Kartondan Cüzdan Yapımı

kartondan cüzdan yapımı

Sevginizi ve emeğinizi katarak yaptığınız hediyeler sevdikleriniz için çok değerli olacaktır. Bu yıl bir farklılık yapıp, babanıza Babalar Günü için el yapımı hediye yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemizde sizler için bin bir çeşit hediye fikirleri içerisinde yer alıyor. Bu yazımızı okuduktan sonra diğer hediye önerileri ve eşsiz fikirlerimize de göz atabilirsiniz.

Bugün ise farklı bir hediye tasarımını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Babalar Günü için tasarımını yapabileceğiniz bu hediyede hayal gücünüzü de kullanabilirsiniz. Hoş bir karton cüzdan yapımı olan bu hediyeyi Babalar Günü’ne özel kart yapımı olarak da kullanabilirsiniz. Dilerseniz erkek arkadaşınız için de hazırlayabileceğiniz bu hediyeyi geliştirmek tamamen sizin elinizde olacaktır. Eğer yeni bir anne adayıysanız ve eşinize baba olduğunu müjdelemek istiyorsanız da bu hediyeyi eşiniz için tasarlayabilir, ona hem kısa süreli bir mutluluk şoku yaşatabilir hem de şaşırtabilirsiniz.

kartondan cüzdan yapımı

El yapımı hediye fikirlerini uyguladıktan sonra bizlerle paylaşarak, hediyelerinizin bloğumuzda yer almasını da sağlayabilirsiniz. Hediye yapımına başlamadan önce belirtmek isteriz ki bu hediyenin yapımı oldukça basittir. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri kırtasiyelerden bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

• Cüzdanınızın hangi renklerde olmasını istiyorsanız o renklerde karton (biz burada kahverengi ve krem rengini kullandık)
• Bir adet beyaz tükenmez kalem
• Özel mesajınızı yazmak için alfabetik sticker/stickerlar
• Bir adet hediyeyi yapacağınız kişiyle birlikte çekilmiş olan fotoğrafınızın çıktısı
• Makas
• Yapıştırıcı
• Kurşun kalem
• Cetvel
• Keçeli kalem

1. Adım: Cüzdan Şablonunu Hazırlama

kartondan cüzdan yapımı

Hediyemizin yapımına cüzdan şablonumuzu hazırlayarak başlıyoruz. Cüzdanınız ne kadar büyük olacaksa ve hangi renkte kartonu kullanacaksanız o karton üzerine kurşun kalem ve cetvel yardımıyla bir adet dikdörtgen çizin. Biz burada en olarak 16 cm, boy olarak 8 cm ölçü kullandık. Aynı şekilde kartonun diğer kısmına fotoğrafınızın boyutu kadar (burada önemli nokta fotoğraf çıktınızın küçük olması) bir cüzdan cebi çizin. Bu cep çiziminden sonra cüzdanınızın en ve boy ölçülerinden 2 cm küçülterek bir cep daha çizin. Yani çizeceğiniz kartonlar sırasıyla;

• 8×16 cm. dikdörtgen
• 6×14 cm. dikdörtgen
• Fotoğraf boyutunda (4×10’u geçmesin) dikdörtgen makas yardımıyla çizdiğiniz dikdörtgenleri kesin. En büyükten en küçüğe doğru cüzdanınızın içerisine yapıştırıcı yardımıyla kartonlarınızı yapıştırın.

Yapıştırma işlemi yaparken dikdörtgenlerin üst kısmına yapıştırıcı sürmeyin. 6×12 cm. olan dikdörtgen içerisine özel mesajınızı yerleştirecek diğer dikdörtgene de fotoğrafınızı koyacaksınız.

2. Adım: Özel Mesajınızı Hazırlama

kartondan cüzdan yapımı

Tüm yapıştırma işlemi bittikten sonra cüzdanınızın kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruduktan sonra cüzdanınızı ikiye katlayın ve katladığınız noktadan iyice parmağınızla baskı uygulayın. Bu sayede tam bir cüzdan görünümü elde etmiş olacaksınız. El yapımı cüzdan hediyesinin ikinci aşamasında özel mesajınızı hazırlayacaksınız. Bunun için açık renk bir karton kullanmalısınız. Biz krem rengi karton kullandık. Sizler de beyaz ya da krem rengi kullanarak hediyenizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. 6×13 cm. kestiğimiz dikdörtgen içerisine notumuzu koyacağımız için yine aynı boyutta krem rengi kartonu makas yardımıyla kesiyoruz. İçerisine tükenmez kalem ya da keçeli kalem yardımıyla özel mesajımızı yazıyoruz.

erkek cüzdan

fiyat

Özel mesajınızı yazdıktan sonra cüzdanı tekrar ikiye katlayın. Bu sayede özel mesajınız da katlanacak ve tam anlamıyla hoş bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

3. Adım: Cüzdanı Süsleme

kartondan cüzdan yapımı

Bu aşama tamamen hayal gücünüze bağlı bir aşama olacaktır. En küçük dikdörtgen içerisine kredi kartı boyutunu geçmeyecek ölçüde fotoğrafınızı yerleştirebilirsiniz. Cüzdanınızın çevresine beyaz tükenmez kalem yardımıyla çizgiler çizerek adeta bir cüzdan görünümü verebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Babalar Günü hediyesi olarak hazırlayacağınız bu armağan, babalarınız için oldukça anlamlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir