Hediye Oyuncak Nasıl Seçilmelidir

Hediye Oyuncak Nasıl Seçilmelidir

  hediye oyuncak

  Hepimizin çocukluk çağında tanıklık ettiğimiz ve sürekli sahibi olmak istediğimiz ürünlerin doğrudan çocuk oyuncakları olduğu bilinir. Her sektörde olduğu gibi kişilerin doğrudan nasıl bir oyuncak satın almaları gerektiği ile ilgili önemli püf noktalar yer almaktadır. Ki buna uyum sağlamak sağlık açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Uzmanların çocuk sahibi olan kişilere dile getirmiş oldukları büyük bir hassasiyete önem gösterilmesinin oldukça büyük faydalara yelken açtığı bilinmektedir. Çocuklarda oyuncak seçiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili birçok önemli püf noktayı sizlerle buradan paylaşacağız. Erkek veya kız çocuklarının doğal olarak görsel bakımdan ve farklı mantıkta çalışan tamamen kendilerini ilgilendiren birçok alanlar mevcuttur. Bu alanlara değinerek çocuk sağlığını ön planda tutarak nasıl bir oyun veya oyuncak grubunun seçilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgileri vereceğiz.

  Erkek Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  erkek çocuğa hediye oyuncak

  Erkek çocukların genetik olarak getirdikleri birçok önemli algılar mevcuttur. Bu algılardan birisi savaşla ilgili oyuncaklar, arabalarla ilgili oyuncaklar ve topla ilgili oyuncaklar başta gelmektedir. Oyuncağın nasıl üretildiği çok önemli mevzuatlar arasında yer aldığı gibi, çocukların herhangi bir kimyasal maddeye yakın olmamalarını sağlamak ve bunun önüne geçebilmek tamamen çocuk sahibi olan ailelerin elindedir. Belirlenen kategorilerde doğru bir oyuncak seçimi, çocuğun gelişimini etkileyecek biçimde olmalıdır. Ki bu seçimler doğal olarak yaş gruplarına göre sağlanmalıdır. Böyleyse;

  0-3 Yaş Erkek Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi;

  0-3 yaş arasında yer alan çocukların doğal olarak büyük oyuncaklara herhangi bir şekilde ihtiyacı yoktur. Ve bu yaş aralığında olan çocuklara büyük oyuncakların verilmesi hem sağlık açısından tehlikeli hem de, gelişim açısından ciddi kritik sebebiyetler vermektedir. Her yaş aralığına göre belirlenecek oyuncak gruplarının ciddi anlamda önem arz ettiğini ve buna göre oyuncak seçiminin yapılması gerektiğini belirtmiştik.

  kız çocuk oyuncakları

  0-3 yaşında ki çocukların gelişimsel olarak öncelikle renkleri tanımaları ve zeka pratiğinin artması için genellikle dizmeli, yapboz, eşleştirmeli plastik gruplarından oluşan oyuncakların olması gerekmektedir. Ev ortamında oynanması gereken oyuncak gruplarıyla dış ortamda oynanması gereken oyun grupları zaman, zaman değişkenlik göstermektedir. Örneğin 2-3 yaşında ki bir çocuğun yaz aylarında deniz kumsalında bir kürek bir kova ile kum doldurmaca oyunu oynayacak olması oldukça faydalı bir durumdur. Ev ortamında ise dikkatini çekecek yaşına uygun olacak oyuncak gruplarının olması gerekmektedir.

  4-7 Yaş Erkek Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi;

  hediye oyuncaklar

  4-7 yaşında olan bir çocuk artık farklı bir oyun dönemine geçiş yapmak zorundadır. Bir önceki yaş grubunda çocukların renkleri öğrenmeleri gerektiğini önemle vurgulamıştık. Şimdide 4 yaşında olan ve bu yaşı doldurmuş olan kişilerin doğrudan harf ve rakamları öğrenecek olması ve öğrendiğini sürekli dile getirecek olması gelişim açısından oldukça önemli bir alana değinmektedir. Bu sebeple bu yaş aralığına sahip olan çocukların labirentlerle ilgilenmesi gerekmektedir.

  Yukarıda gösterilen resimlerde harf labirenti bulunuyor. Harfleri öğrenmeye ve tanımaya yönelik oynanacak oyunlar ilgili çocuğun daha iyi bir eğitim tamamlamasına vesile olacaktır. Böylesine oyunlar doktorlar tarafından da sürekli tercih edilmektedir. Buna benzer oyunların dışında çocukların sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeleri açısından spor faaliyetlerine başlaması gerekmektedir. Ve çocukların olmazsa, olmaz isteklerinden birisinin bisiklet olduğunu unutmamak gerekir. 4-7 yaş arasında ki bir çocuğun kendi boyuna ve özelliğine göre bir bisiklete binecek olmasında herhangi bir mahsur yoktur. Yaşına uygun olan bisiklet temin edildiği sürece ve aile desteği ile öğretildiği sürece ilgili çocuk bu tadı zaten bırakmak istemeyecek ve sürekli metabolizmanın çalışmasına yönelik olan bisikletleri daima sürmek isteyecektir.

  Kız Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  kız çocuk oyuncakları

  Kız çocukların genellikle annelerine özenecek hareketler içerisinde yer almak istedikleri görülmektedir. Genetik olarak yapılan bu hareketler doktorlar tarafından çok fazla tavsiye edilmemektedir. Haliyle bir kız çocuğunun oyuncak babında oynayabileceği oyun grupları genellikle bebek saç tarama, konuşan bebek dinleme ve mutfak oyuncak ürünleriyle yemek pişirmeye çalışmak v.b şeyler kişilerin yanlış ilerlemesine sebebiyet verildiği dile getirilmektedir. Erkek çocuklarda böyle çok fazla bir sorun olmasa da, kız çocuklarında maalesef bu tarz problemler başta yer almaktadır. Çocukluk çağı içerisinde yer alanların herhangi bir cinsiyet ayrımı içerisinde olmadan doğru olanı yerine getirecek hareketlerde bulunması gerçekten en önemli meseleler arasındadır. 0-3 yaş ve 4-7 yaş aralığına sahip olan erkek çocukların yapması gereken işlemler neyse aynı şey kız çocukları içinde geçerlidir.

  Kız Çocuklarda Oyuncak Seçimi Ciddi Problemler Yaratıyor Mu?

  kız çocuk oyuncakları

  Çocuklara oyuncak seçimi yapacak kişilerin yukarıda önemle bahsetmiş olduğumuz alanlara kesinlikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu duruma uyum sağlamayan kişiler çocuklarının gelişiminde ciddi bir olumsuz izlenim bırakacaktır.

  kız çocuğa hediye oyuncak

  Resimde görüldüğü gibi bir çocuğun önünde yüzlerce oyun bulunması kesinlikle doğru bir durum değildir. Çocuk ne oynadığını bilmeli ve oynadığı oyunun ne türde olduğunu kesinlikle algılaması gerekmektedir. Böylesine doğru bir algılarla büyüyecek çocuklar geleceklerini, eğitimlerini ve zekalarını daima koruma altına almaya devam edecektir.

  Çocuklara Alınan Hediyelik Oyuncak Seçimleri Nasıl ve Neye Göre Olmalı?

  oyuncak seçimi nasıl olmalıdır

  Hediyelik oyuncak seçimi yapacak kişilerin mutlak suretle doğru bir oyuncak alıp, almadığından öncelikle emin olmalı. Oyuncakların sert plastikten üretilmesi neticesinde kimyasal maddelerin yayıcı olması çocuk sağlığını etkileyen en tehlikeli sistemlerden birisidir. Bu nedenle patent almış, marka olmuş oyuncaklara değer verecek olmanız hem çocuk sağlığı hem de oyuncak kalitesi gereğince oldukça büyük bir öneme haizdir. 0-3 yaş veya 4-7 yaş arasında ki bir çocuğa hediye alacak olan kişilerin öncelikle duygulu olmaları ve çocuklarıyla ilgilenerek hareket etmeleri gerekmektedir. Bahsi geçen oyuncakları siz kendi isteğinize göre değil, çocukların istediklerine göre almalısınız ki psikolojik olarak rahatlama etkisine geçebilsinler. Psikoloji uzmanı olan kişilerin en büyük tavsiyesi bir annenin veya babanın çocuklarını dinleyerek hareket edecek olması ve neticede çocuklar yanlış bir şey istiyorlarsa dahi bunun yanlış olduğunu anlatacak olmalarıdır. Çocuğun her istediğini almak yanlış bir gelişime sebep vereceği gibi bir sonra ki isteklerini yerine getirmemeniz durumunda da ciddi sıkıntılar verecek siz maddi anlamda sıkıntı çekerken, çocuk psikolojik anlamda sıkıntı çekecektir. Doğru çocuk yetiştirmek ve çocuğun isteklerini yerine getirebilmek elbette kolay değil! Haliyle sizlere söylenen kriterleri ele alacak olmanız sizin en önemli sorumluluklarınız arasında yer almalıdır. Çocuklara doğruyu, yanlışı yine eveti , hayırı öğretmezseniz çok sıkıntı çekeceğiniz aşikardır.

  çocuk oyuncakları

  Alınacak hediyelerin belli aralıklarla sağlanması da önemli hususlar arasındadır. Bir çocuğa sürekli hediye almanız kesinlikle iyi bir durum değildir. Çocukların sürekli oyuncak isteyecek olmalarını, akıllarına getirmeyecek olmanız gerekmektedir. Ki bunun ayarını yapmak ve bozmak sizin elinizdedir. Çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat etmeli konusuna getirmiş olduğumuz bu ciddi açıklamaları önemle dikkate almanız gerektiğini belirtmek isteriz. Oyuncak hijyenini sürekli sağlayabilmek için kişilerin sürekli oyuncakları yıkamaları gerekmektedir. Yapılan bu alışkanlıkların sürekli değer kazanacak olması da oldukça önemli meseleler arasında yer almaktadır.

  Doğru Oyuncaklar Nereden Alınmalı? Oyuncak Kalitesi Önemli Midir?

  oyuncak seçimi nasıl olmalıdır

  Kız ve erkek çocuklarınızla mutlaka alışverişe çıktığınızda sürekli bir oyuncak istediğini görebilmektesiniz. Aslında çocuklarını aklını çelen satıcıların olması bu tip sorunları doğuruyor. Doğal olarak çocuklarında gördüklerini isteyecek olmaları o yaş gereğince gayet doğal karşılanıyor. Çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere oyuncak almak isteyen kişilerin nasıl bir yaptırımda bulunması gerekiyor veya nasıl bir çalışma planı oluşturması gerekiyor bunlarla ilgili tarafınıza detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi çocuklara sıklıkla hayır demekten çekinmeyin. Yanlış bir şey istediklerini bu komutla gösterebilmeniz için doğal olarak bunu her defasında dile getirmeniz gerekmektedir. Netice de sizin için sağlıksız olan bir oyuncak istediklerinde hayır komutu ile bunu unutturmalarını sağlamanız bu işlemi tekrarlamakla mümkün hale getirebileceksiniz. Lakin bu duruma alışık olmayan bir çocuğu ikna edebilmek veya bu oyuncağı almadan ilgili bölgeden ayrılabilmek çok zor. Her şeye rağmen çocukların dirençli ve sağlıklı olabilmesi için radyasyon yayacak birçok işlemlerden, oyuncaklardan uzak durmanız gerekecektir. Hareketli, ışıklı oyuncaklar çocuğunuzun oldukça iyi bir biçimde dikkatini çekeceği için böyle alanlardan uzak durmanız kesinlikle tavsiye edilir. Örneğin çocuklarınızın farklı bir oyun ile tanışmalarına yol, yordam gösterebilirsiniz. Köy, kasaba gibi bir alanlarda yaşamını sürdüren kişilerin bu tip alanlarda çok sıkıntı çekmedikleri her defasında görülebilmektedir. Çünkü doğal bir oyunu keşif eden toprakla, çamurla kendilerince bir oyun oynamayı uygun gören çocuklar aslına bakarsanız sağlıklı çocuk kesimleri arasında yer almaktadır. Çocuğunuzun zeka gelişimi için hem kaliteli; hem de eğlenceli oyuncak modelleri incelemek istiyorsanız, Toyzzshop sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  çocuk oyuncakları

  Çocuk vücudunun zaman, zaman toprağa ihtiyacı olacağını unutmazsanız farklı semtlerde, apartmanlarda, dairelerde yaşamını sürdüren kişilerin mümkün olabildiğince park gibi alanlarda oyun alışkanlıklarını arttırmaları gerekmektedir. Çocukların zaman, zaman park arkadaşlarıyla ikili diyaloga girecek olması daha iyi bir gelişim içerisinde yer almasına neden olacaktır. Böyle bir oyun çerçevesinde çocukların istikrarlı gelişmelerine vesile olabilmekte tabi ki insanlarımızın elindedir. Modern çağ ve hızla gelişen teknolojiler sayesinde gelişen kreşlerin bu konuda oldukça iyi bir önem kazandığını ve halkımızın yüksek istekler içerisinde çocuklarını kreşe yazdırmak istedikleri bilinir. Kreşin çocuk için hem oyuncak, hem arkadaş, hem zeka hem de doğruyu, yanlışı ayırt edebilmeleri konusunda ciddi bir önem arz ettiği bilinmektedir.
  oyuncak hediye alırken dikkatResimde görüldüğü gibi bir kreş ortamında olan bir çocuğun geleneksel olarak arkadaşlarına uyum sağlayarak oyun oynadığı görülmektedir. Ki bir ortak paylaşım duygusu olarak çok önemli bir meseledir. Kendi isteklerine yönelerek oyun oynamalarından ziyade, arkadaşlarına uyum sağlayarak ve takım öğretmenlerine uyum göstererek oyun oynamalarını sağlıklarını bir derece ileriye taşımaktadır. Böylesine bir eğitim içerisinde çocukların doğru alanlara emanet edilecek olması kesinlikle önemli bir meseleler arasında yer almaktadır. Ki ilgili kreşlerde çocukların kendi yaşlarına göre uygun olan tüm oyuncakların olması sonucunda ailelerin ekstradan herhangi bir gider yapmaları veyahut çocukların her istediklerini almaları gerekmemektedir. Çocukların eğitimini ve sağlığını sürdüren bu eğitmenlerin doğru bir şekilde yönlendirmeleri çocukların daha iyi bir gelişim içerisinde yer almasına neden olacaktır.

  hediye çocuk oyuncakları

  İlgili olan bu yazımızda hediyelik eşya seçiminin çocuklara yönelik nasıl olması gerektiği ile ilgili tüm bilgileri aktardık. Çocuk sahibi olan kişilerin başta olmak üzere, çocuklara hediye almak isteyen kişilerin mutlak suretle bu yazıyı okumalarını ve buna uyum sağlayacak biçimde hediyelik oyuncak almalarını tavsiye ederiz. Yanlış seçimlerin ciddi sorunlar ve sıkıntılar doğuracağını tahmin etmemiz zor olabilir, ancak bu yazıyı okumakla bilinen doğruları, yanlışa yönelik sürekli kullanmak doğru olmayacaktır. Bu sebeple hediyelik çocuk oyuncakları konusunda gereken özveriye uymanızı şiddetle öneririz!

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.