El Yapımı Kokulu Banyo Tuzları

el yapımı banyo tuzu

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte birçok maddenin kimyası çözülüyor ve çok farklı alanlarda kullanılmaya başlıyor. Üretimin kolaylaşması sebebi ile kolay bulunabilen malzemelerin avantajı da eklenince değmeyin bizim hobi zevkimize. Tamamen el yapımı olan ürünlerden bir yenisi ile kaşınızdayız. Unutmayın el yapımı ürünler her zaman için daha değerli ve kullanımı da bir o kadar zevklidir. Adı üstünde el yapımı ve tamamen bizim tarafımızdan her aşamasına kendi zevkimizi ekleyerek oluşturabileceğimiz bu ürünler hayatımıza renk katacaktır.

el yapımı banyo tuzu

Şimdi anlatacağımız el yapımı ürünümüze birçoğunuzun bayılacağına eminiz. Gerekli olan malzemelerin ucuzluğu sebebiyle hemen yapmak isteyebilirsiniz. Her ne kadar ucuz da olsa renkli banyo tuzları için gerekli malzemeleri bulabilmek için biraz çalışma yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Zaten malzemeleri temin ettikten sonra uygulaması son derece kolay ve bir o kadar da zevkli. Elde ettiğiniz renkli banyo tuzları samimi bulduğunuz tüm yakınlarınıza hediye edilebilir. Ve tabi ki de en çok kendimiz için köpüklü banyo tuzu kavanozu yapımına başlayabiliriz.

el yapımı banyo tuzu

O zaman banyo tuzları için yeni dönem başlasın. En renkli halleri ve mis gibi parfüm kokuları ile hayatımıza girsinler.

evde banyo tuzu yapımı

Gerekli Malzemeler:

1. Büyük taneli banyo tuzları (deniz tuzu olarak da bilinir)
2. Esans yağı (Parfüm yağı)
3. Mika tozu
4. Polisorbat 80 (Tween 80 ve Polysorbate 80 olarak da isimlendirilir)
5. 125 ml’lik plastik şişe
6. Damlalık
7. Cam karıştırma kabı
8. Yapışkan etiket
9. Plastik kaşık,
10. Makas.

banyo tuzu yapımı için gerekli malzemeler

Bitti. Hepsi bu kadar.

1 kg Köpüklü Banyo Tuzu İçin Malzeme Miktarları

Aşağıdaki malzeme miktarları 8 adet 125 ml’lik köpüklü banyo tuzu için ayarlanmıştır. Sizler kendi istediğiniz miktara göre orantılı olarak her birini arttırıp azaltabilirsiniz. Örneğin 250 ml’lik banyo köpüğü yapmak isteyenler tüm malzemelerin 2 katını kullanabilirler.

• 1kg banyo tuzu (deniz tuzu ve banyo kristalleri olarak da satılabilirler)
• 6 ml esans yağı (parfüm yağı olarak da bilinir)
• 4 ml polisorbat 80 (Kimyasal madde satan sanal mağazalardan temin edilebilir. Örneğin http://www.katkideposu.com/polisorbat-80-500-gr adresinde bulabilirsiniz.)
• Mika tozu.(renk seçimi ve miktarı size bağlı olacak, miktarı tarifte belirtilecek)

Malzemeler Nerde Bulunur? Ve Gerekli Açıklamalar

Banyo tuzu: Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi sanal alışveriş mağazalarından temin edilebilir.
Esans Yağı: Sanal alışveriş mağazalarından ve forum sitelerinde bulunan satıcılardan satın alınabilir, koklayarak satın alacağım derseniz eczanelerden de temin edebilirsiniz.

Polisorbat 80: Bitkisel ve hayvani yağ asitlerinden elde edilir. Kıvam arttırıcı yani emülsiyonlaştırıcı etkisi için kullanılır. Polisorbat 80 (E433); Kıvam arttırıcı, köpük önleyici, stabilizatör, sentetik tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. E 433 gıda kodu ile de bilinirler. Açık sarı renkte olup, yağımsı yoğun sıvı formundadır. Gıda sektörü başta olmak üzere kozmetik, deterjan ve daha birçok endüstriyel alanlarda emülgatör olarak kullanılır. Bazı Avrupa ülkelerinde gıda sektöründe kullanımı yasaklanmıştır. Bizim projemiz gıda olarak tüketilmeyeceği için hiçbir sorunumuz yok.

Mika Tozu:

Kullanıma uygun olan mika mineralleri önce konsantre edilir ve ardından işlenerek saf, doğal mika tozu elde edilir. Su bazlı sistemlerde, yol çizgi boyalarında, yüzey kaplamalarında, dış cephe boyalarında ve endüstriyel boyalarda kullanılırlar. Su bazlı olarak gerçekleştireceğimiz bu projede de kullanıma uygundur. Mika tozu ise açık renktedir.

Mika, farklı güzellik ürünlerinin çoğunu renklendirmek için kullanılan doğal olarak oluşan bir mineral tozdur. Eğer satın aldığınız tedarikçiden eminseniz ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilde ve vücuda zararı yoktur.

Renkli Banyo Tuzlarının Yapımı

renkli banyo tuzu yapımı

Büyük boy cam karıştırma kabımızın içerisine 1 kilo banyo tuzunu (ya da deniz tuzu) döküyoruz. Üzerine damlalık yardımı ile istediğiniz kokuya sahip bir esans yağından 6 ml banyo tuzunun üzerine ekliyoruz. Ancak hepsini birden damlalıktan damlatmıyoruz. Yavaş yavaş damlatarak, banyo tuzunun her yerine esansın ulaşmasını sağlıyoruz. Bu sebeple esans yağını damlatırken bir yandan da plastik kaşıkla kabın içerisindekileri karıştırıyoruz. Eğer iki farklı kokunun karışımını elde etmek isterseniz istediğiniz esans sayısına göre mililitre seviyesini belirleyebilirsiniz. Örneğin 2 farklı esans kullanacaksanız her birinden 3 ml, 3 farklı esans kullanacaksınız her birinden 2ml kullanarak toplamda 6 mililitrelik bir esans eklemiş olursunuz. Köpüklü banyo tuzumuzun nasıl kokacağı tamamen sizin zevkinize bağlı.

Başka bir damlalık ile 4 ml polisorbat 80’i, aynı esans yağını eklediğimiz gibi tuzlarımızın üzerine mümkün olduğunca dağıtarak döküyoruz. Her yerine dağılmış olduğundan emin olmak için de yine plastik kaşık ile 1 dakika boyunca karıştırma kabındaki tuzları karıştırıyoruz. Polisorbat 80, çok iyi bir yağ çözeltisi olma özelliğinin yanı sıra aynı zamanda iyi bir emüle edicidir. Bu sebeple projemizde, birazdan ekleyeceğimiz mika tozlarının ayrışmasını sağlayacak ve renklendirmemizdeki görsellik için de çok büyük bir oynayacaktır.

Şimdi sıra mika tozlarının eklenmesine yani renklendirmeyi sağlamaya geldi. Mika tozlarının miktarını belirtmemiştik. Çünkü tozları çok ama çok az miktarlarda ekleyerek istediğimiz rengi elde ettiğimizde kullanmayı bırakacağız. Bu miktar tamamen bizim elde etmek istediğimiz renge bağlı olarak değişecektir. Öncelikle plastik kaşık kullanarak, plastik kaşığının ucu ile mümkün olduğu kadar az bir mika tozu alıyoruz. Bu tozun, banyo tuzlarımızın üzerine serpiştirme aşamasında, resimdeki gibi mümkün olduğunca az ve dağınık dökülmesi gerekmektedir. Ardından da yine bir plastik kaşık ile rengin iyice her yere eşit dağıldığından emin olunana kadar karıştırılmalıdır. Unutmayın yetersiz olan mika tozunu her zaman tekrar ekleyebilme şansına sahipsiniz. Ancak fazladan eklemiş olduğunuz mika tozlarına çare yoktur. Bu sebeple mümkün olduğu kadar az miktarlarda kullanarak ve gerek gördükçe yine ekleyerek işlemi sürdürün. Böylelikle işte benim rengin dediğiniz rengi yakalamanız son derece kolay olacaktır.

Renkli Banyo Tuzlarımıza Simli ve Renkli Görünüm Kazandırmak

Mika tozlarının muhteşem imkanlarını kullanarak, renkli banyo tuzlarımıza simli ve parlak görünüm kazandırmak çok kolay. Bunun için yapılması gereken tek şey, bronz altın sarısı mika tozu almak ve istediğimiz renge yine azar azar miktarlarda istediğimiz tonu elde edene kadar tuzlara dahil etmek. Böylelikle aynı rengin hem mat olanını hem de parlak olanını elde edebilir ve iki ayrı renge ulaşmış olursunuz.

İşte Sonuçlar;

renkli banyo tuzu

Ve yine mikanın tuzlar arasında birbirine etkileşime girmemesi avantajını kullanarak aynı kavanozda istediğimiz kadar farklı renge sahip banyo tuzlarını tutabiliriz. İçerisindeki dizayn da sizin zevkinizi ve sizin şekillendirmenizi bekliyor. Size fikir vermesi açısından birkaç örnek sunalım istedik.

renkli banyo tuzları

renkli banyo tuzları

Markalaşmak İster misiniz?

el yapımı renkli banyo tuzları

‘Tamamen benim zevkime ve benim emeğime ait olan bir ürünün üzerinde benim ismim ya da benim amblemim olsun’ diyebilir ya da hediye edeceğiniz kişiye özel bir ya da iki kelimeyi kavanozların üzerine eklemek isteyebilirsiniz. O zaman ne yapıyoruz? Tüm kırtasiyelerde kolaylıkla bulabileceğimiz baskısız yapışkan etiketlerden alıyoruz. Eğer evimizde tarayıcı varsa evimizde yok ise herhangi bir internet cafede, kendi oluşturulduğumuz baskıları alarak minik şirin kavanozlarımıza yapıştırıyoruz.

renkli banyo tuzları ev yapımı

Kavanozun kapağına eklediğimiz etiketlerden daha ufak boyutta olanlarını kapakların içerisi için de kullanabiliriz. Böylece bir köpüklü banyo tuz kavanozu ile çok daha fazla şeyler ifade edebiliriz.

İşte bize ait olduğu belli olan rengarenk kavanozların son görüntüleri.

el yapımı banyo tuzu

El Yapımı Kokulu Banyo Tuzları” te bir düşünce

  1. Tülin diyor ki:

    Sorabileceğim her şeye değinmişsiniz. Ancak tek bir soru var aklımda. Yapacağım banyo tuzlarını daha büyük bir cam kavanozun içerisine koysam olur mu acaba? Evde çok cam şişe birikiyor. Böylece onları da değerlendirmiş olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir