Kendin Yap Mumluk Önerileri

el yapımı mumluk

Mumlar evimizin vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan objelerdir. Sadece aksesuar amaçlı kullanılmazlar. Aydınlatmada, doğum günü partilerinde, gelinlerin kına geceleri geleneğinde ve özel günlerde şık yemek masalarında vb. alanlarda da kullanılmaktadır. Ama günümüzde mumlar en çok aksesuar olarak kullanılır. Mumların daha şık görünmesi için farklı tasarımdaki mumluklara konulması gerekir. El Yapımı Mumluk tasarımları birçok farklı modellerde yapılabilir. Dışardan hazır alabileceğiniz gibi evde kendinizde hobi olarak da mumluk yapabilirsiniz. Kendi tasarımlarınızla mumluk hazırlamak isterseniz evdeki malzemelerden mumluk yapımı mümkün. İstediğiniz tasarımlarda, renklerde ve şekillerde mumluklar yapmak çok eğlenceli olacak. Hobi olarak mumluk modelleri yaparak stresinizi atın. Kendinize yapabileceğiniz gibi sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Bu yazımızda mumluk yapımı ve mumluk modellerinden bahsedeceğim. Bazı farklı mumluk tasarımları şunlardır;

Ahşap Tasarımlı Mumluklar

el yapımı mumluk

Doğanın simgesi olan ahşaplar, kendin yap mumluklar için doğal bir fikir. İstediğiniz modelde tasarlayacağınız tahta parçasının içine mumları yerleştirin. Ahşabın yanma tehlikesi için mumu küçük bir camın içerisine koyup yerleştirebilirsiniz. Mumlar ışıklarını direk yukarıya verirler yanlara vermezler. Yine de her ihtimale karşı ahşabın içerisine alüminyum folyo yerleştirebilir ya da mumu küçük cam içinde yerleştirebilirsiniz.

Ahşap tahtaları kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi sade dışarıdan da istediğiniz ahşap modelleri alıp mumluk yapımı için yaratıcı fikirleriniz ile süsleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz ahşap mumluklardan 3 tane sıralı boylarda yaparak daha şık bir aksesuar elde edebilirsiniz. Bu mumlukları evinizde istediğiniz köşeye yerleştirin. Ya da sevdiklerinize hediye edin.

Kupa Bardaktan Mumluk Yapımı

el yapımı mumluk

Evde kullanmadığınız kupa bardaklar varsa mumluk yapımı için değerlendirebilirsiniz. Özellikle porselen kupalar çok şık duracaktır. Yaratıcı fikirleriniz ile kupa bardaklardan farklı tasarımda ev yapımı mumluklar yapın. Kupa bardağa uygun içini dolduracak mum evinizde yoksa evde kendinizde mum yapabilirsiniz. Birçok mum tarifi vardır. Sizin için bir tane örnek mum tarifi vereceğim. Bunun için gerekli malzemeler; 200 gr stearin (miktarını ayarlayabilirsiniz), 1.5 kg parafin, pastel boya veya mum boyası, saf pamuklu ip ve istediğiniz kokuda bitki esansı. Gelelim yapılışına; katı halde bulunan parafini bir kabın içerisinde kısık ateşte sıvı hale gelene kadar ısıtın. Eridikten sonra istediğiniz renkte pastel boyayı veya mum boyasını ilave edin renklendirici de eridikten sonra mumun güzel kokması için bitki esansını ekleyin. Bu karışımı porselen bardağa ekleyin ve soğumaya bırakın. Tam kuruması için 1 hafta yakmayın. 1 hafta sonra dilerseniz yakabilirsiniz. Evde doğal mum yapmak isterseniz bu tarifi deneyin.

Cam Çay Tabağından Mumluk Yapımı

el yapımı mumluk

Evde kullanmadığınız cam çay tabaklarını mumluk yapımında kullanabilirsiniz. Çay tabağı takımınız bozulmuşsa veya tek kalmışsa veya kullanımından sıkıldığınız bir modelse değerlendirebilirsiniz. Sade cam çay tabağını basit görmeyin ufak dokunuşlar ile çok şık mumluk modeli tasarlanabilir. Çay tabaklarına farklı tasarımlar yapmak için cam boyalarını tercih edin. İnce bir fırça yardımı ile çeşitli desenler yapın ve mumu ortasına koyun. İşte ufak dokunuşlarla şık mumluk tasarımı yapmak bu kadar basit.

Metal Kovadan Mumluk Yapımı

el yapımı mumluk

Evde kullanmadığınız metal kovalar varsa ya da metal kovadan mumluk yapmak istiyor ama evde yoksa; metal kovaları dışardan da alabilirsiniz. Metal kova içerisinde mumlar çok şık duracaktır. Ama bunun için spiral alet ile metal kovanın ortasını kesmeniz gerekecek. Yoksa içine yerleştireceğiniz mum gözükmez. Yuvarlak veya başka şekillerde kesebilirsiniz. Bu işlem biraz zahmetli gelirse atölyecilerde de kestirebilirsiniz. İstediğiniz şekli söylerseniz yine kendi tasarımınızı oluşturursunuz. Metal kovasını dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Eski metal kovasından yapacağınız mumluklar vintage görünümlü olacaktır. Vintage görünümlü aksesuarlar son zamanlarda en çok dikkat çeken ve tercih edilen objelerdendir. Vintage görünümlü aksesuarlar eski eşyaları değerlendirerek yapılır ve geçmişi hatırlatır. Eski eşyalarınızı tekrardan tasarlayarak farlı ambiyanslar yakalayın.

Konserve Kutularından Mumluk

el yapımı mumluk

Konserve kutularından mumluk yapımı oldukça farklı bir fikir. Siz de bu farklı fikri evlerinizde mumluk yapmak istediğinizde, deneyebilirsiniz. Konserve kutularından mumluk yapımı; konserve kutularına farklı desenlerde yapışkanlar yapıştırın. Hobi malzemeleri saten yerlerden temin edebilirsiniz. Daha sonra konservenin uç kısmına iki tane delik çın ve jüt iple bağlayın. Bağladığınız konserveleri duvara askı oluşturun ve askıya konserveleri takın. Konservelerin içlerine küçük mumluklar yerleştirin. Askıya astığınız konservelerin daha sağlam durmasını istiyorsanız konservelerin arkasına çift taraflı yapıştırıcı ile duvara sabitleyin. Basit bir konserve kutularından bile ev yapımı mumluklar yapabilirsiniz. Geri dönüşüm malzemeden mumluk yapmak için konserve kutularını atmayın.

Sonbahar Temalı Mumluk

el yapımı mumluk

Sonbahar temalı mumluk yapmak isterseniz Cam bardak üzerine sonbaharı simgeleyen sararmış yaprak yapıştırın. Daha gösterişli olmasını isterseniz öncelikle pul boncuklardan oluşan sarma tülü yapıştırın. Bu tülün üzerine de yapay sararmış yaprağı yapıştırın. İçerisine uygun boyutta mum yerleştirin. Mevsim temalı mumluk yapma işlemi oldukça basittir. Dilerseniz elinizdeki mumluk malzemeyi papatyalarla, çiçeklerle süsleyip bahar ambiyansı da oluşturabilirsiniz. Ya da kar figürü ekleyerek kış temalı mumluk yapın. Zevkinize ve el becerinize göre şekillendirin. Mevsimleri simgeleyen farklı figürleri kullanarak el yapımı mumluk modelleri oluşturun. Sonbaharın verdiği huzuru simgeleyen sonbahar temalı mumluk evinizde farklı bir ambiyans oluşturacaktır.

Raftan mumluk

el yapımı mumluk

Raflar evlerimizde ehem şık hem de eşyalarımızı koyduğumuz kullanışlı objelerdendir. Raflar evlere farklı bir hava katar. Rafların üzerine mumlar yerleştirmek mumluk önerileri arasında harika bir fikir olacaktır. Bu rafı kendinizde evde yapabilirsiniz. İstediğiniz uzunluktaki tahtanın ortasından biraz daha aşağısına eni aynı olacak küçük kare tahta yapıştırın. Bu kare tahtaya mumu koyacaksınız. Kare tahtanın dengede durması için altına küçük uygun parça yapıştırın ve mumluk rafınız hazır.

Fener Şeklinde Mumluk

el yapımı mumluk

Eski model el fenerinden mumluklar birçok yerde satılmaktadır. Dilerseniz sade kavanozlara bakır tel tutacağı ekleyerek nostaljik el feneri yapabilirsiniz. Kavanozdan yaptığınız el fenerini dilediğiniz gibi süsleyip tasarlayın. Daha sonra içerisine mum yerleştirin. Bunun için iki taraflı yapıştırıcıyı kullanabilirsiniz. Yaptığınız el feneri mumluğunu fener amaçlı da kullanabilirsiniz. Evdeki malzemelerden mumluk yapımı için kavanozları atmayın.

Taşlardan Mumluk Yapımı

el yapımı mumluk

Taşlar doğanın bir parçasıdır. Çok modelde taş çeşitleri vardır. Bu taşları evlerde aksesuar yapımında yaratıcı fikirlerinizle kullanın. Taşlardan farklı tasarımlarda mumluk yapabilirsiniz. Taşları boyamak VE üzerlerine farklı şekiller çizmek çok eğlenceli bir hobidir. Mumluk önerileri arasında taşlardan mumluk yapımı, basit ve maliyetsiz bir fikirdir. Farklı boyutlarda bulduğunuz taşları tasarlamak için taşları yapıştıran uygun bir yapıştırıcı tercih edin. Örneğin, mumluk tabanı için yuvarlak bir taş seçin; mumluğu ortasına koyun taşın kenarlarında boşluk kalsın.

Taşın boyutunu ona göre ayarlayın. Kalan boşlukları mumluğun etrafını taşları yapıştırarak süsleyin. Taş mumluğunuz hazır. Odanıza veya evinizin farklı köşesine koyabilirsiniz. Dilerseniz bu taşları ince bir fırça ve taş boyamaya uygun boya ile boyayıp şekiller çizebilirsiniz. Taşların tasarımı tamamen sizin zevkinize ve el becerinize kalmış.

Kavanozlardan Mumluk

el yapımı mumluk

Kavanozlardan çok farklı mumluklar yapabilirsiniz. Cam kavanozlar mumluk yapmak için çok uygun objelerdir. Cam olması mum için çok idealdir. Ayrıca camları istediğiniz tasarımlarda süslemeniz basittir. Yani camlar süslemek için elverişli nesnelerdendir. Mesela küçük kavanozların içerisine bir miktar kum ekleyin ve kumum içerisine mumu yerleştirin. Kavanozların ucuna kolye görüntüsü vermek için uçlarına uygun boyutlarda zincir alın. Zincirleri kavanozun ağız kısmına kaynakla veya uygun bir yöntem ile tutturun. Mumluklarınız hazır dilerseniz askı veya çivi ile duvara asabilirsiniz. Sevdiklerinize Kavanozlardan mumluklar yapıp hediye edebilirsiniz.

Kütük Mumluklar

el yapımı mumluk

Ahşaplar son zamanlarda aksesuarlarda çok tercih ediliyor. Çünkü ahşapların yanına doğadan şeyler çok yakışıyor. Örneğin çiçekler, yapraklar, doğal jüt ipler, deniz kabukları ve bunun gibi doğadan birçok nesneleri ahşap aksesuarların yanında veya üzerinde süs olarak kullanabilirsiniz. Kütüklerden mumluk yapmak isterseniz hobi malzemeleri satan yerlerde hazır kesilmiş kütük mumlukları bulabilirsiniz. Ahşap mumlukları dilerseniz sade kullanın isterseniz de farklı süslerle süsleyebilirsiniz.

Mesela etrafına küçük pul boncuklar yapıştırabilirsiniz. Yandığında pullar parlayacaktır. Ya da etrafına süslemek için tuhafiyelerden alacağınız yarım incileri kullanın. Seçenekler yaratıcı fikirler ile çoğaltılabilir. Küçük ahşap mumlukları birden fazla alıp odanıza veya evinizin herhangi bir köşesine dizebilirsiniz. Sıralı olarak dizilmiş ahşap mumluklar daha şık duracaktır. Dilerseniz sevgilinize şık bir yemek sofrası hazırlayıp ahşap mumlukları hazırladığınız sofrada aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Jüt İple Süslenmiş Mumluklar

el yapımı mumluk

Doğal jüt ipler birçok aksesuara çok yakışıyor. Jüt ipler, son zamanlarda aksesuar süslemede çok gözde. Ahşapta, camda, çerçevelerde her çeşit alanda jüt ip kullanılıyor. Özellikle hediyelik eşyaları yaparken çok şık duracağından çok fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden mumluk hediyeleri yapmak için jüt ipleri kullanabilirsiniz. Bir tane jüt ipten kavanoz süslenmesine örnek verelim; öncelikle jüt ipe tığ ile zincirler çekin. Orta uzunlukta olsun boyutunu kendiniz isteğinize göre ayarlayın ben 20 tane zincir attım. Zincir atma işlemi bitince fazlalık kalan ipi kesin. İşlem bu kadar basit. Bu ördüğünüz zinciri kavanozların ortasına kalp şeklinde yapıştırın. Kaç tane kavanoz varsa o kadar zincirden yapılmış ip kullananın. Her bir kavanoz için yapıştırdığınız kalplerden sonra kavanozun alt kısmına ve ağız kısmına zincirsiz normal sade ipi sarın. İster cama yapıştırarak sarın isterseniz de sardıktan sonra bağlayın. İçerisine kum ekleyin ya da kendi zevkinize göre istediğiniz şeyi ekleyebilirsiniz. Dilerseniz sade de kalabilir. Daha sonra mumu kavanozun içerisine yerleştirin. Jüt ipten yapılmış şık tasarımlı mumluğunuz hazır. Jüt iple süslediğiniz kavanoz mumlukları odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine koyarak sade ve şık bir ambiyans yaratırsınız.

Şurup Kutularından Mumluk

el yapımı mumluk

Evde boş olan şurup kutularından şık tasarımlı mumluklar yapmanız mümkündür. Öncelikle şurup kutularını temizce yıkayın daha sonra cam boyasıyla dilediğiniz renge boyayın. Sprey olanı tercih edebilirsiniz. Eğer şurup kutusunun rengi koyu ise genelde koyu olur; koyu renkli boya kullanın eski görüntüsü daha kolay kapanacaktır. Siyah boya tercih edebilirsiniz. Siyah üzerine beyaz süslemeler mumluklara çok yakışacaktır. Şurup kutularını boyamadan önce şurup kutusunun ortasına istediğiniz şekilde bir kâğıt ya da yapıştırıcı yapıştırın. Burada maksat, şurup kutusunun ortası boş kalacağı için boyanın değmemesi. İstediğiniz şekilde kâğıt yapıştırabilirsiniz. Mesela kalpli kâğıt yapıştırırsanız orta kısmı boyandıktan sonra kalp şeklinde kalır. Ya da daire şeklinde kâğıt yapıştırırsanız ortası daire kalır. Kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Boyama işlemi bitince kâğıdı çıkarın. Ağız kısmını da istediğiniz renk ve türde ipi dolayarak düğüm atın; böylece şurubun ağız kısmını kapatırsınız. Hazırladığınız şurup kutusundan mumlukların çok şık duracağına eminim. Mumluk yapma için çok fazla maliyet harcamanıza gerek yok yaratıcı fikirlerinizle evdeki malzemelerden mumluk yapımı oldukça basit ve tasarruf sağlar.

Mumların Etrafını Süsleyerek Oluşturulan Mumluklar

el yapımı mumluk

Mumların etrafına dizeceğiniz bazı objelerle mumluk oluşturabilirsiniz. Örneğin tarçın çubuklarını mumun etrafına dizerek harika kokulu mumluk yapabilirsiniz. Tarçınları dik bir şekilde mumum etrafına dizerek alt kısmından iple bağlayın. Kalın mum seçmeniz daha iyi olur. Mum yandıkça tarçın kokusu yayılacaktır. Tarçın kokusunu sevenler için tarçın çubuklardan mumluk oluşturmak, mumluk önerileri seçeneği olacaktır; deneyebilirsiniz. Bunu kahve çekirdeklerinden de yapabilirsiniz. Kahvenin kokusunu çoğu insan sever. Mis gibi kahve kokusu mumunuz yandıkça evinize yayılsın. Bu mumluk tasarımları aynı zamanda oda kokusu olarak da kullanılabilir. Ya da sade farklı modellerde süsleyeceğiniz mumları şık tepsilere koyup; mumluk olarak kullanabilirsiniz.

Kozalaklar, deniz kabukları, jüt ipler, keçeden şekiller vb. şeyler mumlara çok yakışır. Bunları mum yapımında tercih edebilirsiniz. Şık tasarladığınız mumları sevdiklerinize hediye edebileceğiniz gibi kendi evinizde de kullanabilirsiniz. Ya da eşinize sürpriz yapmak isterseniz lezzetli yemekler yapıp şık bir masa hazırlayın. Hazırladığınız masaya tasarım mumlarınızı koyarak romantik bir ambiyans sağlayın. Eşinize şık sunumla hazırladığınız yemekler daha cazip gelecektir.

Evdeki Tahta Nesnelerden Şamdanlar

el yapımı mumluk

Yaratıcı fikirlerinizi kullanarak evdeki malzemelerden mumluk yapımı mümkündür. Kullanmadığınız eşyaları hobi ürünleri yaparak değerlendirin. Hem çok eğlenceli hem de tasarruf sağlar. En çok da kendi tasarımlarınızı oluşturmak sizi rahatlatacaktır. Yapacağınız el yapımı ürünler emeğinizin bir parçası olduğundan değerli olur. Bu değerli el yapımı mumluk hediyeleri sevdiklerinize verebileceğiniz özel aksesuarlardır. Evde eskiyen, kullanmadığınız eşyaları atmayıp değerlendirin. Mesela kullanmadığınız bir sarımsak döveceğinden bile mumluk yapmanız mümkündür. İlk başta şaşırabilirsiniz ama tahta bir sarımsak döveceğini ters çevirip üzerine mum yapıştırmanız şık bir şamdan oluşturacaktır. Burada kullanacağınız mumlar uzun olursa daha şık durur. Sarımsak döveceği de tahtaysa şık mumluk yapma işlemi daha da kolaylaşır. Tahtayı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Dilerseniz daha doğal görünmesi için sade de kalabilir. Daha birçok tahta eşyalardan şamdanlar yapabilirsiniz. Mutfak kaselerini boyayarak ters çevirin ve mumları yapıştırın. Bunun gibi birçok modelde farklı şamdanlar yapabilirsiniz.

1. Kül Tabağından Mumluk

el yapımı mumluk

Evinizde kullanmadığınız cam kül tabağını mumluk yapımı için değerlendirebilirsiniz. Küçük kül tabakları mumluk için çok uygundur. Dilerseniz etrafını bocuklar yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Süsledikten sonra yaptığınız mumluğun kül tabağı olduğu anlaşılmayacaktır. Anlaşılmaması yapacağınız tasarıma bağlı.  Küçük cam kül tabakları yuvarlak veya farklı şekillerdedir. Kalp şeklinde cam kül tabağınız varsa mum yerleştirip sevgilinize hazırladığınız romantik yemek masalarına koyabilirsiniz. Yanında gül yaprakları çok daha romantik ambiyans ortamı oluşturur.

Ağaç Dallarından Mumluk

el yapımı mumluk

Camdan bir eşyayı ince ağaç dalları ile süsleyip çok şık bir mumluk yapabilirsiniz. Bunun için cam su bardağı, cam kavanoz veya cam vazo kullanabilirsiniz. Cam su bardağına yapılanı örnek verecek olursak; istediğiniz boyuttaki bir su bardağına ince ağaç dallarını dikey olarak yapıştırın. Daha sonra jüt bir iple dekor amaçlı ortasından kurdele şeklinde bağlayın. Dilerseniz ip kullanmayabilirsiniz. Ağaç dallarını yapıştırdığınız su bardağına mumu yerleştirin. Yandığı zaman ağaçların içerisinde çok ışık görüntü oluşturur.  Ağaç dalları doğanın bir parçası olduğu için doğayı evinize yansıtın. Ağaç dallarından yapmış olduğunuz mumluk aksesuarları; yemek masalarında, odanızda, evinizin antre girişinde aynanız varsa onun önünde ve banyo aynasının önünde çok şık duracaktır. Bu mumlukları hediyelik olarak da yapabilirsiniz. El yapımı bu mumluk hediyeleri sevdiklerinize vererek onları mutlu edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir