Kalp Kesme Tahtası Nasıl Yapılır?

kalp kesme tahtasi

kalp kesme tahtasi

Sürpriz yapmayı seven insanlar önlerine çıkan hemen her objeyi amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmezler. Onlar için hemen her yol mubahtır. Karşılaştıkları her nesne için Acaba ben bundan nasıl bir sürpriz çıkarırım der dururlar. İşin şaka kısmını bir tarafa bırakalım ve hemen sadede gelelim. Bugün sizlere yapımını anlatacağımız “El yapımı sürpriz” önerimiz gerçekten de yazımıza giriş olarak sarf ettiğimiz cümlelerimizi haklı çıkaracak cinsten. Hani tabiri caizse “Sinekten yağ çıkarmak” deyimi bu olsa gerek. Yani basit bir kesme tahtasından anneler günü için bir hediye olabilir mi? Sorusunun cevabı; Evet, olur. Hem de harika olur. Kesme tahtası gibi Annelerimizin hemen her gün kullandıkları bir nesne dünyanın hemen her yerinde sevgiyi anlatan kalp sembolüne dönüştürerek ortaya süper bir “anneler günü hediyesi” çıkarmak gerçekten harika bir fikir. Kabul edelim fikir harika ama uygulaması biraz zor. Zira kalp görünümlü bu kesme tahtasını hazırlamak biraz meşakkatli vede alet edevat gerektiren bir sürpriz. Yani az çok birazdan yapımını anlatacağımız işlerden anlamış olmak gerekiyor. Bir tahtaya şekil vermek çoğunlukla erkeklerin uğraştığı bir alan olabildiği için beklide bu yazımıza sadece erkek ziyaretçilerimiz rağbet gösterirler Kim bilir? beklide bayan ziyaretçilerimizin de ilgisini çekebilir. Bu projemizi yapmaya niyetli olan arkadaşlara şans dileyerek kalp biçiminde kesme tahtasını nasıl yapabileceğinizi anlatmaya geçelim. Ama öncelikle bu proje için gereken malzemeleri yazalım.

Bu Proje için gereken malzemeler:

el yapımı kalp şeklinde kesme tahtası

• Gürgen veya akçaağaç tahta
• Dekupaj testere
• Vernik
• Tahta Zımparası
• Metre
• A3 Büyüklüğünde kâğıt ve Kurşun kalem
• Bant

Bu projeyi gerçekleştirmeniz için sıraladığımız malzemeler arasında bulmakta güçlük çekebileceğiniz herhangi bir malzeme yoktur herhalde. Yani artık hangi çağdayız? Çok şükür birçoğumuzun evinde artık elektrikli tamir malzemeleri bulunuyor.  Yani şunu kast ediyoruz hemen her evde en basitinden bir matkap veya elektrikli testere var. Evlerinde hala bu tarz malzemeler olmayanlara sesleniyoruz artık bizimde evlerimizde bu tarz aletler bulundurmanın zamanı sizce de gelmedi mi. Bizim neyimiz eksik bakın Amerikan filmlerine… Hep görürüz ya, adamların evinin altında koca bir atölye ve içinde de bizdeki sanayilerde bile bulunmayan alet edevatlar var. En azından bizim evlerde de artık en basitinden matkap gibi testere gibi malzemeler olsun. Çok mu şey istiyoruz… Bu minik şakamızı hoş görün lütfen yazımıza kaldığımız yerden devam edelim.

el yapımı kalp kesme tahtası

Bütün malzemelerin bir şekilde temin edildiğini var sayarak anlatımımıza devam edelim. A3 ebadındaki ( A4 kâğıtta olabilir.) Kâğıdın üzerine muntazam bir şekilde kalp şekli çizmemiz gerekiyor. Bunu yapmamızın iki yolu var. İlk yolu, en kolay olanı. İnternette görsel aramalar kısmına kalp şekli veya İngilizcesini yazın. Karşınıza çıkan görsellerden en beğendiğinizi indirin ve resim düzenleme programları ile resmi açın. Program aracılığı ile resmi istediğiniz büyüklüğe getirdikten sonra yazıcıdan çıktısını alın. Daha sonra çıktısınız aldığınız kâğıdı makas yardımı ile kesin. Kalp simgesini çıkarmanın ilk yolunu anlattık. Şimdi sıra ikinci yöntem de… İkinci yöntem ise bir kâğıdı tam orta yerinden ikiye katlayın. Kalp simgesinin şişkince olan kısmı var ya katlı halde bulunan kâğıdımızın bir köşesine bu yuvarlak hattı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için evinizde uygun büyüklükte bulunun konserve kapağı, tencere kapağı veya tabak gibi yuvarlak olan malzemelerden yararlanacağız. Örneğin sizin için uygun ölçüde bir tabak buldunuz. Bu tabağı katlı halde bulunan kâğıdın üzerine koyun ve sadece kalp simgesini şişkince olan bir kısmını oluşturacak biçimde çizin. Bundan sonra kâğıdın tam katlanan yerine doğru yatay bir çizgi ile birleştirin. Kâğıt katlı vaziyette olduğu için bir tarafına böyle bir şekil çizmek yeterlidir. Kesme işlemi yaptıktan ve kâğıdı açtıktan sonra yine kaliteli bir şekilde kalp simgesi oluşturmuş olacaksınız. Yazılanları anlamayanlar lütfen resimleri incelesinler. Evet, öyle ya da böyle kalp simgesini bir kâğıt üzerine aktardık diyelim şimdi bir sonraki adıma geçelim. Kestiğiniz kalp biçimindeki kâğıdı tahta üzerine oturtarak etrafını kurşun kalem ile çizin. Çizim yaptığınız ahşap malzemeyi dekupaj testere yardımı ile kesiniz. Dekupaj testere ile kesimi yapılan tahtanın kenarlarının pürüzsüz bir hale getirmek için ince bir zımpara yardımı ile iyice zımparalayın.

anneye sürpriz el yapımı hediye

Evet nerdeyse tamamlanmak üzere… Zaten anlatımlarımızın buraya kadar olan bölümünü gerçekleştiren okurlarımıza madalyalarını takıp uğurlayabiliriz kendilerini. Hatta bu aşamaya kadar gelebilen okurlarımızın bu yazıyı bile okumalarına gerek kalmamıştır. Resimdeki kesim tahtasını görür görmez “Aaaa ben bunu yaparım” deyip hemen işe koyulduklarından eminiz. Zaten bu yazıyı yazmamızdaki amacımız bu tarz el yapımı işlerden pek anlamayan kişilere rehberlik yapmaktır. Şimdi geçelim kalp biçimindeki kesme tahtamızın bir sonraki adımına. Şimdi yapacağımız işlem kestiğimiz tahtayı cilalamak. Cila yapmamızdaki amaç tahtanın daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlamaktır. Cilaladıktan sonra kesme tahtamız hizmete hazırdır.

anneye sürpriz el yapımı anneler günü hediyesi

Ve işte karşınızda nerdeyse son derece anlamlı olabilecek harika Anneler günü hediyesi duruyor. Aslında sadece anneler günü için değil diğer özel günlerde de hediye olabilecek türden bir sürpriz. Bu sürprizi güzel kılan tarafı ise elbette ortaya çıkarmak için harcanan emektir. Tabi hediyelerin bütünü kıymetlidir. Ancak el yapımı hediyelerin hepimizde ayrı bir yeri olur. Özelikle sevdiğimiz birilerinden verilmiş el yapımı bir hediye her zaman unutulmazlar arasında yerini alır. Hele hediye verdiğiniz kişi Anneniz ise… Bilirisiniz Anneler kibrit çöpünü bile hediye olarak aldıklarında ömürleri boyunca o kibrit çöpünü saklamayı ve korumayı bilirler. Anneler kadar aldıkları hediyelere hak ettiği kıymeti veren başka bir varlık yoktur. Siz de bu anneler gününde onları ihmal etmeyi unutmayın ve yapabileceğiniz en güzel sürprizi yapmaktan geri kalmayın. Tekrar görüşmek dileğiyle hoş çakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir