El Yapımı Hediyeler Nasıl Yapılır?

el yapımı hediyeler

Ev hediyeler; hediyeler içerisinde özel ve uygun fiyatlı olan hediyelerdir. Oldukça kullanışlı olurlar. Ev yapımı hediyeleri bazı küçük nüanslar ve farklı düşünler ile bambaşka bir hale dönüştürebilir ve diğer hediyelerden farklı bir hüviyete kavuşturabilirsiniz. Ev yapımı hediyeler sizlerin emeğini barındırdığı için hem sizler için hem de hediyeyi vereceğiniz arkadaşınız için oldukça anlamlıdır. Nasıl bir hediye yapacağınız ise bütçenize göre değişecektir.

Birinci Metot: 20 TL’nin altında hediyeler yapmak

el yapımı hediyeler

Bir çift ataç küpesi oluşturabilirsiniz. Bu oldukça hızlı, kullanışlı ve pratik hediyeyi yapmak için bazı malzemelere gereksinim duyacaksınız. Bu malzemeler; dikiş nakış ipi, küpe klipsleri, ataç ve Fabri- Tac gibi net ve oldukça süratli kuruyan bir yapıştırıcıdır. Tüm bu malzemeleri bulunduğunuz yerde herhangi bir mağazadan temin edebilirsiniz. Şimdi küpenin nasıl yapıldığına geçelim. Ataçları üçgen biçimi oluşturmak için açın. Sonrasında küpe klipslerini üçgen ataçların üzerine kaydırın ve üçgenlerin iki ucunu birbirine sabitleyin. Beraber durmalarını sağlamak için uçlarını şeffaf bant ile sabitleyebilirsiniz.

Sonrasında nakış ipini alın ve bir ucunu atacın bir köşesine düğümleyin. Yapıştırıcı ile de yerine yapıştırın. Dikiş ipini yerinde tutmak için atacın tüm tabanına tutkal damlatın. Dikiş ipini atacın etrafında sararak eşit bir dikiş ipi tabakası oluşturabilirsiniz. Tüm ataçları sardıktan ya da arzu ettiğiniz şekli verdikten sonra fazla ipi kesin. Son ipi de yerine yapıştırarak küpelerinizi tamamlayın.

Bir Bitki Teraryumu Yapın

el yapımı hediyeler

Son dönemlerin oldukça popüler eşyası teraryumlar fevkalade güzel bir hediye olacaktır. Bunun için öncelikle bazı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeler: küçük bir kömür torbası, temiz bir toprak torbası, bir çakıl torbası, küçük bir cam ya da plastik bir çanak, çeşitli meyveler, yosun ve diğer minik dekoratif kayalar, küçük bir kepçe, bir çubuk veya kalem seti, su ve bir sprey şişesi edinilmelidir.

Malzemeleri edindikten sonra herhangi bir masa ya da zemini gazete kâğıtları ile kaplayarak kendinize bir çalışma alanı oluşturun. Sonrasında kabın içine bir kat çakıl yerleştirin. Hemen ardından üstüne az biraz kömür parçaları koyun. Kömür toprağın kokusunu emecektir. Çakıl ve kömürün üstüne bir toprak tabakası dökün. Sonrasında ise bitkilerinizi yavaşça ve güzel bir şekilde yerleştirin.

Kâsenize su şişesiyle hafifçe bir sprey uygulayın ve kâsenin yanlarını temizleyin. Bu sayede toprağın bitkileri tutacak kadar nemli olması sağlanacaktır.

Toprak içerisinde bitkilerin yerini hazırlamak için çubuk ya da kurşun kalem ile delikler açın. Sulu meyvelerinizin köklerini kesin ve kalan meyveleri toprağa dikin.

Arada kalan boşlukları doldurmak için ise yaprak yosunu eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca yosun teraryuma hoş bir görsel şölen kazandıracaktır.

Elinizde olan taş ve çubuklar gibi dekoratif öğeleri de ekleyin ve teraryumuzu bitirin. Teraryuma farklı bir hava kazandırmak için minik oyuncaklar ya da oyuncak hayvanlar ekleyip göz alıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bundan sonra ise teraryuma yaratıcı dokunuşlar ile özgünlük kazandırabilir kişiselleştirebilirsiniz.

Bir ‘’Kavanozda Ekmek’’ Oluşturun

el yapımı hediyeler

Kavanozda ekmek son yıllarda tercih edilen bir başka popüler ev yapımı hediyedir. Bu hediyeyi yapmak için bir süt şişesi ya da bir litre mason kavanoza ihtiyacınız olacak. Ayrıca malzemeleri farklı ekmekler yapmak için kişiselleştirebilirsiniz. Şimdi ki örneğimizde çikolatalı yulaf ezmesi ekmeğini baz alacağız.

Anlatılacak hediyeyi yapmak için bazı malzemelere ihtiyacını olacak. Bu malzemeler; iki su bardağı un, bir su bardağı rulo yulaf, yarım su bardağı toz şeker, bir su bardağı esmer şeker, iki çay kaşığı kabartma tozu, bir çay kaşığı kabartma tozu, yarım çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı tuz, yarım su bardağı kıyılmış ceviz, yarım fincan çikolata cips. Bu malzemeleri tedarik ettikten sonra hediyemizin yapım aşamasına geçebiliriz.

Öncelikle unu şişenize veya kavanozunuza dökün. Un tabakası düz olacak şekilde şişeye yan taraflarından hafifçe vurun. Sonrasında ise yulaf, toz şeker, esmer şeker, kabartma tozu ve tarçını dikkatlice ekleyin. Her katman arasına birer tane vurun ve bu sayede şişenin içerisinde güzel bir şekilde dağılmalarını ve yerleşmelerini sağlayın.

Cevizleri ve çikolataları ise son iki katman olacak şekilde şişeye ekleyin. Şimdi sıvı malzemeleri eklemek için küçük bir kâğıt parçası kesin ve yazın. Bir su bardağı ayran, iki büyük yumurta, çeyrek su bardağı eritilmiş tereyağı. Ayrıca somun tavada ekmeği yaklaşık elli dakika boyunca 180 derece sıcaklıkta pişirin.

Kurabiye Veya Diğer Unlu Mamullerden Hazırlayın

el yapımı hediyeler

Hediye etmeyi düşündüğünüz kişi eğer kurabiye ya da kakaolu kekleri seviyorsa bunu göz önüne alın ve onun beğenebileceği türden bir hediye hazırlayın. Bütçenizi aşmamak ve pratik bir şekilde hazırlamak için tariflerden yararlanabilirsiniz.

Bir Fotoğraf Kolajı Oluşturun

el yapımı hediyeler

Fotoğraf kolajı oluşturmak herhangi birisi için oldukça anlamlı ve özel bir hediye yapmanın en güzel örneklerinden birisidir. Bilgisayarınıza bir kolaj oluşturmak için iyi bir photoshop programı edinin. Kolajınızı daha etkileyici ve göz kamaştırıcı bir görünüme kavuşturmak için profesyonel bir şekilde çerçevelenmesini sağlayın.

İkinci Metot: 30 Liranın Altında Hediyeler Yapmak

el yapımı hediyeler

Bir Dizi Baskılı Bardak Altı Yapın: Benzersiz bir hediye yapma yollarından birisi de güzel bir bardakaltlığı yapmaktır. Bunun için örneğin dört kişilik bir set için dört adet kâğıda ya da baskılı fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

Herhangi bir markete ya da kırtasiyeye gidin ve gerekli malzemeleri temin edin. Bu malzemeler: dört tane 4,25 lik düz beyaz fayans, Mod Podge Gloss, Rusteloum Crystal Clear Emaye, üç köpük fırçası ve bir adet kendinden yapışkanlı keçe ped. Fayanslarınızı alın ve fayanslara hafif bir Mod Podge Gloss uygulamak için köpük fırçasını kullanın. Desenli kâğıdınızı ya da fotoğrafınızı başlıkların ortasına yerleştirin ve hava kabarcığı kalmaması için parmağınızı kâğıdın yanlarından geçirin. Sonrasında başlıkların kuruması için on beş dakika kadar bekleyin.

Her bir başlıktaki kâğıdın üzerine üç kat Mod Podge Gloss Uygulayın. Her kat arasının güzel bir şekilde kuruması için on beşer dakikalık kuruma süresini unutmayın. Üçüncü yani son kat Mod Podge Gloss uyguladıktan bir saat kadar sonra, her bir başlığa Rusteloum Crystal Clear Emare spreyi ile iyi havalandırılan bir alanda, tercihen dışarıda püskürtün. Her kat üst üste gelecek şekilde hafif iki kat uygulayın. Başlıkların kuruması içinse yarım saat kadar bekleyin. Keçelerinizi ise her bir başlığın dört köşesine ekleyerek başlıkları noktalayın.

Bir Çay Fincanı Mum Yapın

el yapımı hediyeler

Güzel görünümlü ve dekoratif çay bardaklarını güzel bir ev hediyesi haline dönüştürmek için çay bardağı mağazalarına bakın. Bardağınızı temin ettikten sonra harika hediyemize geçebiliriz. Ancak bu hediyeyi tamamlayabilmek için bazı maddelere gereksinim duyacaksınız. Bu maddeler: Mum balmumu gevreği ya da parafin balmumu, birkaç tahta kabob şiş, viski bandı, keskin makas, mum boyası veya gıda boyası, bir çift kazan, bir soba veya ısıtıcı.

Tahta şişlerinizi kabın yan yana gelecek şekilde yerleştirin. Balmumu fitilini ise kabın orta kısmına kaydırın, bu sayede iki şiş arasına yerleşecektir. Ardından kelepçeleri şişlerin zıt uçlarını birbirine bağlayarak kapatın. Bu işlem sayesinde balmumu üzerine dökülen fitiller düz bir şekilde duracaktır. Tüm çay bardaklarında destek fitili işlemine kadarki süreçleri uygulayın.

Sığ bir tencereyi yüksek ateşli sobaya ya da ısıtıcıya yerleştirin. Suya bir kâse koyun ve bal mumu gevreğinizi içine dökün. Bal mumu bu aşamada pullara ayrıldığı için, katı bir parafin bal mumundan daha pratik ve daha düzgün bir şekilde eritilecektir.

Suyunuz ve içindeki kap iyice ısındıktan sonra bal mumuna herhangi bir mum kokusu veya mum boyası ekleyin. Pulları ve renkleri güzel bir şekilde karıştırmak için bir adet şiş kullanabilirsiniz.

Balmumu tamamıyla eridikten sonra, kabınızı suyun dışarısına çıkarmak için fırın eldiveni kullanın ve erimiş balmumunuzu dikkatli bir şekilde çay bardaklarınızın içerisine dökün. Bal mumunun tamamen kuruması içinse en az üç ila dört saat kadar bir süre bekleyin.

Bir Banyo Çayı Fırçalayın

el yapımı hediyeler

Bilindiği gibi çay, bilhassa banyo temizliğinin bir parçası olarak kullanıldığında, cildiniz için muhteşem bir antioksidandır. Yeşil çay fırçalamak için sadece üç malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeler; toz şeker, yeşil çay ve üzüm çekirdeği yağıdır. Üzüm çekirdeği yağı bulamadığınız durumlarda ise alternatif olarak zeytinyağı kullanabilirsiniz. Şimdi hediyemizin yapım aşamasına geçelim;

Büyükçe bir kaba bir fincan toz şeker ekleyerek başlayın. Bir fincanın sekizde biri kadar seçmiş olduğunuz doğal yağdan ekleyin. Eklediğiniz yağ ve şekeri bir kaşık aracılığıyla karıştırın. Çeyrek fincan yeşil çayı demleyin. Daha sonra demlenmiş çayı da yağ ve şeker karışımına ekleyin.

İyice karıştırın. Yedi sekiz dakika kadar karıştıktan sonra yapımızın elma püresine benzer bir hal alması gerekmektedir. Eğer almadıysa iki üç dakika kadar daha karıştırma işlemine devam edin. Burada tercihe bağlı olarak biraz daha şeker eklenebilir.

Elde ettiğiniz püreyi sert bir kapağa sahip kavanozun içine dökün. Sonrasında ise kavanoza bir etiket veya şerit ekleyebilir ve bu sayede fırçalama sunumunu yükseltebilirsiniz. Daha farklı ve göz alıcı bir görünüm kazandırmak için dışa kısmına kendinizce eklemeler yapabilir ya da boyama yapabilirsiniz.

Metot Üç: 50 Liranın Altında Hediyeler Yapmak

el yapımı hediyeler

Ombre Katmanlı Bir Kolye oluşturun: Bu muntazam ev yapımı hediyeyi yapmak için tel ile çalışacaksınız. Bu sebepten ötürü iyi bir iğne ucu pensesi ve bir tel makasına sahip olduğunuzdan emin olun. Bununla birlikte rulo bir zincire üç farklı renge sahip spandeks şeridi, altın mücevher halkaları, altın bir toka, makas ve bant ihtiyacınız olacak materyallerdir. Şimdi kolyemizin yapım aşamasına geçelim. Öncelikle zincirinizi boyundan geçebilecek şekilde ayarlayın ve kesin.  Spandeks şeritlerinizi hazırlayın. Onları küçük parçalar halinde kesin ve ardından uzun bir süre boyunca gererek tutun. Bu sayede yuvarlak ince ip haline dönüşecektirler.

Spandeksin bir ucuna, bir ayakkabı bağının ucunda olduğu gibi bir iğne oluşturmak için bir bant parçası kullanın. Spandeksin bir ucunu istediğiniz kadar aşağıya zincire bağlayın. Sonrasında kolyenizin ilk katmanını oluşturmak için spandeksi zincirin içinden geçirin.

Bir sonraki zincirin uzunluğu ise ilk zincirden bir iki santi metre daha kısa olmalıdır. Bu şekilde zincirinizi kesin. Spandeksi aynı işlemlerden geçirin. Sonrasında ikinci zincire göre üç dört santi metre daha kısa bir zincir daha kesin ve spandeks boyunca iplik geçirin. İşlemi ilk rengin üç çizgisine sahip olacak şekilde tekrar etmeniz gerekmektedir. Şimdi zinciri öncekilerden daha kısa bir şekilde kesin ve bunları ikinci ve üçüncü renkten geçirin. Şimdi ilk rengin üç satırına, ikinci rengin iki satırına ve üçüncü rengin tek satırına sahip olmanız gerekmektedir.

Her seviyeyi bir üstündeki bir üstündeki seviyeye bağlamak için altın mücevher halkalardan yardım alın. Sabitlemek için ise iğne ucu pensesini kullanın. Nihayetinde tokayı bağlayarak kolyenizi tamamlayın.

Bir Çamaşır Suyu Boyalı Tişört Yapın: Çamaşır suyu bir tişört üzerinde ve özellikle renklerde oynamak ve kendinize özgü bir model oluşturmak için biçilmiş kaftandır. Ancak çamaşır suyu cilde ve diğer organlara zararlı olduğu için çocuklardan uzak tutun. Ayrıca çamaşır suyunun kullanılması esnasında koruyucu eldivenleriniz giyin. Şimdi hediyemizin yapımına geçelim. Bu hediyenin hazırlanması için bazı materyallere ihtiyaç duyulacaktır. Bu materyaller; Kumaş için ağartıcı, sentetik kıl boya fırçası, cam veya seramik kâse, koyu renkli pamuk karışımı, havlu ya da bez parçası, beyaz tebeşir ve karton parçası gerekmektedir. Kendinize düz bir çalışma alanı oluşturarak işe başlayın. Düz bir çalışma alanı oluşturmak için karton parçasını gömleğin içine yerleştirin. Tebeşiriniz ile size ait ve özel bir cümle ya da slogan yazabilirsiniz. Burada yaratıcılığınızı konuşturun ve eşsiz bir tasarım cümlesi bulun.

el yapımı hediyeler

Bir kâse içine çamaşır suyunu dökün. Sonrasında fırçanızı kabın içerisine batırın ve fırçadan çamaşır suyunun dökülmemesi için kabın kenarına fırçayı sıyırın. Cümlenizin dış hatlarını izlemek ve öne çıkarmak için sabit vuruşlar yapın. Bu sayede cümleniz daha bir göz önüne gelecek ve ön plana çıkacaktır. Çamaşır suyu kumaşa hızlı bir şekilde etki edeceğinden zamanınızı verimli bir şekilde kullanın.
İşinizi bitirdiğinizde geriye çekilin ve uzaktan tasarımınıza bakın. Pürüzlü veya boşluk olan yerleri küçük fırça darbeleri ile absorbe edin. Ardından fırçanızı temizlemek için havlu kullanın.

Çamaşır suyunun iyice nüfuz etmesini ve gömleğin aydınlatılmasını sağlamak için birkaç saat boyunca güneş altında kurutun. Elinizi ve gömleğinizi yıkayın ve hediyeyi vermeden önce kuruması için asın. Koli Bandı İle Tuval Sanatını Yapın: Arzu edilen alana sığacak ve yakışacak şekilde boyutları düzgün bir tuval arayın. Tuval biraz maliyetli olabilir. Ancak koli bandı çok ucuz bir miktara alınabilir. Şimdi eşsiz ve kişisel bir hediye yapmak için sürecimize geçelim. Tuval sanatını daha eşsiz ve göz kamaştırıcı bir vaziyete büründürmek için washi bandı da kullanabilirsiniz. Bilindiği gibi washi bant pek çok renk ve farklı dokuda desenlere sahiptir. Ortaya çıkacak hediyeyi daha da muhteşem hale getirmek için desenler ile oynayın ve kendinize ait sizi yansıtan bir model oluşturun.

el yapımı hediyeler

Sonrasında elinizdeki tuvali tamamen sizin tercihinize bağlı olarak mat ya da parlak bir renge boyayın. Ardından koli bandı şeritlerini ekleyin ve küçük oynamalarla farklı desenler elde edin. Nihayetinde elde ettiğiniz desenleri daha farklı ve cazip kar bir görünüme dönüştürmek için boyayabilir ya da koyu tonlar ile belirgin hale getirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde eriye çekilin ve ortaya çıkan esere göz atın. İçinize sinmeyen ya da hatalı olarak görülen herhangi bir yer varsa bu durumda orayı kapatmak için koyu renkler ile boyama yapabilir ya da bantlar ile üzerinden geçebilir farklı modeller ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayede size ait ve içerisinde emeğinizin olduğu hem sizin için hem de hediyeyi vermeyi arzu ettiğiniz kimse için oldukça anlamlı bir hediyeyi hazırlayabilirsiniz. Tüm bunları ise oldukça uygun fiyatlar karşılığında yapıyor olmanız da bütçeniz için güzel bir düşünce olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir