Hasır İplikler ile Saksı ve Kase Yapımı

Son zamanlarda çok moda olan hasır dekoratif ürünlerini birçok yerde görmeye başlamış olacaksınız. Almak istediğinizde ufacık bir hasır eşyanın bile ne kadar pahalı olduğunu görmüşsünüzdür. Peki, bu sizi hasır sevginizden alı koysun mu? Elbette hayır evde hasırdan dekoratif eşyalar yapmak hasırdan mutfak eşyaları yapmak sizin elinizde. Hasır ile el işi çalışmalarını hem çok sevecek hem de çok eğlenerek yapıyor olacaksınız. Hasır iplikler ile kutu yapma, hasır iplikler ile saksı yapmak gibi birçok farklı alternatifleri sizlere ulaştırıyor olacağız. Elbette bunlar için en gerekli olan bolca hasır ip almanız ve aynı zamanda yapıştırıcı kullanmanız olacak. Bunun dışında ki malzemeleri yapmak istediğiniz şeye göre temin edebilirsiniz. Güzel bir el işçiliği ile çalışırsanız ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor olacaktır. Hasır iplikler ile dekoratif ürünlerde dikkat etmeniz gereken nokta çok ince çalışmanız olacaktır özellikle yapıştırma noktalarında taşırmadan işlem yapmaya özen gösteriniz. Ne kadar gizli saklı yapıştırırsanız dışarıdan o kadar güzel görünüyor olacaktır.

 

Hasır meyvelik yapımı ya da hasır borcam yapmak

Adına ne derseniz deyin ama ortaya çıkan sonuç çok güzel diyebiliriz. Özellikle ahşap mutfakları olanlar için harika bir dekoratif ürün olacak. İçine dilediğiniz her şeyi koyabilirsiniz. Masa üzerinde sergileyebileceğiniz bir meyvelikte olabilir, ya da yine masa üzerinde sergileyebileceğiniz ıvırı zıvırı koyabileceğiniz bir dekoratif eşya olarak da kalabilir. Artık bu kısım tamamen size bağlı. Bunun için özellikle kullanmadığınız yuvarlak bir borcam kullanabilirsiniz. Kırtasiyelerden ya da yapı marketlerden alacağınız hasır ipi ya da diğer adı ile jüt iplik ile aynı zamanda bir yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak. En alt noktadan başlayarak yuvarlaya yuvarlaya tüm camın etrafını kaplamalısınız. Yapımı oldukça kolay olan ama aynı zamanda çok incelik isteyen bir el yapımı dekoratif eşya olacaktır. İpleri yapıştırma sırasında kaydırmamaya özen gösteriniz. Üst üste binmemesi ve hep boşluk kalmadan yan yana gelmesi gerekiyor.

Görselde gördüğünüz gibi sıradan ve hatta kullanılmayan bir kovaya bile hasır iplikler ile kapatarak çok kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Bunu dilerseniz kirli çamaşır sepeti olarak da kullanabilirsiniz. Evinizde birçok nokta için kullanım imkanı doğuyor olacak. Ama atılmak üzere kenarda duran bir kovanın ne kadar güzelleştiğini görebileceksiniz. B8nun için biraz fazla ipe ihtiyacınız var ama işlem bittiğinde sonuç harika olacak. Bunun gibi daha evde değerlendirmek istediğiniz birçok şeyi iplikler ile kaplayabilirsiniz.

 

Hasır saksı yapımı

Sıradan bir saksı 5 lira iken, hasır saksı olunca fiyat bir anda 50 liraya çıkabiliyor. Peki, almaya değer mi? Elbette değmez. Evde ki saksılarınızı bile değerlendirerek harika hasır saksılar ortaya koyabilirsiniz. Üstelik sadece sıradan bir şekilde değil, desenli bir şekilde de saksılarınızı süsleyebilirsiniz.

Birçok farklı süsleme yöntemi var. Bunlardan en çok beğendiğinizi kullanabilirsiniz. Küçük büyük fark etmeksizin tüm saksılarınızı jüt iplikle yani hasır iplikler ile kaplayabilirsiniz. Dilerseniz farklı farklı9 boyutlarda yaparak ve onları yan yana koyarak çok daha hoş bir dekoratiftik sağlayabilirsiniz. Oda salon çiçeklerinde de hasır detayı çok hoş olacaktır.

Annelere el yapımı hediyeler

Özellikle anneleriniz için bu el yapımı hasır dekoratif ürünlerden hazırlayabilirsiniz. Eğer anneniz çiçekleri çok seviyorsa onun için hasır saksıları el yapımı yapabilirsiniz. Anneler günü hediyesi olarak çok hoş bir hediye olmaz mı? İçine bir de kendi beğendiğiniz bir çiçeği alarak el emeği hediyenizi anneniz için hazırlayabilirsiniz. Siz yanında olamazsanız da o çiçeği ile her an mutlu olacak ve belki de hayatında aldığı en güzel hediye olacaktır. Bu harika hasır saksılar bizce herkesi fazlası ile mutlu etmeye yetecektir. Ama hediye bir kadına kızından ya da oğlundan geliyorsa çok daha keyifli bir hale bürünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir