büzgü alarak abajurun üst pileli kısmını oluşturuyoruz ve dikiyoruz. En son aşamada ise örtünün kumaşından kestiğimiz uzun bir parça ile abajurun üst kısmına fiyonk yapıp süslüyoruz. Böylece el yapımı düğün hediyesi için son dokunuşu yapmış oluyoruz. Abajurumuzu abajur ayak kısmının üzerine monte ederek son halini getirmemiz mümkün. Ayrıca bu şık abajuru masa üstü abajurlardan seçebilirsiniz. Abajurun iki tane yapılması halinde ise çifler için birer tane hazırlanabilir.

Sıcak Tutan Bardak Kılıfları

el yapımı düğün hediyeleri

Sıradaki el yapımı düğün hediyesi fikrimiz ise içinizi ısıtacak bir özelliğe sahip. Kahve fincanı için hazırlanan örgü aksesuarlar, soğuk kış günlerinde çiftlerin yudumladığı kahvelerin çabucak soğumasını engelleyecek bir şekilde düşünülmüştür. Aynı zamanda şık bir görüntü de ortaya çıkarmasıyla tercih edilebilir. Yeni evli çifler içinse bu kahve fincanlarından iki tane hazırlanarak çift eşyası hazırlanmış oluşturabilirsiniz. Bu farklı hediyeyi hazırlamak için gerekli olan malzemeler ise desensiz kahve fincanı, bir yünlü örgü ipi ve uygun kalınlıkta örgü şişi. Bu kadar az malzemeyle hazırlayacağınız ve çok az masrafla ortaya çıkarabileceğiniz bu hediye oldukça kolay bir yapım aşamasına sahip. Malzemelerin hazırlanmasıyla beraber kahve fincanının etrafını saracak büyüklükte bir dikdörtgen örgü hazırlamak gerekiyor. Bu örgü dikdörgeni örerken bir kenarına düğme deliği oluşturmayı unutmayın. Sonrasında ise bir düğme dikerek birleştirme yeri oluşturun. Böylelikle bardak kılıfında bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Bu güzel aksesuarla hazırlayabileceğiniz fincan en güzel düğün hediyesi olacak.

Çiftler İçin Hatıra Tablosu

el emeği düğün hediyesi

Hatıra tablo çiftlere evlendikleri tarihi unutulmaz kılacak bir hediye. Yapılması oldukça pratik olan bu hediye, hem şık hem de dekoratif bir tercih olarak dikkat çekiyor. Hazırlanışı da bir o kadar zevkli ve kolay. Öncelikle bu hatıra tabloyu hazırlamak için bir adet bölmeli tabloya ihtiyacınız olacak. Daha sonra ise isimleri yazmak için ahşap harfler, tarih yazmak için simli sayılar, renkli küçük boncuklar, son olarak ta çeşitli renklerdeki düğmeler ve ipler gerekli olacak. Bütün malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle düğmeleri tablonun ortasındaki kısma yapıştırın. Sonrasında iplerle alt kısma bağlantı sağlanır. En alt kısıma ise ahşap harflerle çiftlerin adını yazın. En son olaraksa boncukları yazıların altına yerleştirin. İşte hediyeniz hazır. Hazırlanan bu el yapımı düğün hediyesi isterse bir masa üzerine istenirse bir duvara asılarak dekoratif amaçlı kullanılabilir.

Silinmeyen Kalemle Kupa Tasarlama

el emeği düğün hediyeleri

Çifler için en güzel el yapımı düğün hediyesi seçeneklerinden biri de özel tasarım kupalar. Bu kupaları çiftler için özgünleştirebileceğiniz tasarımlarla hazırlamak mümkün. Bunun için kupaları hazırlamak için işe koyulun. Öncelikle ihtiyacınız olacak malzemeler: tek renk porselen kupa ve porselenler için özel üretilen kalem. Bunları hazırladıktan sonra öncelikle yazayacağınız harf ya da isimleri belirleyin. Aynı zamanda çizeceğiniz süslemeleri de belirlemelisiniz. Aksi takdirde tekrar silmek mümkün olmayacaktır. Daha sonra tasarladığınız yazı ve desenleri kupaya çizin. Ayrıca yazım tamamlandıktan sonra fırınlanarak yazının sabitlenmesi sağlanabilir. Sonrasında kupalar kullanıma hazırdır. Hazırladığınız bu hediyeyle çiftlere her zaman birlikte kullanabilecekleri bir eşya sunmuş olursunuz.

Kumaş Üzerine Nakışlı Yazı ve İşlemeler

el yapımı düğün hediyeleri

Bu hediyemiz ise evlenecek olan çiftlerin isimleri ve evlilik yılları yer alırken aynı zamanda göze hitap eden bir el işçiliğide içeriyor. Bu yüzden hediyenin hazırlanışı temel nakış bilgisine sahip olmak gerektiriyor. Nakışı az da olsa biliyorsanız, bu nakışlı hediye hazırlama tam da size göre. Kumaş üzerine renkli yazı ve işlemeler için gerekli malzemeleri temin ederek el yapımı düğün hediyesi hazırlamak için işe koyulabilirsiniz. Öncelikle işleme yapacağınız kumaşı seçin. Bu kumaş kullanım yerine göre değişebilir. Yapacağınız işlemeyi tablo ya da örtü gibi kullanım alanlarından hangisi için kullacaksanız ona uygun boyut ve özellikte seçmelisiniz. Sonrasında bir işleme kasnağı edinmeniz gerekiyor. Kumaşı kasnağa gererek işleme yapmaya başlayabilirsiniz. Tasarladığınız çiçek ve yazı işlemesini sırasıyla kasnak üzerindeki geçirmeye başlayın. Bu işlemi yaparken muntazam biçimde olmasına dikkat edin. İşleme tamamlandıktan sonra kumaşı tersten ütüleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Cam Boyama Tekniği İle Çift Bardağı

el yapımı düğün hediyeleri

El yapımı düğün hediyesi fikirlerimizden biri de cam boyama tekniğiyle hazırlayabileceğiniz çift bardakları. Bu bardaklar çiftlere kendilerini özel hissettirecek bir bardak tasarımı. Çift bardakları hazırlamak için cam boyası ve yazacağınız yazının kalıbı yazılı kağıtlar gerekmekte. Birde boyayı bardağa geçirmek için fırça gerekecektir. Malzemeleri hazırladıktan sonra kalıp olarak kullanacağınız kağıdı bardağa iyice sarın. Daha sonra boyayı fırça yardımıyla sürmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında uygun bir zeminde bardağı kuruyana kadar bekletmelisiniz. En son aşamada ise kağıdı bardaktan ayırarak bardak baskısını tamamlayabilirsiniz. Bu işlemlerin izlenmesi ile bardak tasarımınız hazır demektir.

Örgü İşi Nevresim Takımı

el emeği örgü nevresim takımı

Sıradaki hediyemiz tamamen el emeği, göz nuru bir düğün hediyesi. Çok emek ve zaman gerektiren bu hediyeyi daha çok örgü örmekte ustalaşmış kişiler yapmasını öneriyoruz. Böylece daha muntazam bir iş çıkacaktır. Bu hediyenin çok şık olmasının yanı sıra çok iyi bir yanı daha var. Bu, elinizde kalmış artık ipleri değerlendirebileceğiniz, bir geri dönüşüm hediye fikri olması. Hazırlayacağımız yatak örtüsü için artık iplerin yanı sıra bir tam yumak siyah örgü ipine de ihtiyacınız olacak. Bu da bağlantı noktalarını örmek için işinize yarayacak. Öncelikle bütün ipleri hazırladıktan sonra iplere uygun numara da bir tığ edinin. Bununla yatak örtüsü için gereken örgüden kare parçaları örmeye başlayın. Bunları tığ ile örülebilecek herhangi bir modelde örebilirsiniz. Bunun tercihi tamamen size kalmış. Sonrasında örüp hazırladığınız tüm bu parçaları, birleştirici örgü tekniğiyle bir araya getirmeye başlayın. Bu işlem meşakkatli gibi görünsede aslında bir o kadar da keyifli olacaktır. Örgüden parçalar bir araya geldikçe, eserinizin ortaya çıkmasından büyük keyif alacaksınız. Bütün parçaların birleşmesinin ardından kenar kısmı bir süsleme tekniğiyle bitirebilir. Böylece yatak örtünüzün güzelliğine güzellik katabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra el yapımı düğün hediyesi hazır duruma gelecektir. Tüm bu hediye fikirleriyle sizde evlenen çiftlere orijinal hediyeler sunabilir, onlara unutamayacağı bir hediye mutluluğu yaşatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir