Gül Renkleri ve Renklerin Anlamları

Çiçekler sahip olduğu renk ve dış görünüşünün tamamına göre aslında farklı anlamlar içermektedir. Yani çiçekler insan olmadığı için onların bir anlam ifade etmediği ya da sadece bitki oldukları algısı yanlıştır. Onlar farklı durumları ifade eder ve her biri ayrı bir karakteri temsil eder. Kendilerine özgü olan bu karakter ve anlam onların sahip olduğu özelliklerle beraber ortaya çıkmıştır. Çiçeklerin geçmişten günümüze doğru varlığı incelendiğinde her bir dönemde farklı anlamlar içerdiği görülmüştür. Yani çiçeklere ayrı bir karakter kazandırılması ya da onların diğer bitkilerden ayrı bir boyutta tutulması çok eskiden beri var olmuştur. Çünkü çiçekler görüntüsü itibariyle biri anlam içermekte ve karşıdaki kişide farklı duygular uyandırmaktadır.

Çiçeklerin kişide farklı duygular uyandırması aslında kişinin elinde olmadan mümkün olmuştur. Çünkü çiçekler görüntüsü itibariyle ister istemez bir masumiyet, aşk, sevgi, arkadaşlık gibi önemli duygu ve durumları çağrıştırmayı başarmıştır. Özellikle bu anlamda güller ön plana çıkmaktadır çünkü güller yansıttığı anlam itibariyle farklı karakterleri içermektedir. Özellikle renk konusunda ayrım yaşanan gül çeşitleri bu özelliğe bağlı kalınarak ayrı anlamlar ifade etmiştir. Bu da güllerin satın alınırken renklerine göre ne anlam ifade ettiğine dikkat edilmesine yol açmıştır. Böylece kişiler artık birine bir demet gül ya da tek gül hediye ederken o gülün rengini ve bu rengin neyi çağrıştırdığına önem vermiştir.

Karşıdaki insana verildiği gün itibariyle seçim konusunda çiçekler üzerinde farklılıklar oluşmaktadır. Örneğin birbiriyle arasında aşk anlamında bir bağ olan çiftin özel bir buluşmasında kırmızı güller tercih edilmektedir. Bunun yanında özellikle kadınların zevkine göre beyaz güller de aşk gibi konularda kendisini gösteren gül çeşitleri arasında yer almıştır. Daha çok arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinde yer alan sarı güller yine aynı tarz ama biraz daha yoğun sevgiye yönelen pembe gülle benzerlik göstermektedir. Bu anlamda güllerin rengi bir ilişkide verilen çiçekler arasında önemli bir belirleyici olmuştur ve özel günler açısından farklı yönleriyle değerlendirilen çiçekler arasında yer almıştır.

Beyaz Gül

Beyaz rengin masumiyeti simgelediği herkes tarafından bilinse de bu renk bir gülün üzerinde olunca ortaya farklı anlamlar da çıkmaktadır. Masumiyetle beraber saf ve içten bir aşkın karşıdakine yansıtmayı başaran beyaz güller en çok tercih edilen güller arasında yer almaktadır. Kadınların da çok sevdiği beyaz güller karşı cins tarafından en çok özel günlerde tercih edilmektedir. Yıldönümü gibi kutlamalarda önemli bir hediye olan beyaz güller kırmızı güllerle beraber en çok kullanılan gül çeşitlerindendir. Kendisi çiçekler aleminde her zaman yoğun bir taleple karşılaşmış ve özellikle son yıllarda daha sık tercih edilmeye başlanmıştır.

Kırmızı Gül

En sık tercih edilen ve romantik akşamların vazgeçilmezi olan kırmızı güller aşkı simgelemektedir. Oldukça iddialı bir renk olan kırmızı zaten aşk duygusuyla çok yakın olduğu için kırmızı gül de bu duygunun yansıtılmasını sağlamaktadır.

Özellikle sevgililer, evliler, nişanlılar arasında özel bir kutlamada çok sık tercih edilen kırmızı güller romantikliğin baskın olacağı özel geceler için çok sık tercih edilmektedir. Bu anlamda incelendiğinde en iyi güllerden biri olan kırmızı güller yıllar geçse de özellikle kadınlar tarafından hep ilgi görmüştür.

Pembe Gül

Karşıdakine duyulan içten sevginin iletilmesini sağlayan bu çiçek hediye ettiğiniz kişiye karşı bir şeyler hissettiğinizi ifade etmektedir. Yani pembe güller karşıdakiyle aranızda duygusal bir bağ olduğunu ve sizin ona karşı bu anlamda duygular beslediğinizi ortaya koymaktadır. Piknik, ilk buluşma, öylesine günlerde içinden geldiği için alınan güller arasında pembe güller önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden daha çok en özel değil de ortalama günler için tercih edilebilecek çiçekler arasında yer almaktadır.

Sarı Güller

Güneşten rengini alan sarı bir gülün üzerinde durunca bu da sıcak sevginin iletilmesini sağlamaktadır. Karşıdakine verilen sarı güller ona karşı hissettiğiniz sıcak bir duygu yoğunluğunun ve samimi sevginin yansıtılmasını sağlayacaktır. Bu da aranızdaki ilişkinin daha iyi bir yöne doğru ilerlemesini ve duygularınızı samimi bir şekilde ortaya koymanıza destek olacaktır. Daha sıradan günlerde tercih edilen sarı güller kişinin tercihi itibariyle özel günlerde de tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir