Aşk Mektubu Nasıl Yazılır?

Aşk Mektubu Nasıl Yazılır?

  Sevgilinize içerisinde duygularınızı,ona olan hislerinizi,aşkınızı ve gelecek ile ilgili planlarınızı anlatacak romantik bir aşk mektubu yazmak istiyor,  fakat nasıl yazacağınıza dair en ufak bir bilginiz yok ise; bu makalemizde içinizde kopan fırtınaları kağada dökebileceğiniz romantik bir aşk mektubunun nasıl yazılacağını öğreneceksiniz.

  Gelelim konumuza malumunuz artık bilgisayar çağındayız ve “mektup göndermek” tabiri tarihe karıştı. Heleki akıllı telefonların daha çok yaygınlaştığı bu zamanda sevgilinize aşk dolu sözler göndermek bir sms ya da e-mail uzaklığında. Belkide “sevgilinize aşk mektubu nasıl yazılır” makalemizi okumaya başladığınızda hemen aklınıza bir word penceresi açıp yazınızı klavye tuşları ile kaleme almak gelmiş olabilir. Fakat romantik bir aşk mektubunun altın kuralı içeriğin tamamen sizin cümlelerinizden oluşması ve kesinlikle el yazısı olmasıdır. Hiçbir printer çıktısı mektup, dolma kalem ile saman kağıda yazılmış aşk mektubunun romantikliğini,lezzetini ve etkisini vermez. Bu yüzden sevgilinize nostaljik bir esinti yaşatmak, onu eskilere götürüp aşkın sınırlarını zorlamak istiyorsanız tek yapmanız gereken elinize bir kalem ve kağıt almaktır.

  Sevgilime Aşk Mektubu Neden Yazamıyorum?

  Daha önce sevgilinize romantik bir aşk mektubu yazmaya yeltendiniz fakat biraz sonra size bahsedeceğimiz sıkıntılardan dolayı yazmaktan vazmı geçtiniz?. Şöyle ki;  Büyük bir istek ve arzuyla önünüze kağıdınızı koydunuz elinize dolma kaleminizi aldınız, aklınızda sevgilinize söylecek onlarca romantik düşünceniz var.  Fakat oda Ne!  Tam ilk cümleyi yazacakken bütün fikirler aklınızdan uçup gitti. Düşündüğünüz onca çetrefilli, afilli aşk sözcüklerinin hiçbirisi aklınıza gelmiyor. Dakikalarca boş kağıt size bakıyor sizde ona bakıyorsunuz. Tam aklıma birşey geldi hemen yazmaya başlayayım dediniz fakat masaya oturduğunuz anda yine tüm kelimeler uçup gitti! Tek kelime yazılmış onlarca boş dosya kağıdı da cabası.

  Aşk mektubunuzu belki sizi bekleyen asker sevgilinize,belki de aşkınızı kağıda dökmek istediğiniz biricik aşkınıza yazacaksınız. Fakat hislerinizi yazıya dökmeye geldiğinde birşeyler sizi durduruyor!  Peki neden olmuyor? İşte yazımızın devamında adım adım nasıl aşk dolu bir mektup yazılacak onu öğreneceksiniz.

  Aşk Mektubu Nasıl Yazılır?

  1- Aşk Mektubu İçin Materyal Seçimi

  Öncelikle görselliği güzel olan bir mektubun ilk izlemini çok daha etkileyicidir. Bu yüzden mektubun içeriği kadar seçtiğiniz kağıdın cinsi ve mektup zarfının modeli çok önemlidir.  Size tavsiyemiz  mektup kağıdı olarak kesinlikle düz beyaz dosya kağıdı kullanmayın. Saman kağıdı,krem renkli dosya kağıtları ya da eskitilmiş görünütüye sahip mektup kağıtları mektubunuzun ektisini arttıracaktır. Kalem seçiminizde de tükenmez kalem ve kurşun kalem kullanmayın. Dolma kalem ilk tercihiniz olsun. Eğer ben mürekkeple kağıdı batırırım diyorsanız, ince uçlu “pilot” kalem diye tabir edilen kalemleri tercih edebilirsiniz .

  2-Mektup Yazmak İçin Doğru Ortam Koşulları

  Makalemizin başında söylediğimiz masaya oturduğunuzda aklınızdaki fikirlerin uçmasını etkileyen en büyük etken çevre faktörüdür. Mektup yazmaya başladığınız çevrenizde televizyon açık ve konuşan insanlar varsa bu durum dikkatinizi dağıtabilir. Bu yüzden mektup yazacağınız ortam kafanızı iyice toplayabileceğiniz, loş bir ortam olursa kesinlikle süper olacaktır.  Böylece kağıdınızla başbaşa kalarak tek odak noktanız mektubunuz olacaktır.

  3- Mektubunuzun İçeriği Nasıl Olmalıdır?

  Mektubunuza başlmadan evvel gerekli ortamı ve araçları hazırladığınıza göre sıra geldi aşk mektubunuzun içeriğinin nasıl olacağına ve nasıl bir dil kullanacağınıza. Öncelike bu aşama en önemlisi bu yüzden hiç acele etmeden sevgilinize nasıl bir mektup yazacağınızı detaylı düşünün. O’na olan aşkınızı mı? , gelecek ile ilgili planlarınızı mı ? yoksa birlikte yaşadığınız güzel anılarınızı mı? anlatacaksınız.  Tüm duygularınızı sadece kağıda dökeceğinizden bu aşama çok önemli! unutmayın ki kağıda mimiklerinizi ve konuşma şeklinizi yansıtamazsınız bu yüzden yazdığınız cümlelerde duygularınızı çok güzel ifade etmelisiniz. Ayrıca aşk mektubunuzu kesinlikle çorbaya çevirmeyin! Eğer sevgilinize aşk-ı ilan edecek iseniz sadece bu konuya, ya da askerdeki sevgilinize özlem dolu bir mektup yazacak iseniz buna odaklanın.  Hem özlem, hem aşk-ı ilan hem de özür mektubunu bir kağıda dökemezsiniz.  Aksi taktirde ne anlatacağınızı kaybedersiniz.

  4-Mektubunuzda Kullanacağınız Dil

  Mektup yazmada en zor kısım giriş kısmıdır. Ve genel olarak yazılacak kişiye hitap şekliyle başlanılır. Siz sevgilinize aşk mektubu yazacağınız için ona olan hitap şeklinizle mektubunuza başlayabilirsiniz. Örneğin; “aşkım”,”birtanem”,”hayatım” vs gibi.

  Mektubunuz da kullanacağınız dile gelmişken , kesinlikle samimi ve içten bir dille mektubunuzu kaleme alın. Kendinizi övecek cümleler yerine sevgilinizin özelliklerinden ve güzelliğinden bahsedin. Çünkü tüm bayanlar kendilerine iltifat edilmesinden çok hoşlanırlar. Ayrıca sevgilisinin kaleminden yazılmış böyle güzel cümleler mektubunu okurken ona mutluluğun en büyüğünü yaşatacaktır. Fakat sevgilinizin özelliklerinden bahsederken kendinizi kaptırıp bir iltifat mektubu yazmayın ve odak noktanız olan aşk mektubunuzdan çıkmayın.

  5-Başkası Olma Kendin Ol!

  Mektubunuz tamamen sizin cümlelerinizle bezenmiş olmalı! internette “güzel aşk mektupları”, “sevgiliye aşk mektubu”  gibi arama yaparak içerisinden cümleler çalmak en büyük hatalardan.  Her ne kadar çok güzel sözler olsa da sizi bilen sevgilinizin bu tarz cümleler kuramayacağınızı ve internetten mektubu komple kopyaladığınızı düşünebilir. İnternetteki mektupları kopyalayıp düzenleyerek yazacağınız mektuplar  ile sevgilinize “ben ne kadar romantiğim bak görüyormusun,ne havalı cümleler kuruyorum?” demekten başka bişey değil. Giriş kısmında da dediğim gibi mektubu kendinize değil sevgilinize yazıyorsunuz.

  6-Mektubunuzun Sonuç Bölümü

  Son olarak mektubunuzu bitirme aşamasına geldiniz. Giriş kısmı ne kadar zor ise mektubu sonlandırmakta bir okadar zordur. Çünkü yazmaya başladığınız zaman ve ilham perileriniz o gün sizin yanınızdaysa mektup uzarda uzar ve sevgilinizi sıkmaya başlar. Bu yüzden roman yazmadan max. 1 ya da 2 sayfa olacak şekilde mektubunuzu bitirmeye çalışın. Son sözlerinizi yazarken de samimi,içten ve sıcak bir dil kullanarak sonlandırın. Örneğin; “Kocaman öpücük ve sevgililerle hayatım” gibi.

  Bu makalemizde sevgilinize el  emeği hediye sayılabilecek romantik aşk mektubunun nasıl yazılacağını adım adım gösterdik. Mektubunuzun daha etkili olmasını istiyorsanız, kağıdın üzerine sürekli kullandığınız parfümü sıkabilirsiniz. Ya da bayansanız ve erkek arkadaşınıza mektup yazıyorsanız mektubun sağ alt kısmına imza yerine dudaklarınıza ruj sürüp mühür yapabilirsiniz. 

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.