Kolay Şekilde Hediye Çantası Yapımı

hediye torbası yapımı

Sizler de hediyelerinizi daha şık formlarda sevdiklerinize sunmayı bir hayal etseniz eminiz ki bu DIY projeyi kaçırmak istemeyeceksiniz. Kolay şekilde yapılabilen ve hediyelerinizi daha şık şekilde sevdiklerinize sunmanızda size eşlik edecek olan el yapımı hediye ambalajları bu yazımızın bel kemiğini oluşturuyor. Hediye çantalar bir hayli kullanılabilirliği yüksek objelerdir. Bizzat kendiniz kullanabileceğiniz gibi yanı sıra hediye çantalardan yapabilir ve bir köşey e hediye etmek üzere ayırıp koyabilirsiniz. Birbirlerinden değişik ölçülerde ve modellerde olabilen hediye çantalar sizin yaratıcılığına göre değişik çeşitlerde ve stillerde olacak.

1.Yöntem: Kolay Hediye Çantası Yapımı

hediye torbası yapımı

Çalışmak için malzemelerinizi belirleyin. Bu aşamada dilediğiniz renkte kahverengi kâğıtlar veya desenli kâğıt torbalarından kâğıt hediye torbalar yapabilirsiniz. Ancak sertlik seviyesi yüksek kâğıtlar tavsiye edilmez. Zira form vermede zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Kâğıtlarınızı güzel bir biçimde ölçeklendirin ve her birine dikdörtgen şeklini verin. Ayrıca bir şıklık kazandırmak istiyorsanız güzel ambalaj kâğıtlarını da seçebilirsiniz. Kâğıdı süsleyin düz ve tek rengarenk bir kâğıt ile çalışıyorsanız o kâğıda biraz hareket ve motif kazandırmak hiç de kötü bir fikir değildir. Tersine bu vesileyle çanta bir hayli göz alıcı bir imaja sahip olacaktır. Bu aşamada düşündüğünüz her türden süslemeyi tercih edebilir ve onu değerlendirebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz bir sözcüğü veya sloganı da tutkal ile ambalajınızın üstüne yapıştırabilirsiniz. Fakat tutkal işleminden sonra kâğıdın kuruması için beklemeniz gerekiyor. Dikiş yapabilmek için üst kenarı katlayın bu noktada çantamızın dikimini yapmak için üst kenar kısmını birkaç santim olacaktır şekilde düz bir şekilde katlamanız gerekiyor. Kâğıdınızı arkaya bakacak şekilde terse doğru döndürün. Silindir bir biçime kavuşturmak için dar kenarları kâğıdı ortasından katlayın. Kenarları yapıştırıcı ve bantla sabit hale getirin. Alt kenarı birkaç santimetre yukarı doğru katlayın bu noktada ne kadar çok katlarsanız çantanızın taban kısmı o denli bol olacak. Katlamanın meydana getirdiği cebi açın ve düzeltin çantanızın alt tarafını yukarı doğru katladığınızda bir cep elde edeceksiniz. Cebin üst tarafını aşağı doğru katlayın ve düzeltin. Çantanın içi bir dikdörtgen olarak göründüğünde elmas gibi görünen bir görüntüye elde etmelisiniz. Üst ve alt orta tırnakları merkeze doğru katlayın bu noktada çantanızın altındaki elmasın üzerinde ve altında iki tırnak ya da kapak olacak. Bu kişileri elmasın merkezine doğru katlayın art arda geleceklerdir. Torbanın alt tarafını tutkal veya bant ile sabit hale getirin.

Çantanızın önüne ve arkasına kolluklar için iki delik açın delikleri üst kenarın yaklaşık 2 cm altından açabilirsiniz. Kolluklar için biraz kurdele kesin çantanızın rengi ve modeli ile uyumlu olacaktır eşit uzunlukta iki şerit kesin. Şerit tutamaçlarını çantanıza ekleyin ilk şeridinizin her bir ucunu çantanızın üst kısmında açtığınız her bir delikten geçirin. Şeridin uçlarını ise çantanızın içindeki düğümlere bağlayın. Çantanızı terse doğru döndürün ve arka kısmı için de aynı işlemi tekrar edin. Dikdörtgen bir şekil oluşturmak istiyorsanız, çantanın kenarlarını iki yana katlayın bu noktada çantanızı açarsanız oval bir görünüm elde edeceksiniz. Fakat dikdörtgen yapmayı planlıyorsanız birkaç ekstra aşama uygulamanız gerekiyor.

 

En başta torbanızın sağ ve sol tartaftaki kısımlarını aşağıya doğru katlayın. Kırışıklıkları engellemek için tırnağınızı kenarlar süresince gezdirin. Akabinde kenarları açın ve torbayı terse doğru döndürün. Aynı işlemi zıt kısım için de tekrardan uygulayın. Çantayı açın bundan böyle çantanız kulllanılabilir durumda.

 

2. Yöntem: Klasik Bir Hediye Çantası Yapımı

hediye torbası yapımı

Çalışmak için kendinize bir malzeme seçin dilediğiniz her türden kâğıdı çalışmak için satın alabilirsiniz. Daha gösterişli bir çata için en uygun kâğıdı seçmeniz daha kullanılabilirliği yüksek ve güzel olacak. Düz kâğıdınızı süsleyin bu noktada çantanızı süslemek için kullanacağınız malzemeleri tayin etmeli ve bunları tedarik etmelisiniz. Ne gibi bir süslerle güzelleştirme yapacağınız her şeyi ile sizlerin becerinize kalmış bir şey. Bu aşamada değişik renklerden oluşan sloganlar yazabilir veya sevdiğiniz tabiat resimlerini kartona yapıştırabilirsiniz.

 

Fakat gözden kaçırmamanız gereken nokta bir sonraki aşamaya gelmeden yapıştırma işlemi yaptıysanız kurumasını beklemek olacak. Şablon olarak kullanmak için mini bir kutu seçin kendinize şöyle ki bir ayakkabı kutusu burada şablon olarak kullanılabilir. Çantanızın tabanı için ince kartondan kesim yapın çantanıza uyumlu bir renkte karton bulun ve dikdörtgen şeklinde bir kesim yapın. Kesimin doğru ve güzel olması için cetvel ve kurşun kalem değerlendirebilirsiniz. Akabinde maket bıçak ile güzel bir biçimde dikdörtgeni kesin ve bir kenara koyun. Bu parça çantanızın alt kısmını oluşturacaktır. Kartonunuzdan iki şerit kesin bu parçaların rengi önemli değil. İstediğiniz bir renkte olabilir. Bu parçalar çantanızın kulplarını destekleyecek parçalar olacak.

hediye torbası yapımı

Genişliği yaklaşık olarak 3 – 4 santimetre olmaları kafidir. Kâğıdınızı yatay olarak konumlandırın ve etek yapmak için üst kenarı aşağı doğru katlayın bu adım çantanızın tepesine etkileyici ve güzel bir görünüm kazandıracaktır. Üst kenarı yaklaşık olarak 3 santim katlamanız kafi gelecektir. Kâğıdınızı ayakkabı kutusunun üstüne sarın kâğıdınızı ilk olarak beğendiğiniz ayakkabı kutusuna güzel bir biçimde kırıştırmadan sarın. Artık olan kısımlar olacak. Bu kısımları güzel bir biçimde katladıktan sonra ihtiyaç duymadığınız kısımları kesip atabilirsiniz. Kalıbı verdikten sonra güzel bir yapıştırıcı vasıtasıyla kutuya yapıştırın. On beş dakika kadar bir zaman kuruması için bekleyin. Bu zaman içinde tutkaldan dolayı kabarcıkların olmaması için eliniz ile düzeltme ve gerdirme işlemi tatbik edin. Kutunun alt tarafını da benzer biçimde sarın. Kutuyu çıkarın bundan böyle kutuyu çıkarabiliriz. Çantamız kutunun şeklini aldıktan sonra yavaşça kutuyu çıkarmanız gerekiyor. Bu süreçte kutunun köşelerinden kâğıdı kavrayabilir ve kalıbın bozulmamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bundan böyle kutuyu bir köşeye koyabilirsiniz. Bundan sonraki süreçlerde kutu ile hiçbir işiniz olmayacak.

 

Torbanızı düzleştirin torbanıza tırnağınız ile değişik ayrıntılar katabilir köşelerini daha karakteristik hale getirebilirsiniz. Bu adım mecburi bir adım değil fakat torbanızın daha profesyonel bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Sap desteklerinizi ekleyin. Karton dikdörtgeni çantanızın iç bölümüne yapıştırın. Çantanızın önündeki ve arkasındaki kollar için iki delik açın delikleri torbanın üst bölümünün yaklaşık iki santim altından açabilirsiniz. Çanta kolları için biraz kurdele kesin çanta ile aynı renkte olmasına özen gösterin. Çantanızın tutamaçlarını ekleyin çantanızda açmış olduğunuz deliklerden kurdeleleri tutamaçları geçirin ve kurdeleleri bağlayın. Çantayı kullanın bundan böyle çantanız kullanılabilir durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir