Kişiye Özel Tablo Saat Yapılışı

el yapımı resimli duvar saati

el yapımı resimli duvar saati

Sevdiklerinizi şımartacak harika bir el yapımı hediye projesi ile karşınızdayız! Kişiye özel tablo saat, sevdiklerinize armağan edebileceğiniz en güzel hediyelerden bir tanesi! Hem de kendi el emeğiniz ile ortaya çıkan bu ürün hediyenizi daha da özel kılacak! Eğer daha önce böyle bir DIY projesi yapmadıysanız sakın endişelenmeyin! Sizler için en ayrıntılı ve resimli bir şekilde kişiye özel tablo saat yapılışını anlatacağız! Biraz el becerisi ve güzel bir fotoğraf ile ev dekorasyonuna güzellik katacak harika bir tablo saat ortaya çıkacak! İsterseniz bu projeyi kendiniz için de yapabilirsiniz! Eşinize verebileceğiniz güzel bir yıl dönümü hediyesi de olabilir, ne dersiniz? Öyleyse sözü daha fazla uzatmadan ve sizleri daha fazla heyecanlandırmadan kişiye özel tablo saat yapılışına bir an önce geçelim! Yalnız yapılış aşamalarına başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus var;

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta panoyu resimle aynı boyutta kesmeniz! Kaçınılmaz olarak kesim yüzünden biraz mürekkep püskürmesini istemediğiniz için bu noktaya özen gösterirseniz iyi olur!

Diğer bir husus tahtada sayıların mükemmel olmasını istiyorsanız internet üzerinden çevrimiçi bir saat şablonu kullanabilirsiniz! Daha sonra bu şablonu Photoshop programı ile düzenleyebilir ve sonrasında kendi numaralarınızı koyabilirsiniz! Ya da isterseniz küçük çıkartmalar satın alabilir ve şablon olarak yazdırabilirsiniz! Tabii doğru şekilde yerleştirmek şartı ile!

el yapımı resimli duvar saati

KİŞİYE ÖZEL TABLO SAAT İÇİN MALZEMELER

1. En sevdiğiniz bir fotoğraf
2. Ahşap tutkalı
3. Fotoğrafla eşleşen bir boya veya saatin kenarına sınır eklemek için kontrast oluşturan bir renk!
4. Saat parçaları
5. MDF tahta (40×40 cm)

el yapımı resimli duvar saati

KİŞİYE ÖZEL TABLO SAAT YAPILIŞI

İlk olarak yapmanız gereken tablodaki fotoğrafı seçmek ve düzenlemek! Fotoğrafı düzenlemek için Photoshop CS4 kullanabilirsiniz. Basitçe bir resim dosyası yükleyin ve 40×40 cm boyutlarında ‘yeni’ bir resme yapıştırın. Ayrıca, bir de saat şablonunu yükleyin! Bu sayede sayıları ve işaretleyicileri doğru yere yerleştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Fotoğrafı istediğiniz şekilde parlatıp, pürüzsüzleştirdikten sonra yazdırabilirsiniz! Sonrasında fazlalıkları bir makas yardımıyla kesin! Fotoğrafı tahtaya uygun şekilde kırptıktan sonra numaralandırma işlemine geçebilirsiniz!

el yapımı resimli duvar saati

Şimdi sıra tahta ile uğraşmakta! Fotoğrafı yapıştıracağınız ahşabın kenarlarını fotoğrafa uygun bir renk ile boyayın! Böylece fotoğrafın üzerindeyken hiçbir ham ahşap görünmeyecektir!

el yapımı resimli duvar saati

Şimdiki adım ise oldukça önemli! Boya kurutulduktan sonra ahşabı tutkal ile tamamen kaplayın ve sonra fotoğrafı yapıştırın. Fotoğrafınızı bozmadan oluşan kabarcıklardan kurtulmanın en iyi yolu elinizle fotoğraf arasına bir şey yerleştirmektir. Parşömen kâğıdı iyi bir tercih olabilir!

el yapımı resimli duvar saati

Tutkallama işlemi bittikten sonra fotoğrafın üstünü örtün. Böylece fotoğraf daha iyi bir şekilde kuruyacaktır!

el yapımı resimli duvar saati

Tutkalın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra sıra geldi saat parçalarının geçmesi için delikler açmaya! Her iki tarafın köşeden köşeye doğru ölçün ve ortayı işaretleyin. Her iki yoldan giderseniz, deliğin gitmesi gereken bir X olmalıdır. X’in tam ortası size deleceğiniz noktayı gösterecektir!

el yapımı resimli duvar saati

Kişiye özel tablo saat neredeyse bitmek üzere! Şimdi sıra saat setlerini yerleştirmekte! Saati asmak için olan gerekli aparatı saatin arka kısmına yerleştirin!

el yapımı resimli duvar saati

Delik açıldıktan sonra tüm işlemler bitmiş olacak!

el yapımı resimli duvar saati

Ve bitti! Gördüğünüz üzere yapılış aşamaları aslında oldukça basit! Çok kısa bir sürede sevdikleriniz için harika bir tablo saat ortaya çıkarttınız bile! Sevdiklerine özel tasarlayacağınız bu güzel saat ile artık zamanın akıp gitmesi hiç önemli olmayacak! Kişiye özel tablo saat en eğlenceli DIY projesi!

el yapımı resimli duvar saati

Ellerinize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir