Kibritten El Yapımı Tablo

kibritten tablo yapımı

Kendi evinizde de yaşam alanınızı güzelleştirmek adına yapıp duvarınıza asabileceğiniz hediyelerden biri olan kibritten el yapımı tablo hediyesi, ilginç hediyeler arasında yer alıyor. Bu hediyeyi yapmak biraz sabır işi olsa da sonuçları gerçekten harika oluyor. Kibrit aracılığı ile yapacağınız hediye el yapımı tablonuzda, çok sayıda kibrit kullanmanız gerekecektir. Bu nedenle tablonuzu yapmadan önce yazacağınız yazının boyutunu iyi ayarlamalısınız. Doğum günlerine, sevgililer gününe, anne ve babalar gününe özel olarak yapabileceğiniz bu tabloda, kibritleri yakıp yapıştırarak değişik ve ilginç hediyeler oluşturabilirsiniz. Tablo yapımı bittikten sonra, tablonuzu çerçeveletebilirsiniz. Hazırladığınız sık tabloyu çerçeveletmeniz, hediyenizi vereceğiniz kişinin kullanım kolaylığı açısından ve ayrıca hediyenin uzun yıllar saklanabilirliği bakımından çok daha iyi olacaktır. Ayrıca bir diğer avantajı da kibritlerinizin düşmesini engelleyerek ve sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

• Fazlasıyla kibrit. Kibritleri tercih ederken renkli kibrit kullanabilirsiniz. Kibritlerinizi uzunlu kısalı olacak seçebilirsiniz.
• Kibritleriniz için ultra yapışkan özelliğine sahip olan bir yapıştırıcı
• Kalem
• Tablo
• Bir tane büyük cımbız

1.Adım: Tablonun Ayarlanması

kibritten tablo yapımı

El yapımı hediye fikirleri içerisinde en çok sabır isteyen hediye seçeneklerinden bir tanesi de kibritten tablo yapımıdır. Hediyeye başlamadan önce sabırlı olmayı kendinize hatırlatın ve ardından tablonuzu ayarlamaya başlayın.

Yazacağınız yazının boyutu bu durumda oldukça önemlidir. Çünkü yazınızın büyüklüğüne göre bir tablo seçmeniz gereklidir. MDF veya kontrplak bir tablo tercih etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Genellikle bu tip tabloların yapımında MDF kullanılmaktadır. Tablonuzu yazının büyüklüğüne göre seçtikten sonra, tablonuzu ters çeviriniz. Tablonuzun arka kısmındaki tahtalar size dönük olmalı. Kibritleri bu yüzeye yapıştıracağız. Bu sayede iş bittikten sonra çerçeveletmek daha kolay olacaktır. Kibritlerimizi yapıştırmadan önce yazacağımız yazının boyutunu cetvel ve bir kalem yardımı ile ayarlayalım. Ardından yazımızın şeklini kalem yardımı ile tablomuza çizelim. Bu sayede kibritlerimiz ile hangi alanı dolduracağımızı bilir ve daha düzgün bir yazı elde etmiş oluruz.

2.Adım: Kibritlerin Yapıştırılması

kibritlerden tablo yapmak

Kibritten tablo yapımı sevgililer günü hediyesi olarak kullanılabilecek olan harika bir hediyedir. Şık ve sade olması ile anlamlı yazılar oluşturabilirsiniz. Sadece yıldönümü tarihinizi yazmış olduğunuz bir tablo da yapabilirsiniz. Kim bilir belki de sadece ikinizin arasında anlam bulacak olan tek bir sayı veya tek bir kelimede olabilir. Tablonuzun üzerine kalem ile çizmiş olduğunuz yazınızın önce kenarlarına kibritleri yapıştırın. Kibritlerinizi cımbız yardımı kullanarak ve uçlarına ultra yapışkan özelliğine sahip olan yapıştırıcınızdan sürerek yapıştırmaya özen gösterin. Önce kenarlardan başlamanız yazınızın alanını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ardından dilediğiniz şekilde tasarımınızı yapabilirsiniz. Renkli kibritler kullanarak ve renkler arasında geçiş sağlayarak yazınızın tasarımını oluşturabilirsiniz.

3.Adım: Tabloyu Çerçeveletme

Tablonuzu bitirdikten sonra cam çerçeve yaptırmanız, kibritlerinizin düşmemesini sağlayacaktır. Ayrıca olası bir düşme durumunda tablonuzun dağılmasını da önleyecektir. El yapımı hediye fikirleri arasında bu tablonun yapımı oldukça zevklidir. Bay ve bayan herkese hediye olarak yapabileceğiniz bu tabloyu çerçevelettikten sonra, kenarlarına ışıklandırma yapabilirsiniz. LED ışık takarak, tablonuzun daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz veya tablonuzu çerçeveletmeden önce tablonuzun kenarlarına ufak şekiller çizip boyayabilir veya tablonuzun kalan boş kısımlarına fotoğraflarınızı yapıştırabilirsiniz.

Kibritten El Yapımı Tablo” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir