Mısır Nişastasıyla Hediye Paketi Süsleme

el yapımı kişiye özel hediye paketi

kisiye_ozel_hediye_paketi_yapimi_9

Mısır Nişastasından el yapımı Kişiye Özel Hediye Paketi Nasıl Hazırlanır? Bazen hediyenin kendisinden daha çok ilgiyi, hediye paketleri görürler. Öyle ki özenilerek hazırlanmış bir hediye paketi, içinde yer alan hediyeyi her zaman daha özel ve anlamlı kılar. Bu yazımızda sizlere Mısır nişastası ve birkaç şekillendirici aparatla ile hediye paketlerini nasılda “Kişiye özel Hediye paketi” olarak hazırlayabileceğinizi resimler eşliğinde anlatacağız. Eminiz ki Daha önce hiç böyle bir şey görmediniz hediyenin kendisi zaten özeldir. Hediye paketinin üzerine sevdiğinizin isminin tamamını ya da baş harfini yazmanız hediyeyi daha kişisel ve özel kılar. Siz de bizim gibi şekilci iseniz ve hediye paketini daha özel ve ilginç kılmak istiyorsanız, bu yazımız tam size göre! Öyleyse vakit kaybetmeden hemen bu proje için gereken malzemeleri yazalım.

Gerekli malzemeler

• Kurabiye kalıbı
• Üç boyutlu harfler
• Tutkal
• Fırın tepsisi
• Kürdan / çubuk
• Keçeli kalem
• Ambalaj paketleri için kahverengi ambalaj kâğıdı
• 2 su bardağı kabartma tozu
• 1 fincan mısır nişastası
• 1 fincan ılık su
• İsteğe bağlı: parlak, doğal gıda renkleri, tarçın, nane ekstraktı, vb.

el yapımı kişiye özel hediye paketi

Gördüğünüz sıraladığımız ürünler arasında bulamakta zorlanacağınız herhangi bir malzeme olmadığı için panik yapmanıza da gerek yok! Malzemelerin hemen hepsi her evde bulunabilecek malzemelerden.
süslü hediye paketi yapımıÖncelikle tencerenin içine ılık suyu dökün. Üzerine de kabartma tozu, Mısır nişastası ve dilediğiniz renk gıda boyası serpiştirin. Hediye paketinizin kokulu olmasını istiyorsanız karışıma nane veya istediğiniz başka kokular ekleyebilirisiniz. Bu noktada tercih sizin. Kısa bir tüyo verecek olursak; suyu önceden dökmemizin amacı sonradan ekleyeceğiniz malzemelerin su yüzeyine eşit oranlarda dağılacak olması ve böylelikle malzemelerin topaklanmaması içindir. Orta dereceli ısıda karışım kabarıncaya kadar karıştırın. Kabarma işlemi resimde göründüğü gibi olana kadar ısıtın ve daha sonra elinizle alabileceğiniz sıcaklığa ulaşıncaya kadarda dinlendirin.

el yapımı kişiye özel hediye paketi

Elinizle bir miktar karışımdan alıp düz bir zemin üzerinde hafif çukurlaştırarak açın. Hediye paketimizin daha jan janlı görünmesi için Harcımızı içine bir miktar parlak simlerden eklemek hiçte fena bir fikir olmaz. Dilediğiniz yoğunlukta sim ekleyerek yoğurabilirisiniz.

hediye paketi süslü el yapımı

Harcın içine eklediğiniz simlerin eşit oranda harca nüfuz etmesi için iyice harmanlanması yani yoğrulması gerekir. Ortalama beş dakika hamur kıvamındaki harcı karıştırın.

evde hediye paketi yapımı

İyice yoğurduğunuz nişasta hamurunu oklava yardımı ile eşit bir kalınlıkta düz bir şekilde açın. Hamur kalınlığı tamamen sizin tercihinize bağlı. Dilerseniz hamurunuzu kalın veya daha ince açabilirisiniz. Ancak çok ince olmamasına özen gösterin. Hamur açma seansından sonra sıra işte en zevkli kısma geldi! Şekillendiriciler yardımı ile hamurdan parçalar çıkarma zamanı… Bize göre yıldız biçimli şekillendiriciler hediye paketi için oldukça ideal olacaktır. Birbirine benzer birçok yıldız biçiminde şekiller oluşturabilirisiniz. Bu şekillerin içinden ip geçireceğiniz için yıldızların bir noktasını kürdan gibi sivri bir cisimle delin.

mısır nişastasından hediye paketi hazırlama

Mısır nişastası hamuru ile yapılmış irili ufaklı birçok yıldız şekiller var elimizde. Bu şekillerden kaç adet yapacağınız örneğin hediyeyi vereceğiniz sevdiğinizin adını oluşturan harflerinin sayısı kadar yapabilirisiniz. Yâda örneğin sevgilinize kalpli şekillerden “seni seviyorum” mesajı yazabilirisiniz. Bu sizin hayal gücünüze kalmış.

el yapımı hediye paketi

Mesajınızı veya sevdiğiniz kişinin adını üç boyutlu harflerin yardımı ile artık yazabilirisiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken tek nokta harfleri dikkatli ve fazla bastırmadan hamurda izini çıkartmak olacaktır. Küçük yıldızlara tek tek harfleri büyük olan yıldıza da ismin tamamını yazabilirsiniz. Yazma işlemi tamamlandıktan sonra şimdi sıra malzemenin sertleşmesi için düşük ısıda bir fırına koymaya geldi. 80 derecelik bir Fırında ortalama 10 dakika ısıttıktan sonra bu yumuşak malzememiz iyice kemik kıvamına gelecektir.

el yapımı kişiye özel hediye paketi

Ve işte karşınızda kişiye özel hazırlanmış harika bir hediye paketi duruyor. Sizde bu şekilde bir hediye paketi ile sevdiklerinize harika sürprizler yapabilirisiniz. Sitemizde el yapımı süprizler ile ilgili yazılarımız devam edecektir. Tekrar görüşmek dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir