El Yapımı Gözlük Kılıfı Hediyesi

El Yapımı Gözlük Kılıfı Hediyesi

  Anneler Günü için annenize özel bir hediye tasarlamak ve armağan etmek istiyorsanız sizlere sunmuş olduğumu el yapımı hediye fikirlerimiz arasından tercihlerinizi yapabilirsiniz. Bugün sizlerle sıklıkla güneş gözlüğü kullanan ya da göz problemi yaşayan ve gözlük takan anneleriniz için gözlük kılıfı tasarlayacağız. Hediyemizin tasarımında kullanılacak olan tüm malzemeleri kırtasiyeden temin edebilirsiniz. Yaz, kış, sonbahar, ilkbahar demeden annelerinizin dört mevsim boyunca kullanabileceği bu gözlük kılıfının yapımı oldukça basittir. Dilerseniz hayal gücünüzü kullanarak hediyeyi geliştirebilirsiniz.  Anneler günü hediyesi için ortaya koyduğunuz emekleriniz annenizin gözünden asla kaçmayacaktır. Aynı zamanda da kendi tasarımınız olacak olan bu ürün, dünyada bir eşi daha olmayan çok özel bir hediye olacaktır. Kişiye özel hediye olarak sunmak isterseniz annenizin isim ve soy ismini ya da sadece isim ve soy isminin baş harflerini gözlük kılıfına dahil edebilirsiniz.

  el yapımı gözlük kılıfı

  Gerekli Malzemeler:

  • Astarlı deri kumaş
  • Renkli kalın iplikler
  • İğne
  • Makas
  • Yağlı kağıt
  • Kalem
  • Dikiş Makinesi
  • Şablon (Gözlük kılıfı şablonu indirmek için lütfen tıklayınız)
  • Kalın deri ip

  1. Adım: Kılıf Şablonunu Oluşturma

  el yapımı gözlük kılıfı

  Annelerinizin sahip olduğu her bir çift gözlük için bu sevimli ve hoş görünüme sahip olan gözlük kılıfından yapabilirsiniz. İçi astar yüzeyle kaplı olan deri kılıflar, gözlüklerin tamamen korunmasını sağlayacaktır. Bu sayede annelerinize ait olan gözlüklerin güvende kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

  El yapımı gözlük kılıfı hediyesinin yapımına sizlere vermiş olduğumuz şablonu bir yazıcı yardımıyla çıkartmakla başlıyoruz. Yazıcıdan çıkartmış olduğunuz şablonu temin ettiğiniz ve dilediğiniz renkteki astarlı deri kumaş üzerine koyarak etrafını kalemle çizin. Çizmiş olduğunuz alanı makas yardımıyla kesin.

  2. Adım: Deri Kılıfın Dış Yüzeyini Oluşturma

  el yapımı gözlük kılıfı

  Bu etapta kılıfımızın dış yüzeyinde yer alacak olan parçaları yine makas yardımıyla keserek oluşturuyoruz. Yaprak, kalp, çiçek ve daha nice motifi kalan deri parçasından makas yardımıyla keserek oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz parçaları dikiş makinesi yardımıyla deri kılıfın üzerine dikin. Eğer dikiş makinesi kullanmayı bilmiyorsanız iğne ve iplik yardımıyla da dikim işleminizi yapabilirsiniz.

  3. Adım: Kılıf Şeklini Vermek

  el yapımı gözlük kılıfı

  Bu aşamada yine iğne ve iplik kullanacaksınız. Kılıf modelini vermek için dikim yapmanız gerekecektir. Eğer dikiş makinesi kullanmasını biliyorsanız yine bu işlemi dikiş makinesiyle de gerçekleştirebilirsiniz. Tıpkı zarf şeklini verir gibi kesmiş olduğunuz şablonun kenarları birbirine değecek şekilde dikim işlemini yapabilirsiniz. Kenarlarda boşluk kalmamasına dikkat etmelisiniz.

  gözlük kılıfı

  fiyat

  Gözlüklerin tam anlamıyla korunabilmesi için dikişleriniz sık olmalı ve dikişleriniz arasında boşluk olmamalıdır. Makine dikişi atmanız kılıfın daha hoş bir görünüme kavuşmasını da sağlayacaktır.

  4. Adım: Kılıfın İpini Oluşturma

  el yapımı gözlük kılıfı

  Gözlüğünüzün kılıftan çıkmaması için kılıfın ağzının kapalı olması gereklidir. Bu aşamada birçok seçenek kullanabilirsiniz. Dilerseniz dikiş makinesi yardımıyla lastik dikebilir, yapışkanlı cırt kullanabilirsiniz. Biz bu aşamada kalın deri ip kullandık. Daha modern bir görünüm için sizler de kalın deri ip tercih edebilirsiniz. Bu hediyeyi aynı zamanda kız arkadaşlarınız için de tercih edebilir ya da kendi gözlük kılıfınızı da yapabilirsiniz. Bir tane gözlük kılıfınızı yaptıktan sonra başarınızdan memnun kalıp devamını getirmek isteyeceğinizden eminiz. Böylelikle kişiye özel hediyeler aynı zamanda da kendi zevkinize uygun tasarımlar elde edebilme şansını yakalayabileceksiniz.

  el yapımı gözlük kılıfı

  fiyat

  Kılıfınızın kapağının kapandığı yere makas yardımıyla ufak bir delik açın. Kalın deri ipinizi bu delikten geçirin. Aynı noktaya denk gelecek şekilde kılıfın arka kısmına doğru bir delik daha açın. Bu delikten de yine kalın deri ipinizi geçirin. Kılıfınızın etrafını kalın deri ipinizle bağlayabilirsiniz.

  5. Adım: Kılıfı Süsleme

   

  el yapımı gözlük kılıfı

  Bu aşama tamamen hayal gücünüze bağlı bir aşamadır. Değişik teknikler uygulayabilir ve farklı malzemeler kullanarak süsleme aşamasını çok daha özel bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Dilerseniz renkli pullar ile süsleyebileceğiniz gibi nakış yeteneğinizi kullanarak da el yapımı gözlük kılıfı hediyesi için süsleme yapabilirsiniz. Yünden tüylü toplar oluşturabilir ve kılıfınızın üzerine dikerek düğme oluşturabilirsiniz. Dediğimiz gibi süsleme yaparken hiçbir sınırınız yok. Hediyenizin süsleme aşamasında bu hediyeyi armağan edeceğiniz insanın zevklerini ön planda tutarak süslemelerinizi gerçekleştirirseniz hediyeniz daha anlamlı bir hale gelecektir. Süsleme işleminden sonra daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz kendi hediye kutunuzun yapımını sayfamızdan bulabilir ve kendi hediye kutunuzu da yaparak armağanınızı verebilirsiniz.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.