Minimal Ev Tasarım Önerileri

Minimal Ev Tasarım Önerileri

  Minimal dekorasyon önerileri evinin karmaşasından, eşya sayısının fazlalığından, gereksiz aksesuar kullanımından rahatsız olan, evlerinde daha yalın ve daha sade bir dekorasyon fikrini benimseyen herkes tarafından merak edilen konulardan biridir. Evlerinde ya da ofislerinde minimal bir tasarım yakalamak isteyen kişilerin öncelikle minimalist fikri anlamaları gerekmektedir. Yazının devamında minimalizm ve minimal tasarım fikirleri bulunmaktadır.

  Minimalizm Nedir

  Minimalizme bakıldığında, modern sanat ve müzikte 1960’lardan itibaren görülmeye başlanmış bir akımdır diyebiliriz. Bu akımda, sadelik ve nesnelliğin ön plana çıktığını görmekteyiz. Evlerin minimalist akım ile tasarlanması, az eşya ile yalınlığın sağlanması, hem daha düzenli hem de daha ferah bir ortamın oluşması açısından oldukça etkili olacaktır. Mies Van der Rohe’nin meşhur bir sözü vardır “Less is More” yani “Az çoktur”. Bu anlamda minimal dekorasyon, doğru seçimler yapıldığında harika bir estetik ve ferahlık oluşturacaktır.

  Fazla Eşyaları Kullanmayın

  Minimal tasarımlara bakıldığında fazlalıklardan kurtulmak oldukça önemlidir. Bu sebeple gereksizce kullandığınız eşyalardan kurtulmanız gerekiyor. Bazı anlamlar yüklediğiniz ya da istiflenmiş tüm eşyalar evden kaldırılmalıdır.Masalar ya da rafların üzerlerindeki gereksiz eşyaları kaldırarak işe başlanabilir. Minimal tasarımda karmaşıklık ve dağınıklık yaratacak tüm eşyaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu eşyaları artık kullanmamak konusunda kararlı olmanız gerekmektedir.

  Dekoratif Aksesuarlar

  Minimal dekorasyon dizaynlarısöz konusu olunca hiç aksesuar kullanılmayacağı ve tüm aksesuarların kaldırılacağı anlaşılmamalıdır. Önemli olan ölçülü olacak şekilde abartıya kaçmadan dekoratif dokunuşlar yapmaktır. Örneğin duvarlara pek çok çerçeve asmaktansa,etkili olabilecek tek bir büyük tablonun asılması tercih edilmelidir. Ağaç ve bitkiler ile de eve taze bir hava katmak mümkündür.

  Duvar Renkleri

  Minimal tasarımlı bir eve sahip olmak isteyenler duvarları beyaza boyayarak işe başlayabilirler. Beyaz duvarlar oldukça ferah bir hava ve geniş bir görünüm katacaktır. Beyaz duvarların pek çok kültürde özellikle İskandinav ve Japon kültürlerinde kullanıldığını görmek mümkündür. Eve parlaklık katacak olan beyaz duvarlar, çeşitli mobilyalar ve aksesuarlarla da uyum içinde görünecektir.

  Detaylara Zenginlik Katacak Dokunuşlar

  Minimal dekorasyon modelleri göz önünde bulundurulduğunda evin sadeliği göze çarpmaktadır. Yalın ve nötr renklerin bulunduğu bir tasarımın içinde, altın bir çerçeve ya da işlemeli bir yastık gibi iddialı parçalar kullanabilirsiniz. Çok göze çarpmayacak, karmaşıklık yaratmayacak şekilde, bütünün sadeliği bozulmadan ve göz yormayacak şekildeşık bir zenginlik yaratmanız bu şekilde mümkün olabilmektedir.

  Mobilyalar

  Mobilya seçimi yapılırken, beyaz duvarlardaki sadeliğe uyum sağlaması oldukça önemlidir. Bu anlamda gri, siyah, toprak tonları ya da pastel mobilyalar tercih edilebilir. Doğal malzemelerden üretilmiş malzemeler çok abartılı olmadıkça kullanılabilmektedir. Bununla birlikte vintage ürünlerin kullanımı da ölçülü bir miktar kadar önerilmektedir. Bununla birlikte yalın görüntünün bozulmaması gerekmektedir. Mobilyalar ile birlikte tüm evin bir uyum yakalamış olması gerekmektedir. Renk seçimi yapılırken evin genelinde kullanılması ve küçük parçalar için farklı renklerin kullanılmaması gerekmektedir. Bu anlamda kataloglardan fikir almak yerine, eve bir bütün olarak bakabilmek gerekmektedir.

  Perdeler

  Minimal dekorasyon fikirleri arasında perde kullanımının mümkünse olmaması gerekmektedir. Minimal olarak tasarlanmış evlerde doğal ışığın büyük rol oynadığı aşikardır. Evin duvarlarının genelde beyaz olduğundan, evde ferahlık ve aydınlık bir ortamın sağlaması açısından perdelerin de kullanılmaması gerektiği bilinmelidir. Ev diğer insanlara ve evlere, mahremiyet açısından problem olmayacak bir mesafede ise perde kullanımı önerilmemektedir. Dekorasyon açısından ise pencere çerçevelerinin ahşaptan yapılması harika bir fikirdir. Evin konumu gereği perde kullanmak durumda olan kişiler için ise bej ya da beyaz gibi açık tonlarda ve hafif perdelerin kullanımı önerilmektedir.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.