Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Son zamanlarda bez çantaların kullanımı oldukça arttı. Annelerinizin, kız arkadaşlarınızın ve kız kardeşlerinizin dolabını kaplayan bez çantalardan bir tanesini de siz yapabilir ve onlara hediye edebilirsiniz. Özel günlerde özel bir hediye vermek isteyenler için paylaştığımız el yapımı hediye fikirlerinden biri olan bez çantaları kendiniz için de tasarlayabilirsiniz. Son moda olan bez çantaların süslemesini yapmakta oldukça kolaydır. Birkaç bez çanta ve kumaş boyama kalemleri kullanarak çantalarınıza istediğiniz desenleri verebilirsiniz. Üstelik boyama işleminden sonra ne kadar yıkarsanız yıkayın bez çantanız üzerinden yaptığınız boyama gitmeyecektir. Sonucunda ise yıllar boyu eskimeden, ilk hali ile kullanılabilme imkanı olan bir bez çanta hediyesi elde etmiş olabilirsiniz.

  Doğum günü, Anneler Günü ve daha nice özel gün için bu hediyeyi sevdikleriniz için tasarlayabilirsiniz. Hediyenizi yapmadan önce tercih edeceğiniz bez çantanın üzerinde farklı desenler olmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkün mertebe sade ve düz bir renge sahip olan (beyaz ya da krem rengi tercih etmeniz önerimizdir) bir bez çanta kullanmalısınız.

  Eğer el yapımı hediyeler oluşturmaya yeni başlıyorsanız, bu hediye yapımı sizler için oldukça basit ve kolay olacaktır. Sevdiklerinizin en sevdiği renkleri üzerinde taşıyacak bez çanta yapımına bir an önce geçmek istiyorsanız hemen adımları takip edin ve kendi modanızı kendiniz oluşturun!

   

  Gerekli Malzemeler:

  • Bir adet bez çanta (krem ya da beyaz rengi olmasına özen gösterin)
  • Birkaç farklı renkte kumaş boyama kalemi (kaktüsler için yeşil renk tercih etmelisiniz, süsleme için farklı renkler)
  • Bir adet karton
  • Bir adet makas
  • Bir adet cetvel
  • Bir adet kurşun kalem

  1. Adım: Kaktüsleri Çizme

  Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Bez çantanın üzerine kaktüs şeklinde desenler çizebilmek için öncelikle kaktüs şablonu oluşturmanız gerekiyor. Aksi halde kaktüslerinizin boyutlarında oluşabilecek farklılıklar sebebi ile istediğiniz şık görünümü yakalayamayabilirsiniz. Bunun için kartonun üzerine kurşun kalem yardımıyla bir adet kaktüs şekli çizin ve çizdiğiniz şekli makas yardımıyla kesin. Kesmiş olduğunuz bu şablonu bez çantanızın üzerine koyun ve çantanın hangi kısımlarına kaktüs şeklinde boyama yapacaksınız kurşun kalem yardımıyla şablonun etrafından çizerek boyama yapacağınız alanları belirleyin. Kaktüs modellerinin sıklığı ve duruşu tamamen size bağlı olarak değişebilir. Hatta dilerseniz bu kaktüs deseninin yanı sıra diğer çiçek motiflerinin de şablonlarını oluşturarak uygulamanızda kullanabilirsiniz.

  2. Adım: Kaktüsleri Boyama

  Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Yapacağınız boyama işleminde kaktüsleri boyamak için yeşil renkte kumaş boyama kalemi tercih etmeyi unutmayın. Beyaz ve krem rengi bir bez çanta tercih ediyorsanız su yeşili rengini kullanmanız daha şık bir görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kaktüsün orijinal renginin de yeşil olması sebebi ile daha gerçekçi bir duruş yakalayabilme şansınız da artacaktır.

  Kurşun kalemle çizdiğiniz alanları yeşil kumaş boyama kaleminizle bir daha çizin ve boyama yapmadan önce boyayacağınız alanın sınırlarını belirleyin. Farklı modellemeler ve farklı renkler kullanarak tasarımınızı değiştirebilirsiniz.

  Ardından cetvel yardımıyla kaktüslerin içerisine çeşitli şekilde çizgiler çizin. Bu çizgilerin etrafından boyamalar yapabilirsiniz. Çizgiler kaktüslerinizin daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

  3. Adım: Boyama

  Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Kaktüslerinizi sırasıyla yeşil renkteki kumaş boyama kaleminizle boyayın. Boyama işlemini tamamladıktan sonra bir süre kumaş boyasının kurumasını bekleyin. Kurumadan önce süsleme işlemine geçmeyin. Süsleme sırasında üzerine elinizin gelmesi ya da kullanacağınız malzemelerin temas etmesi sonucu tüm emekleriniz boşa gidebilir. Bu sebeple tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra süsleme işlemine geçmeniz gerekmektedir.

  4. Adım: Süsleme

  Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Süsleme aşamasında hayal gücünüzü serbest bırakın. Biz burada pembe renkteki kumaş boyama kalemiyle kaktüslerin dal kısmına küçük benekler çizerek süsleme yaptık. Sizler kırmızı, eflatun gibi farklı renkte kumaş boyama kalemleri kullanabilir ve süslemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Eğer nakış bilginiz varsa el yapımı Anneler günü hediyesi yaparken nakış da yapabilirsiniz. Dilerseniz kaktüslerinizin etrafına çeşitli desenler oluşturabilir ve nakış yaparak bu desenleri doldurabilirsiniz. Yine aynı şekilde süsleme yapmanız için baskı tekniğini kullanabilirsiniz. Sevdiklerinizin oldukça hoşuna gidecek olan çıkartmaları ütü yardımıyla bez çanta üzerine baskılayabilirsiniz.

  Kaktüs Boyamalı Bez Çanta Yapımı

  Tamamen yaratıcılığınızın ön plana çıkacağı süsleme aşamasında ne yapmak istediğinize karar vermeden önce bir kağıt üzerine şablon çizebilir ve bu şablona bağlı kalarak tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Yazı eklemek istiyorsanız, internette yer alan yazı şablonlarını kullanarak bez çantalarınızın üzerine yazılar yazabilir ve daha şık bir bez çanta elde edebilirsiniz.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.