Hediyenizin Beğenilmediğini Anlamanın Yolları

Hediyenizin Beğenilmediğini Anlamanın Yolları

  Hediye almak ya da vermek dünyanın en güzel şeyidir. Bu en güzel şeyden de özel günlerin çokluğu sebebiyle mahsun kalmıyoruz. Fakat hediye almak değilde seçmek gerçekten zor ve sıkıcıdır. Ayrıca onca uğraşıp , en güzel hediyeyi bulduğunuza inandıktan sonra verdiğiniz hediyenin kesinlikle beğenilmesini istersiniz.  Peki büyük hayallerle , beğenileceğine kesin gözüyle baktığınız  hediyeniz başlı başına bir hayal kırıklığıysa…  İşte o zaman hiç bir zaman sırta geçirilmeyecek kazaklar, kokusuna dahil bakılmadan kenara itilen parfümler, kapağı açılmadan tozlu raflarda çürümeye yüz tutan kitaplar evrenin bir kenarında kara deliğe girmeyi bekler. O halde aldığınız hediyenin beğenildiğini ya da beğenilmediğini nasıl anlarsınız? Bugünkü makalemizde hediye önerileri yerine , vereceğiniz hediyeye karşı alacağınız tepkiyi ölçebileceğiniz ufak püf noktalarını sizler ile paylaşacağız.

  1- İlk Ana Dikkat Edin!

  ilk-saniye

  Aldığınız hediyeyi verdiğinizde , alan kişi paketini açar açmaz beğenilmediğini anlamak için en önemli an , paketin içinden ürünü çıkarır çıkarmaz yüzünde takındığı o saniyelik ifadedir.  Bu yüzden ilk olarak hediyeyi alan kişinin gözlerinin içine bakın. O hediyesine odaklanmışken siz gözlerinden ne hissetiğini anlayabilirsiniz.

  2- Ne Kadar Şaşırdığını İyi Ölçün

  ne-kadar-sasirmis

  Aldığınız hediye sürpriz niteliği taşıdığı ve bir hediye paketi içerisinde olduğundan , merak duygusu besleyen kişiler paketlerini ilk açtıklarında elbette şaşıracaklardır. Fakat şaşırmanında bi dozu olduğunu unutmayın.  Abartıya kaçıp , gözlerini fal taş gibi , ağzınıda bir karış açıp şaşırma eğilimi gösteriyorsa hediyenizin beğenilmediğini anlayabilirsiniz. Buna beğenmedim ama beğenmiş gibi tavır takınma diyoruz.  Hatta öle çok beğendim ki hayatımda gördüğüm en iğrenç hediye:)

  3- Hediyesini Sürekli Yan Gözle Kesiyorsa…

  hediyeden-gozunu-alamiyorsa

  İster kötü ister süper bir hediye olsun hediyeyi alan kişi size mutlaka teşekkür edecektir. Fakat aldığı hediyeye sıkı bir muhabbet esnasında ya da boş kaldığı her vakit yan gözlerini devire devire bakıyorsa, onunla ne yapacağı konusunda kara kara düşünüyordur. Kısacası “sen bana bu ürünü aldında ben napıcam bununla” demek istiyor fakat size “ürünü çok beğendiğini” söylüyor.

  4- Hediye Paketi içerisinde başka şeylerin çıkacağını umuyorsa…

  hediyesini-mi-ariyor

  Hediyenizi alan kişi paketini açtı ve hediyesini içinden çıkardı fakat hala paketin içine bakmaya devam mı ediyor? İşte o zaman aldığınız hediye kesinlikle onu mutlu etmemiştir çünkü paketin içinden hala başka birşeyin çıkacağına dair içinde bir ümit besliyor.

  5-Gerçekten mi Mutlu onu gözlemleyin!

  sahte-mutluluk

  Kendisine hediye alınan insan aldığı hediye ufak ya da büyük olsun mutluluk duyar. Fakat çok mutlu olmakla , mutluluk taklidi yapmak arasında fark vardır. Bu yüzden hediyeyi beğenmemiş kişi sizi üzmemek ve aldığınız hediyenin çok güzel bir ürün olduğunu size hissetirmek için mutluymuş gibi taklit yapar. Bunu anlamanın yolu: Aldığı hediyenin güzelliğinden sürekli bahsediyorsa ve hediyenizle ilgili bir konu konuşulduğunda ağzı kulaklarına varıyorsa bilinki karşınızdaki size numara yapıyor.

  6- Konuşurken Uzun “S” ler veriyorsa…

  konusmakta-gucluk-mu-cekiyor

  Hediye paketini açtıktan sonra tepkisini dile getirirken ağır ağır konuşuyor ve uzun uzun düşünüyorsa, hediyeniz ile ilgili muhtemelen ne tepki versem diye düşünüyordur. Çünkü aldığı hediye ona göre okadar kötü ki sevinsem mi? , üzülsem mi? diye düşünüyordur.

  7-Hediyenin Büyüklüğüyle Kafayı Bozduysa…

  hediyenin-boyutu

  Ufak hediye paketli ürünler, hediyeler açılırken her zaman sona bırakılırlar. Çünkü daha gösterişli , içerisinde kocaman bir ürün çıkacağına inanılan büyük paketli ürünler ilk açılır.  Eğer hediyeyi edeceğiniz kişi sizden büyük ölçekli bir hediye bekliyor fakat siz küçük hediye paketine sığmış sıradan bir hediye aldıysanız onu hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Sadece paketinizin boyutuyla ön yargı ile hareket eden kişilerin yüzünde yapmacık bir gülümse ile karşılaşırsanız bilinki hediyeniz beğenilmedi.

  8- Gözlerinin İçin Bakın.

  gozlerinin-ıcıne-bakim

  “Gözler Kalbin aynasıdır” diye çok güzel bir söz vardır.  İşte bu söze istinaden hediyenizin beğenilmediğini karşınızdakinin gözlerinin içerisine bakar çok kolay anlayabilirsiniz.  Hediye alacak kişi paketini açmadan evvel içinden hayallerindeki ürün çıkacak diye gözleri ışıl ışıldır. Fakat paketini açtıktan sonra gözlerindeki o ışıltı birden bire kayboluyorsa bilinki hediyeniz beğenilmemiştir.

  9- Aniden Manasız Danslar mı Yapmaya Başladı?

  dans-etmeyemi-basladi

  Hediyesini beğenmeyen bazı kişiler hislerini dışa vurmakta çok zorlanırlar fakat bazı kişilerde vardır ki sevinçlerini yerlerinde duramayarak ve ilginç ve manasız danslar ve mimikler ile gösterirler. Fakat bazen beğenilmeyen hediyelerin ardından söylenecek söz bulunamadığında aldıklarını ürünü beğenmiş gibi göstermek için sizi vücut dili ile ikna edebilirler. Bununda en iyi yolu sevindiklerini yüz mimikleri ya da ilginç danslar ile göstermekten geçer.

  10- Hediye ilgisini çekmediyse…

  hediye-ile-ilgilenmedimi

  Hediyesini eline ilk aldığında ufak bir bakışın ardından , paketi kenara koyduysa ya da çıkardığı hediyeye göz atmasını birkaç saniye içerisinde tamamladıysa , muhtemelen aldığınız hediye ilgisini çekmemiştir. Çünkü aldığınız hediye karşınızdaki kişinin zevklerine , yaşam tarzına ya da hobilerine uygun değildir. Bu yüzden zevklerini bilmediğiniz bir kişiye hediye alırken önce nelerden hoşlandığını bilmenizde yarar var.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.