İlişkide Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

aşkta güven

aşkta güven

İlişkilerde yaşanan güven sorunu derinlemesine ele alındığında, aslında kişinin bizzat kendisi ile ilgili olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle 0 ile 7 yaş aralığında beynimize kazınan bazı düşünceler hatta yaşanan bazı travmalar sonucunda güven duygumuzu yitirebiliyoruz. Ardından bu güvensizlik duygusu tüm yaşamımızda bizi adım adım takip ediyor. Elbette ki çoğumuz bunu bilinçli olarak yapmıyoruz. Bilinç altına almış olduğumuz bu güven sorunu ilişkilerimizde ortaya çıkıyor. Sevgilimiz ile olan ilişkimizden daha çok aslında bizzat kendimize zarar veriyor.

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Çözülebilir?

İlişkimizde yaşadığımız güven sorununu ortadan kaldırabilmek için öncelikle bunun kaynağını bulabilmemiz gerekir. Kendimizi dinleyebilecek kadar sakin bir ortamdayken yine kendimize soracağımız birkaç soru ile bu sorunun temelini bulabilmek hiç de zor değildir.

– Neden sürekli sevgilimin beni aldatabileceğinden endişe duyuyorum?

aşkta güven

– Sevgilimin her söylediğinin yalan olduğundan şüpheleniyorum. Peki bunun nedeni benim ona söylediğim yalanlar olabilir mi?

– Sevgilim bana karşı ne kadar açık olabiliyor? Ona kendini açıkça ifade etme şansını veriyor muyum? Yoksa gereksiz kıskançlıklarım, onun bana karşı kapalı kutu olmasına mı sebep oluyor?

– Sevgilimin hayatında olup biten her şeyden haberdar olmak istememin sebebi ona değer vermem mi yoksa sadece bir açık bulma arayışım mı?

– En ufak fikir ayrılığı ya da tartışma da terk edilme korkusu mu yaşıyorum? Eğer yaşıyorsam bunun nedeni kendime olan öz güvenimde eksiklik olabilir mi? Özgüven eksikliği varsa bunu nasıl aşabilirim?
Yukarıdaki soruları tek tek ve ayrıntılı olarak ele aldığımızda ve cevaplarını da kendi iç sesimizle doğru ve dürüst bir şekilde verebildiğimizde birçok güven sorununun otomatikman ortadan kalkacağını göreceksiniz.

aşkta güven

İlişkilerde Güven Sorununu Aşma Yöntemleri

Sevgilinize güven duymanız ile birlikte, ilişkinizin sağlam temellere oturmasının yanı sıra kendinizin de hayattan gerçek anlamda zevk almaya başladığınızı hissedeceksiniz. Sürekli kandırılma veya aldatılma korkusu ile yaşadığımız şüpheler, bizi negatif düşünceler arasına almakta ve adeta boğmaktadır. En başta kendinizin bunu hak etmediğinizi bilmelisiniz.

a) Dürüst ve Şeffaf Olun

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

İlişkinizde ne kadar dürüst ve şeffaf olursanız, sevgilinizde size karşı aynı şekilde açık olacaktır. Sorunları özgüven duygunuz ile birlikte kolaylıkla çözebilirsiniz. Güven duymak istiyorsanız güven vermeyi de bilmelisiniz.

b) Empati Kurmayı Deneyin

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

En ufacık bir sorunda büyük tepkiler vermek yerine öncelikle kendinizi sevgilinizin yerine koymayı deneyin. ‘Ben olsaydım, bu durumda ne yapardım?’ sorusu ile aslında tepki verdiğiniz birçok konunun ne kadar da gereksiz olduğunu fark edeceksiniz.

c) Açık Olun

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

İçinizde aldatılma, terk edilme ya da kandırılma korkusu yaşıyorsanız ve bu duygular ile baş edemiyorsanız kesinlikle sevgilinize bu sorununuzdan bahsetmelisiniz. Yaşadığınız sorunu sevgiliniz ile birlikte çözmeniz çok daha kolay olacaktır.

d) Saygılı Olun

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

Sevgilinizin hayatına karşı saygılı olun. Siz bu akşam birlikte yemek yemek isteyebilirsiniz. Ancak sevgiliniz, arkadaşlarınla buluşma konusunda söz vermiş olabilir. Her istediğinize evet ya da tamam dememesi sizi sevmediği ya da önemsemediği anlamına gelmez. Onun sizden ayrı bir hayatının da olabileceğini kabullenin ve verdiği sözlerin arkasında durmak istemesini anlayışla karşılayın.

aşkta güven sorununu aşma yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir