Evlilik Teklifi İçin En Güzel 10 Pırlanta Yüzük

evlilik_teklifi_icin_en_iyi_10_pirlanta_yuzuk_modeli_1

Evlilik teklifi için en güzel 10 pırlanta modelini sizlere yardımcı olmak adına araştırdık. Evlilik tekliflerinde en çok tercih edilen pırlanta yüzükleri arasından siz de bütçenize uygun bir tasarımı tercih edebilirsiniz. Evlilik teklifi yaparken, yüzüksüz de bir hazırlık gerçekleştirebilirsiniz ancak, yüzükle yapılan tekliflerin yeri her zaman ayrı olmaktadır. Evlilik teklifi için her yüzük uygun olmaz, evlilik teklifine uygun olan yüzükler kesinlikle taşlı olanlardır. Evlilik yüzükleri ile evliliğe ilk adım olan söz yüzüklerinin yeri de ayrıdır, tasarımı da. Evlilik teklifi yapmayı planlıyorsunuz ve nasıl bir yüzük alacağınıza karar veremiyorsanız; sizler için en uygun pırlanta yüzüklerin türleri ve modelleri hakkında bilgi vermek istedik.

Pırlanta Yüzük Nedir?

Pırlanta modelleri bir çok farklı tasarım ve çeşitten oluşmaktadır. Standart her altın ve gümüş takı üzerinde kullanılan zirkon taşlar da birer pırlantadır ancak, çok kolay bulunabildiği için değeri düşüktür. Pırlantaların fiyatları ve değeri, taşın kalitesi ile ölçülmektedir. Bu konuda uzman kişiler tarafından incelenen pırlantalar, berraklığına ve renginin kalitesine, netliğine göre değeri belirlenmektedir. Pırlantaların değerini belirleyen bir diğer önemli husus ise, boyutlarıdır. Pırlanta boyutu yani karatı arttıkça, fiyatı da bu oranda yükselmektedir. Günümüzde bir çok kişi ekonomik fiyatlara pırlanta yüzük sahibi olabilmektedir. Bu pırlantalar ya çok küçük karatta oluyor ya da berraklığı biraz daha düşük oluyor. Pırlantanın berraklığını ölçmek normal kişiler için çok zor olmaktadır. Bir pırlantanın değerini ölçmek için uzman kişiler tarafından incelenmesi gerekiyor. Bu yüzden de, evlilik teklifi için pırlantalar arasından seçim yaparken mutlaka sertifikasının olmasına dikkat etmelisiniz. Her değerli pırlantanın sertifikası olmak zorundadır. Bu sertifikası üzerinde taşla ilgili her türlü bilgi yer almaktadır. Sertifikalar da sahte olabileceği için, mutlaka güvenilir kuyumculardan yüzükleri temin etmeniz gerekmektedir.

En Güzel Pırlanta Yüzük Modelleri

Pırlanta yüzük modelleri bir çok farklı tasarımdan oluşmaktadır. Genellikle özel günlerde hediye olarak tercih edilen pırlanta yüzükler, evlilik teklifi için de çok uygun bir seçenek olmaktadır. Evlilik teklifi için alınan her yüzük önem arz eder ancak, pırlanta gibi kalite bir yüzük ise etkileyici bir görünüm yansıtmaktadır. Pırlanta yüzük modelleri arasından tercih yapacağınız zaman karar vermeniz çok zor olabilir. Çünkü, pırlanta yüzükler tektaş olabildiği gibi üçtaş, beştaş, sıralı taş gibi daha bir çok farklı modelde üretilmektedir. En çok tercih edilen pırlanta yüzük modellerine geçmeden önce, pırlantaların kesimlerine göre çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Yuvarlak kesim pırlanta: En sık tercih edilen pırlanta çeşididir. Yuvarlak, kristal şeklinde kesilen taş biçimidir. Tüm taşlı yüzük modellerinde bu taş çeşidi kullanılır. Aynı zamanda küpe, kolye gibi takılarda da bu taş kesimi tercih edilir. Boyutları karatına göre kesilir.

Damla şeklinde pırlanta: Damla şeklinde kesilen bu pırlanta, kolye uçları, küpeler ve tek taşlı yüzüklerde kullanılan bir taş kesimidir. Dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Genellikle yüksek karatlı pırlanta yüzüklerde tercih edilir. Çok küçük boyutlarda dikkat çekmeyeceği için 1 karat ve üzerindeki tektaş yüzüklerde bulabilirsiniz.

Damla şeklinde pırlanta

Renkli pırlantalar: Çok sık tercih edilmez ama takı setlerinde ve büyük taşlı yüzüklerde tercih edilen bir taş biçimidir. Elmas haricindeki renkli pırlanta yüzüklerde bu taşları bulabilirsiniz.

renkli taşlı pırlanta

Pırlanta Yüzük Tasarımları

Pırlanta yüzük tasarımları bir çok farklı modelde üretilmektedir. En çok tercih edilen ve satılan yüzük tektaş olsa da, güncel trendlere uygun çok daha farklı tasarımlar da vitrinlerdeki yerini almaktadır. Tektaş yüzükler ile birlikte yine taşlı olarak farklı tasarıma sahip pırlanta yüzük tercihi de yapmanız mümkün.

Tektaş Pırlanta Yüzükler

tektaş pırlanta yüzük

Evlilik teklifi için en çok tercih edilen yüzük modellerinin başında gelmektedir. Sade ve zarif tasarımları olmasına rağmen, pırlanta taşının verdiği ışıltı ile oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olmaktadır. Tektaş pırlanta yüzüklerde karat boyutu büyük önem taşımaktadır. Her bütçeye uygun bir tektaş pırlanta bulmanız mümkün ancak, bütçenize uygun olarak taş boyutuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Gerçek pırlanta yüzüklerin en düşük fiyatlıları, genellikle çok küçük taşlardan oluşmaktadır. Eğer gösterişli bir tektaş pırlanta istiyorsanız, karat boyutunun 1 civarında olmasına dikkat etmelisiniz. Pırlanta yüzük fiyatları, karat boyutu ile birlikte pırlanta taşının kalitesine göre de belirlenmektedir. Berraklığı yüksek ve taş boyutu büyük pırlanta yüzükler çok yüksek bedellere bulunabilmektedir. Eğer 1000 TL civarında bir tektaş yüzük almayı planlıyorsanız, bunun için zirkon taşlı bir yüzük tercih edebilir ya da küçük taşlı pırlanta yüzük alabilirsiniz. Düşük bütçeli pırlanta yüzüklerin çok küçük taşlı olacağının altını çizmek isteriz.

Üçtaş Pırlanta Yüzükler

üç taşlı pırlanta yüzük

Evlilik teklifi, söz, nişan gibi zamanlar için ideal bir yüzük tasarımı olan üçtaşlar, son zamanlarda popülerliğini biraz yitirmeye başlamış olsa da, çok zarif bir tasarıma sahip olduklarını söyleyebiliriz. Üç adet pırlantanın yanyana getirilerek oluşturulduğu bu tasarımlar, pırlantanın değerine göre çok yüksek fiyatlara çıkabilmektedir. Eğer düşük bütçeli bir üçtaş yüzük isterseniz, zirkon taşlı yüzüklere bakmanızı öneririz. Pırlanta yüzüklerdeki üçtaş modeller, genellikle daha büyük taşlardan oluştuğu için yüksek bedellere alıcı bulmaktadır.

Beştaş Pırlanta Yüzük Modelleri

beş taş pırlanta yüzük

Beştaş tasarıma sahip yüzükler, son zamanların en popüler tasarımları arasında yer almaktadır. Evlilik teklifi için de çok uygun bir yüzük tasarımı olan bu modeller, pırlanta olarak tercih edildiğinde biraz yüksek fiyatlara sahip olmaktadır. Eğer düşük bütçeniz varsa, zirkon taşlı beştaş yüzük bakmanızı öneriyoruz. Zirkonyum taşlarda da çok parlak ve göz alıcı beştaş yüzükler bulabilirsiniz. Beştaş yüzüklerde çok büyük taşlardan oluşan yüzükleri önermiyoruz. Bu tasarıma sahip yüzükler çok dikkat çekici oluyor ancak, kullanım rahatlığı açısında biraz sınıfta kalıyor diyebiliriz.

Tamtur Pırlanta Yüzük Modelleri

Tamtur Pırlanta Yüzük Modelleri

Tamtur pırlanta yüzük modelleri, aslında alyans sınıfına girmektedir. Yüzük çevresi tamamen taşlardan oluştuğu için başka bir figürlere sahip olmaz. Komple taşlı olan bu yüzüklerin fiyatları da bir hayli yüksek olmaktadır. Eğer pırlanta olarak tercih etmeme gerek yok diyorsanız, zirkonyum taştan imal edilmiş altın beştaşları da tercih edebilirsiniz. Çok dikkat çekici bir yüzük olan beştaşlar, evlilik yüzüğü olarak da kullanılabilmektedir. Tektaş yüzükler ile birlikte alyans kullanımı yaygındır ancak, tamtur yüzükler ile alyans kullanımını önermiyoruz. Tamtur yüzükler de alyans yerine geçtiği için tek başlarına kullanılması daha zarif bir görünüm yansıtıyor.

Evlilik Teklifi Ederken Hangi Pırlanta Alınır?

tektaş yüzük

Evlilik teklifi için uygun olan yüzükleri sizler için yukarıda sıraladık. Genellikle tektaş yüzükler teklif sırasında tercih edilmektedir. Siz de evlilik teklifi ederken tektaş yüzük tercih edebilirsiniz. Evlilik teklifi için uygun olmayan ve kesinlikle önerilmeyen yüzükler; alyanslardır. Alyans özelliğine sahip olan yüzükleri evlilik aşamasında alabilirsiniz. Teklif sırasında verilen yüzükler genellikle söz yüzüğü olarak adlandırılmaktadır. Bayanların bir çoğu hem evlilik teklifi sırasında aldığı taşlı yüzüğü hem de evlenirken taktıkları alyansı bir arada kullanmaktadır. Bu yüzden de, tektaş, beştaş, üçtaş gibi yüzükleri evlilik teklifi için tavsiye etmekteyiz.

Pırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

tektaş yüzük modelleri

Evlilik teklifi için pırlanta yüzük almayı planlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli hususların olduğunu belirtmek isteriz. Bu hususların başında yüzüğün orjinalliği ve değeri gelmektedir. Pırlanta yüzükler, taşının boyutu ve değerine göre fiyatlandırılmaktadır. Pırlanta yüzüklerin boyutları taşın karatına göre değişmektedir. Ortalama olarak en çok 1 karatlık yüzükler satılmaktadır. Daha düşük bütçeli kişiler 1 karatın altında da yüzük tercih edebilmektedir. Pırlanta yüzük için en ideal boyut 1 karat olanlardır. 1 karatın altındaki taşlar çok küçük olduğu için dikkat çekiciliği çok daha azdır. Normal altın yüzüklerde kullanılan taşlar da pırlantadır aslında ama, çok rahat bulunabilen zirkonyum taşından oldukları için değerleri düşüktür. Değerli pırlanta yüzüklerin hepsinin bir sertifikası vardır. Sertifika üzerinde taşın ne zaman çıkarıldığı, nerede işlendiği ve berraklık seviyesi gibi bilgiler yer almaktadır. Bu sertifikaların orjinalliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Güvenilir olmayan kuyumcularda sahte sertifikalar verilebilmektedir. Bu konuya çok iyi dikkat etmelisiniz. Sertifikası olmayan pırlanta yüzükler almamanız gerekmektedir. Pırlanta yüzüğün değerini anlamak için uzman kişilere inceletmeniz gerekmektedir. Zirkonyum taşlar da çok parlak olabileceği için pırlantanın değerini parlaklığından anlayamazsınız. Pırlantanın berraklık seviyesini ölçmek için uzman kişilerce incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemeyi yaparken çok etkili mercekler kullanmaktadırlar. Siz de pırlanta yüzük almayı planlıyorsanız, kesinlikle bilinir ve güvenilir kuyumculardan almanız gerekmektedir.

Evlilik Teklifi Nasıl Edilir?

evlilik_teklifi_icin_en_iyi_10_pirlanta_yuzuk_modeli_9

Evlilik teklifi etmeyi düşünenlerden iseniz, bunu iyi bir şekilde planlamanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Evlilik teklifi için öncelikle sevgilinizi iyi derecede tanıyor olmanız gerekmektedir. Sevgilinizin nelerden hoşlandığını, hangi sürprizleri sevebileceğini ve nelere kızdığını çok iyi derecede bilmeniz gerekiyor. Evlilik teklifinizin hüsran olmaması için bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Bayanların hepsi sürpriz bir şekilde evlilik teklifi hayal etmektedir. Bunun için de kız arkadaşınızın en yakın arkadaşlarından destek alabilirsiniz diyeceğiz ama, kızların bir birileri arasında sır tutamadıklarının da altını çizmek isteriz. Evlilik teklifi planı yaparken, sevgilinizin kız arkadaşından yardım alacaksanız, güvenilirliğinden emin olmalısınız. Eğer sır tutamayacak biriyse ve hemen sevgilinize bu durumu bildirecekse, evlilik teklifiniz hayal ettiğiniz gibi heyecanlı ve sürprizli olmayabilir. Evlilik teklifi için öncelikle yüzüğü almalısınız. Yüzüksüz bir evlilik teklifi çok heyecanlı olmayabilir. Yüzüğü alırken de, sevgilinizin evet diyeceğinden emin olmanızı öneriyoruz. Eğer “Hayır” cevabı ile karşılaşma ihtimaliniz varsa, elinizde bir tektaşla baş başa kalabilirsiniz. Bu durum da sizin için çok üzücü olabilir. Evlilik teklifi yüzüğünü de sevgilinizin tarzına uygun olarak seçmelisiniz. Abartılı giyinmeyi sevmeyen bir sevgiliniz varsa, zarif bir tektaş sizin için uygun olabilir. Gösterişli olmayı ve dikkat çekmeyi seven, aynı zamanda da klasik giyinen bir sevgiliniz varsa, üçtaş ya da beştaş gibi bir yüzük seçimi yapmanızı öneriyoruz. Yüzük seçimini yaparken, sevgilinizin parmak ölçülerine dikkat etmelisiniz. Bunun için daha önceden kullandığı bir yüzüğü fark ettirmeden alabilirsiniz. Örnek boyutta bir yüzük konusunda da en yakın kız arkadaşlarından yardım alabilirsiniz. Yüzük ölçüsünü ve yüzük seçimini yaptıktan sonra da evlilik teklifini edeceğiniz yerin hazırlıklarına başlamalısınız.

Evlilik teklifi edeceğiniz kişi; sade ve mütevazi bir yapıya sahip ise, çok abartılı ve gösterişli organizasyonlara ihtiyacınız yok diyebiliriz. Sizin için en uygun bir yerde yüzüğü çıkarıp evlenme teklifi edebilirsiniz. Eğer gösterişli olmayı seven bir yapıya sahip ise, bu konuda uzman olan organizasyon şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir