Evde Kokulu Taş Nasıl Yapılır

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu taşlar birçok kişi tarafından bilinen oldukça güzel aksesuar ve süs ürünleridir. Kimisi sevgiliye hediye veya özel gün hediyeleri düşünülerek alınmak istenmekte kimisi de kendi evine süs olarak satın almaktadır. Ayrıca etrafa yaydıkları hoş koku oldukça güzeldir. Fakat bu taşlar doğru yapılmadığında kokuları çabuk gitmekte ve ya güzel olmamaktadır. Ayrıca bazılarında kullanılan kimyasallar nedeniyle çoğu kişi almaya bile korkmaktadır. Bu nedenle evde kokulu taş yapımı hakkında bilgi vereceğiz. Üstelik verdiğimiz bilgiler ve taktikler ile oldukça güzel işler ortaya çıkartabilirsiniz. Hatta yapıp satmak isteyen kişiler bile bu yöntemleri uygulayarak rahatlıkla satış yapabilir.

Evde Kokulu Taş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kokulu taş nasıl yapılır

Sizlere kokulu taş yapımından önce dikkat etmeniz gerekenler hakkında biraz bilgi vereceğiz. Yapım aslında oldukça kolaydır. Malzemeleri de her yerden elde edebilirsiniz fakat yapım aşamalarına dikkat etmelisiniz. Ufak tefek ayrıntılar emeğinizin çöpe gitmesine neden olmaktadır. Birçok kişi bu ayrıntıları bilmemekte ve emekleri boşa gitmektedir. Hatta yapamadıklarını düşünerekten yapmaktan bile vazgeçen kişiler vardır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan sizlere maddeler halinde bahsedelim. Daha sonrasında ‘’Kokulu taş nasıl hazırlanır’’ konusuna değineceğiz.

kokulu taş nasıl yapılır

• Öncelikle kokulu taşı yaptığınız kalıplardan çıkartırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Bazı kalıplar hassas olduğundan çıkarken kırılma durumları meydana gelebilir. Birçok kişinin başına gelen bu durum emeğinizin çöp olmasına neden olur.
• Kalıpları dilediğiniz yerden temin edebilirsiniz. Her yerde bu tarz kalıplar satılmaktadır. Daha çok kırtasiye ve ucuzluk pazarlarında bol çeşitler bulabilirsiniz. Kullandığınız kalıpları sonradan kesinlikle gıdalarda kullanmayınız.
• Kokulu taşları hazırladıktan sonra kalan suyu ve taş malzemesini kesinlikle lavabo ve benzeri yerlere dökmeyiniz. Giderlerin tıkanmasını sağlar.
• Kokulu taş yaparken kullandığınız suyun sıcak veya soğuk olmasının bir önemi yoktur. Musluk suyu ile yapabilirsiniz.
• Kokulu taş yaparken kullandığınız koku esanslarının renginin şeffaf olmasına dikkat edin. Aksi takdirde renkli esanslarda kokulu taşta o rengi alabilmektedir.

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu Taş Esansları Nereden Alınır

Kokulu taş için kullanabileceğiniz bir sürü esans varır. Bu esanslar hakkında yukarıda dikkat edilmesi gereken maddelerde yazdığımız öneriyi kesinlikle dikkate alın. Esansları birçok aktarcı, kırtasiye ve ucuzluk pazarı gibi yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden çok daha ucuza ve çok daha fazla çeşidi satın alabilirsiniz. Lavanta esansı, gül esansı vb. birçok değişik güzel kokulu esanslar oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır. Bu esanslar ve evde kokulu taş yapımı tavsiyeleri ile kolaylıkla istediğiniz taşları yapabileceksiniz.

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu Taş Nasıl Yapılır

Kokulu taş yaparken inceliklerinin çok olduğuna ve bunlara dikkat edilmesi gerektiğine birazcık değindik. Kokulu taş hazırlamak aslında basittir. Dikkatli bir şekilde çalışma yapılırsa oldukça kaliteli sonuçlar elde edilir. Öncelikle kokulu taş yapımı için gerekli olan malzemelerden sizlere bahsedelim…

kokulu taş nasıl yapılır

• Karıştırmak için gerekli kap
• Kokulu taş tozu (kırtasiyelerde ve internetten kolaylıkla bulabilirsiniz)
• Koku esansı
• Boya ve silikon kalıp
• Spatula
• En önemli olanı ise hassas tartı

kokulu taş nasıl yapılır

Bu işte en önemli olay ölçülerdir. Bu nedenle hassas tartınız en önemli malzemenizdir. Ölçüleri tutturamaz iseniz yapacağınız malzeme kalitesi düşük olacaktır. 100 gr kokulu taş tozu için 35 gr su kullanmalısınız. 1 gr eksiği ve ya fazlası olmamalı. Bu konuda hassas olursanız en önemli ve ince ayrıntıyı aşmış olursunuz. Kullanacağınız boya tozu ve ya esans suyla beraber 35 gr olmalıdır. Yani 35 gr suyun üzerine koymamalısınız. Eklediğiniz ve karışım yaptığınız malzemeler ile birlikte sıvı miktarı 35 gramı aşmamalıdır. Kokulu esans için ayarı sizin yapmanız gerekmektedir. Kullandığınız taş tozuna bağlı olarak ekleme yapabilirsiniz. Ayrıca kokunun yoğunluğu fazla olsun isterseniz bir iki damla fazla katabilirsiniz. Kokulu taş yapmak için bu konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu Taş Ne Kadar Zamana Donar

Evde kokulu taş yapımı için bütün incelikleri uyguladınız ve çok güzel bir kıvam yakalayarak silikon kaba karışımı döktünüz. Peki, bu karışım ne kadar zaman sonra donacak diye sora soracaksınız elbet. Bunun cevabı ise 15-20 dakikadır. Bu süre zarfı içerisinde kalıp donacaktır ve çıkartıp kullanabilirsiniz.

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu Taşlar Ne İşe Yarar?

Kokulu taşları hayal gücünüzün yettiği kadar her yerde kullanabilirsiniz. Evinize süs için alabilirsiniz. Düğün, nişan ve kına gibi aktivitelerde gelen misafirlere vermek için kullanılabilir. Arkasına mıknatıs yapıştırılarak dolabınıza dahi süs olarak koyabilirsiniz. Sizlere farklı aktivite ve organizasyonlarda kullanılan kokulu taş örneklerinden gösterelim…

kokulu taş nasıl yapılır

Yukarıda sizlere farklı amaçlardan kullanılan ve evde hazırlanan kokulu taş örneklerinden gösterdik. Buradan kendinize fikir edinebilir ve ya farklı tarzda kokulu taşlar üretebilirsiniz. Biraz hayal gücünüz ve birazda emek ile oldukça şık ve eşsiz kokulu taş modelleri üretebilirsiniz. Evde kokulu taş yapımı bu kadar kolaydır. Ayrıca ne kadar farklı tarz ve şekilde kalıplar bulursanız o kadar güzel şekilli kokulu taşlar üretirsiniz. Hatta ürettiğiniz kokulu taşları internet sitelerinde satabilirsiniz. Bu şekilde çalışarak evinden gelir elde eden birçok insan vardır.

kokulu taş nasıl yapılır

Kokulu Taş Fikirleri

Kokulu taş yapmayı çok istiyor fakat ne yapacağınızı bilmiyor iseniz birçok fikir ve seçenek vardır. ‘’Kokulu taş nasıl yapılır?’’ hakkında yazdıklarımızı okuyarak öğrendiğinizi var sayıyoruz. Bundan sonraki aşama ise modellerdir. Yani ne kadar ilgi çekici tasarımda kalıplar kullanır ve farklı fikirler üretirseniz o kadar güzel olmaktadır. Kokulu taşlardan isim yazarak sevdiğinize veya çocuklarına hediye edebilirsiniz. Buzdolabı üzerine yapıştırılan süslerden yapabilirsiniz. Ayrıca küçük küçük kokulu kalpler ve taşlar yaparak bunlara güzel bir sepette süs yapabilirsiniz.

kokulu taş nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir