El Yapımı Fotoğraflı Kitap Ayracı

el yapımı kitap okuma ayracı

el yapımı kitap okuma ayracı

Sevgilinize, eşinize veya en yakın arkadaşlarınıza evinizde kolayca yaparak verebileceğiniz hediyelerden birisi kitap ayraçlarıdır. Çok farklı yöntemler kullanarak çok değişik kitap ayracı yapabilmek mümkündür. İşte bu yöntemlerden en kolay ve en şık görünüme sahip olan bir tanesini bugün sizler ile birlikte yapacağız. Gerek malzemelerin kolay bulunabilirliği gerekse özel tasarımlara imkan sağlayabilen bir proje olması sebebi ile bizler bu projeden çok büyük keyif aldık. Umarız aynı keyfi sizler de alarak kitap ayraçlarınızı yapar ve sevdiklerinizle paylaşırsınız. El yapımı hediye fikirleri içerisinde bulunan kitap ayracı, kitap okumayı seven sevgiliniz veya arkadaşınız için harika bir hediye olacaktır. Ayrıca kitap okumayı sevmeseler bile sizin kitap ayracı ile birlikte sunacağınız kitaptan sonra kitaplara olan ilgisinin artmasına da sebep olabilirsiniz.

Hediyeyi yaparken dilediğiniz rengi kullanabilir ve dilediğiniz kitap ayracının tasarımını yapabilirsiniz. Kitap ayracında fotoğrafa ihtiyaç duyacağınız için kullanacağınız fotoğrafın baskısını çıkartmanız gerekmektedir. Bu fotoğrafı yazıcıdan da çıkartabilirsiniz. Siyah beyaz veya renkli bir fotoğraf kullanabilirsiniz. Kullanacağınız karton rengine göre çıkartacağınız fotoğrafın siyah beyaz veya renkli olmasını tercih edebilirsiniz. Sevgililer günü hediyesi olarak verebileceğiniz bu hediyeyi aynı zamanda doğum günü hediyesi olarak da verebilirsiniz. Ya da minik hediyeler ile çevrenizdeki insanları memnun etmek için özel günleri beklemeden hemen en kısa zamanda bu şık kitap ayracına başlayıp yarına değer verdiğini insanlara sunabilirsiniz. Hayat kısa ve her anı doyasıya, mutlulukla yaşamak ve yaşatmak lazım. Değil mi?

Kitap Ayracı İçin Malzemeler

• Gri, siyah ve kırmızı renkte karton (isteğe göre farklı renkler de kullanılabilir.)
• İki tarafı yapışkanlı bant
• Makas
• Cetvel
• Yapıştırıcı
• Süslemek için renkli kalemler

1. Adım: Kartonları Kesmek

el yapımı kitap okuma ayracı

Kırtasiyeden satın almış olduğumuz gri, siyah ve kırmızı renkteki kartonlarımızdan gri renkte olanı, ayracımız için kullanacağınız. Gri rengi zemin rengi olarak seçmemizin sebebi, renkler arasındaki uyumu tam anlamıyla yakalayabilmek için olacaktır. Dilerseniz farklı renkte birbirleri ile uyumlu renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin sevgiliniz mavi rengini çok seviyor ise ayracınızın tabanını buz mavisi tonlarında ve süslemek için kullanacağınız kartonlarınızın rengini de koyu mavi ve pembe tonlarında seçebilirsiniz. El yapımı hediye fikirleri içerisinde bulunan kitap ayracını yaparken tasarım tamamen sizin hayal gücünüze aittir. Bu nedenle ayracı yaparken dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Kartonları kırtasiyeden yarım tabaka olacak şekilde almanız yeterli olacaktır. Ancak birden fazla adette kitap ayracı yapmayı düşünenler tam tabaka olarak da satın alabilirler.

Kartonu kesmeden önce fotoğrafınızın boyutunu iyi ayarlamanız gereklidir. Dikdörtgen şeklinde keseceğimiz gri kartonumuzu uzunlamasına kesmeye dikkat ediyoruz. Üst kısmına süsleme yapacağımız için üst kısmında fazlasıyla bir boşluk bırakıyoruz. Bırakacağımız boşluk en az 3 parmak kalınlığımızda olmalı ki süsleme sırasında sorun yaşamayalım ve bize gerekli çalışma alanı kalmış olsun. Dilerseniz bu boşlukları bir cetvel yardımı ile ayarlayabilirsiniz.

2. Adım: Fotoğrafı Yapıştırma

el yapımı kitap okuma ayracı

Fotoğraflı bir kitap ayracı yapacağımız için önceden çıkartmış olduğumuz fotoğrafımızı kenarlarından kesiyoruz. Küçük bir dikdörtgen haline getiriyoruz. Kitap ayracımızın üst kısmına süsleme yapacağımızdan alt kısmına fotoğrafımızı düzgünce ve kenarlardan eşit aralık kalacak şekilde yapıştırıyoruz. Üst kenar haricinde sağdan, soldan ve alttan kalan boşlukları mümkün olduğunca eşit ayarlamak ayracın çok daha profesyonel ve şık görülmesine imkan sağlar. Alt kısma fotoğrafımızı yapıştırırken 1 parmak kadar boşluk bırakıyoruz. Bu boşluğu bırakmamızın sebebi ayracımızın kenarlarını süsleyecek olmamız. Fotoğrafı yapıştırırken düz olarak yapıştırabilir veya çapraz olarak yapıştırabilirsiniz. Yapıştırıcı malzeme yardımı ile fotoğrafımızı kesmiş olduğumuz kartonumuzun üzerine yapıştırıyoruz. İyice yapıştığına emin olmalıyız. Bunun için üzerine 5 ile 10 dakikalığına ağırlık koyabiliriz. Böylece hem olası kazalar sebebi ile resmin kaymasını engellersiniz hem de en iyi şekilde fotoğrafın kartona yapışmasını sağlamış olursunuz.

Bu hediyeyi bir tek bayana hediye olarak düşünmenize gerek yoktur. Erkek arkadaşlarınıza da yapabilirsiniz. Kitap okumayı seven arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz. Manevi değeri oldukça yüksek olacak bu hediyeyi dilerseniz kitapçılarda kaplatabilir ya da kendiniz kaplayabilirsiniz. Bu sayede ayracınızın zarar görmesini engellemiş olursunuz ve hediyeyi alan kişi yıllarca hediyenizi kullanabilme şansına sahip olur.

3. Adım: Kitap Ayracının Kenarlarını Süsleme

el yapımı kitap ayracı

Yapımının oldukça pratik olmasının yanı sıra görünümü ve uzun yıllar kullanımına imkan sunması sebebi ile kitap ayraçları nostaljik hediyeler arasında yer alıyor. Kitap okumayı seven ya da kitap okumayı sevdirmek istediğiniz herkes için bu hediye oldukça anlamlı olacaktır. Eğer sizin sevgiliniz de kitap okumayı seviyorsa, bu hediyeyi ona doğum gününde veya sevgililer gününde verebilirsiniz. El yapımı bir hediye olduğu için sevgiliniz açısından manevi değeri oldukça yüksek olacaktır. Gelelim kitap ayracımızın süslemesine.

Kitap ayracımızı süslemek için bıraktığımız boşlukları, renkli kalemler ve diğer kartonlarımız ile dolduracağız. Bunun için öncelikle kitap ayracımızın kenar süslemelerini yapıyoruz. Kenarlarına dilediğiniz süslemeyi yapabilirsiniz. Fotoğrafımızın altında bıraktığımız boşluğun tam ortasına yıldönümü tarihinizi yazabilirsiniz. Bu sayede ayracımız daha anlamlı olacaktır.

Kenar süslemelerini bitirdikten sonra almış olduğumuz kırmızı ve siyah renkteki kartonlarımızdan kalpler kesiyoruz. 2 adet siyah, 1 adet kırmızı kalp kesiyoruz. Büyüklüklerini farklı şekilde yaparsanız, daha hoş duracaktır. Bu sebeple ebatlarını belirleme konusunu sizin seçiminize bırakıyoruz. Çift taraflı yapışkanlı bant ile kesmiş olduğumuz kalpleri kitap ayracımızın üst kısmında bıraktığımız boşluğa yapıştırıyoruz.

4. Adım: Not Yazma

hediye el yapımı kitap okuma ayracı

Bu hediyeyi sevgililer günü hediyesi olarak da verebileceğiniz gibi en yakın arkadaşlarınızın doğum günü hediyesi olarak da hazırlayabilirsiniz. Hediye edeceğiniz kişiye uygun sözler bularak, kitap ayracınızın üzerine yazabilirsiniz. Ayracımız gri renkte olduğundan yazımızı siyah kalemle yazmak çok daha etkili bir imaj sağlayacaktır. Bu sayede daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra yapmış olduğunuz ayracın üzerini bir kitapçıya giderek kaplatabilirsiniz. Kendinizde kırtasiyeden satın alabileceğiniz şeffaf ama kalın olan kaplamalardan alarak kaplayabilirsiniz. İlginç hediye fikirleri içerisinde bulunan fotoğraflı kitap ayracı hediyesini, evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Kolay gelsin!

el emeği ile kitap okuma ayracı yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir