El Yapımı Fotoğraflı Çubuk Hediyesi

Anneler Günü İçin güzel bir DIY projesi arıyorsanız, işte bu sürpriz tam sizin için. Bizlerin mutluluğu ve sağlığı için kendilerini hiç düşünmeden yıllarını veren annelerimize Anneler Günü hediyeleri yapmak boynumuzun borcudur. Onlara kendilerini anlatabileceğimiz bu özel günde kendi ellerimiz ile yapacağımız hediyelerin anlamı ise bir başka olacaktır. Manevi değeri oldukça yüksek olan bu hediyeyi yaparak annelerimizi fazlasıyla mutlu edebiliriz. El yapımı hediye fikirleri arasında yer alan bu hediyeyi yapmak oldukça basittir. Önceden hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Sizlere özel olarak hazırladığımız bu hediyeyi düşük bir bütçe ile yapabilirsiniz. Bildiğimiz tahta çubuklardan çok şık bir fotoğraflık yapılabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Eğer düşünmediyseniz bu projemizden sonra düşünebilirsiniz. En kolay anlatımımız ile harika bir hediyeyi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Anneler Günü’ne özel el yapımı farklı hediyeler arıyorsanız, internet sayfamızda yer alan diğer fikirlere de göz atabilirsiniz.

Fotoğraflı Çubuk Yapımı İçin Malzemeler:

• Mangal için kullanılan tahta çubuklar
• 1 adet büyük boy annenize ait veya ikinizin birlikte çekildiği fotoğrafın çıktısı
• Maket bıçağı
• Tutkal
• Boya fırçası
• Kırmızı kurdele
• Makas

1. Adım: Çubukları Dizme

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi

Her yıl el yapımı olarak Annelere özel hediyeler paylaştığımız sayfamızı güncel olarak takip edebilirsiniz. Bu yıla özel farklı hediyeler ile karşınızdayız.

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi_2

Yapacağımız fotoğraflı çubuk hediyesinin ilk aşaması olarak mangal yapımında kullanılan çubuklarımızı bir naylon torbanın üzerine diziyoruz. Dilerseniz masanız kirlenmesin diye çubuklarınızın altına bir adet mukavva kartonlardan kesip koyabilirsiniz. Çubuklarımızın düzgün bir şekilde yerleşmiş olmasına özen gösterelim. Biri ileride biri geride olmamalı. Bunun için çubukları dizdikten sonra kitap veya cetvel yardımı ile çubuklarımızın etrafını düzeltebiliriz. Çubuklarımızı dizdikten sonra ikinci aşamaya geçmeye hazırız.

2. Adım: Fotoğrafı Çubuklara Yapıştırma

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi_3

Çubuklarımızı tek tek aynı sırada dizdikten sonra yapmamız gereken annemize ait bir fotoğrafın çıktısını almak olacaktır. Bu çıktıyı evinizde bulunan yazıcılardan alabilirsiniz. İster siyah beyaz isterseniz de renkli olarak alacağınız çıktının arkasına tutkalı damlatın. Tutkalı tüm fotoğrafın arkasına boya fırçası ile yayın. Tutkalın tüm fotoğrafın arkasını kaplamasına özen gösterin sadece köşelerine sıkarsanız çubukları kestikten sonra fotoğrafınız yapışmayacaktır.

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi_4

Tutkalı sürdükten sonra çubuklarımızın sivri uçlarını boş bırakarak fotoğrafımızı yapıştırıyoruz. Tutkalın kuruması yaklaşık olarak 2 ile 3 saat arasında bir zaman alacaktır. Tutkal tam yapışmadan herhangi bir işlem uygulamayın. İşlem uyguladığınız takdirde fotoğrafınız tutkaldan dolayı yumuşak olduğundan yırtılabilir.

3. Adım: Çubukları Kesme

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi_5

Tutkalın kuruması için 2 ile 3 saat bekledikten sonra hediyemizin yapımına devam edebiliriz. El yapımı hediyeler arasında yer alan fotoğraflı çubuk hediyesini yaparken en çok dikkatli olmamız gereken aşama bu aşama olacaktır. Maket bıçağı kullanacağımız için bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalıyız. Maket bıçağını yüzümüzden uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Maket bıçağın ucunu çok fazla açmanıza gerek yoktur.

Her çubuğun üzerinden maket bıçağını hızlıca geçin ve çubukları ayırın. Bu sayede fotoğrafınızın her bir karesi dizmiş olduğunuz çubuklarınızın üzerinde kalacaktır. Sonuç ise puzzle gibi yap boz düzeninde fotoğraf parçaları olacaktır. Kesme işlemi bittikten sonra fotoğrafınızın sırasında çubuklarınızı dizin ve diğer adıma geçin.

4. Adım: Hediyeyi Süsleme

el_yapimi_cubuklardan_fotograf_surprizi_6

Maket bıçağı ile kesim işlemimiz bittikten sonra artık hediyemizin süsleme aşamasına geçebiliriz. Süsleme için kırmızı kurdele ve makas kullanacağız. Yaklaşık olarak bir cetvel uzunluğunda (25-30 cm) kurdelemizi kesiyoruz. Kurdelemizi uzun kesmemizin sebebi çubuklarımızın etrafını sarıp, düğüm atacak olmamızdır. Kurdelemizin uçlarını kıvırarak makas yardımı ile V şeklinde kurdelemizin uçlarını kesiyoruz. Kurdelemizin iki ucuna da aynı işlemi makas yardımıyla yapıyoruz. Ardından çubuklarımızı avucumuz içinde toplayıp kurdeleyi etrafında bir kez doladıktan sonra düğüm atıyoruz. Dilerseniz düğümünüzü attıktan sonra kurdele yapabilirsiniz. Bu daha hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacak. Anneler Günü için kırmızı renkli kurdele tercih etmek sevginizi belli etmenizin bir şekli olacaktır. Lakin dilerseniz istediğiniz kurdele rengini de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir