El Yapımı Peçetelik

duvar peçeteliği nasıl yapılır

Kişiye özel hediyeler şüphesiz sevdiklerinizi daha mutlu edecektir. Bu hediyeler bir de el yapımı olursa o zaman beğenilmemesi mümkün değil. Anneniz, sevgiliniz veya kız kardeşiniz için kişiye özel pembe peçetelik yapmak ister misiniz? Sadece birkaç malzeme ile çok kolay yoldan şık bir peçetelik yapabilmeniz mümkün. Dışarıdan alacağınız hazır bir peçetelik yerine kendi emeğinizle yapacağınız bu ürün çok daha cazip hale gelecektir. Hatta hızınızı alamayıp kendinize bile bu hoş peçeteliklerden yapabilirsiniz! Başka hiçbir sitede bulamayacağınız el yapımı peçeteliği sizlere en açıklayıcı şekilde anlatmaya çalışacağım. Vereceğim talimatları harfiyen uygulayarak ortaya inanılmaz güzellikte pembe bir peçetelik çıkartabilirsiniz! Görsel anlatımla birlikte açıklayacağım pembe peçetelik, sevdiklerinize özel günlerde armağan edebileceğiniz en güzel hediyelerden birisi olacak! Başarısız olmaktan sakın korkmayın, anlatılanları düzgün bir şekilde tamamladıktan sonra dışarıda satılan peçeteliklerden daha iyisini yapacaksınız, emin olun!

KİŞİYE ÖZEL PEMBE PEÇETELİK İÇİN MALZEMELER

• Deri
• Beyaz işaretleyici
• Cetvel
• Deri yumruk
• Deri mektup pul seti
• Çekiç veya palet
• Çift kapaklı perçinler
• Perçin aleti
• Döner bıçak
• Sünger
• Su

el yapımı peçetelik

KİŞİYE ÖZEL PEMBE PEÇETELİK YAPIM AŞAMALARI

Malzemelerinizi hazır hale getirdikten sonra sıra geldi pembe peçetelik yapım aşamasına. Derinin her tarafına 3 cm’lik pay ekleyerek deriyi istediğiniz boyuta getirin. Fakat peçeteliğin normal boyutlarda olmasını istiyorsanız boyutu 10cm x 10cm olacak şekilde boyutlandırın.

duvar peçeteliği nasıl yapılır

İkinci aşamada deriyi boyutlandırdığınız şekilde döner bıçak kullanarak kesin. Eğer düz kesmekte zorlanıyorsanız cetvelin düz kenarını bu amaç için kullanabilirsiniz. Çünkü yapacağınız peçeteliğin eğri büğrü olması pek de göze hitap etmeyecektir!

Sıra geldi pembe peçeteliği kişiye özel hale getirmeye. İstediğiniz notu veya ismi damgalamak için nemli bir süngerle deriyi hazırlayın ve yazınızı ortalamak için yine cetvelinizi kılavuz olarak kullanın. İstenen mesaj veya monogramla deriyi damgalayın ve kişiye özel hale getirin! Damga işlemini yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken şey ise deriyi tamamen kurutmanız! Aksi takdirde yazı istenen şekilde kalmayabilir ve bozulabilir.

Peçeteliğiniz yavaş yavaş şeklini almaya başladı bile! Derinin yumuşak tarafı dış tarafta olacak şekilde üçgen olacak şekilde yarıya katlayın. Katın köşesinden itibaren 1cm ölçün ve kalem ile işaretleyin. Aynı işlemi diğer iki köşe için tekrarlayın. Bu işaretler sayesinde peçeteliğin kenarlarını oluşturmuş oluyoruz. 

Derinin işaretlenmiş yerlerini deri yumruk kullanarak delin. Kişiye özel pembe peçetelik neredeyse olmak üzere! Son bir adım kaldı.

Perçinin bir tarafını katlanmış deriye sokun, ters çevirin ve perçin kapağını takın. Bir perçin ayarlayıcı ve çekiç kullanarak, yerine sabitlemek için birkaç boğum verin ve geriye kalan üç köşe için bu adımı tekrarladıktan sonra kişiye özel pembe peçeteliğiniz hazır! En özel günlerde sevdiklerinizi mutlu etmek işte bu kadar basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir