Şeker Ve Çikolatalardan El Yapımı Pasta

Şeker Ve Çikolatalardan El Yapımı Pasta

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimiŞeker ve çikolatalar , çocukluğumuzdan büyüklüğümüze her daim severek yediğimiz ürünlerdir. Çocukken ağladığımızda susalım diye elimize tutuşturulan çikolatalar, büyüdüğümüzde moralimizi yerine getiren en önemli faktördür. Sadece kokusunu aldığımızda dahi endorfin hormonumuzu harekete geçiren çikoata ve şekerler , ağzımıza atıp damağımızda eridiği hissettikten sonra bizi farklı alemlere sürüklüyor. Ayrıca çikolatanın faydaları saymakla da bitmiyor. Cildimizi , kemiklerimizi ve kalbimizi korumakla birlikte , içerisinde  barındırdığı phenylethyamine maddesiyle aşk etkisi de yaratıyor. İşte bu denli faydalı çikolatalar ile sevdiklerinize nasıl bir sürpriz hazırlayabilirsiniz diye düşündük ve marketlerde satılan paketli çikolata ve şekerlerden pasta nasıl yapılır onu göstermeye karar verdik.  Öncelikle bir kutu içerisinde abur,cubur ve çikolatalar ile doldurulmuş sevgili kutusu yapmak oldukça bilindik ve artık neredeyse yapmayan kalmamıştır. Fakat bu el yapımı pasta tamamen orjinal bir ürün. çikolata ve abur cuburları bir kutu içerisinde koymaktansa , doğum günü pastası formu verip hediye etmek hatta doğum günü pastasını bu şeklilde yapmak daha yaratıcı.  Ayrıca el yapımı çikolata ve şekerli pasta yapımının tarifide çok kolay. Tek Yapılması gereken markete gidip yüzlerce çikolata ve şeker satın almak. Lafı daha uzatmadan şeker ve çikolatadan el yapımı pasta nasıl yapılırmış ona geçelim.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-2

  Başlamadan önce gerekli malzemeler:

  • 1 adet pasta altlığı. ( Eminönündeki pasta malzemeleri satan heryerde bulabilirsiniz.)
  • 2 adet yuvarlak sünger. ( Büyük Yapı marketlerde bulabilirsiniz.)
  • 1 adet çift taraflı bant
  • Boy boy çeşit çeşit şekerleme ve çikolata

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-3

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-4

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-5

  İlk olarak yuvarlak süngelerimizi pasta altlığımızın üzerine yapıştırıyoruz. Ardından yuvarlak süngerlerin dış kısmının tamamını saracak şekilde çift taraflı bant ile kaplıyoruz. Bunun sebebi çikolataları süngerlerin dışına yapıştırmak.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-6

  Çikolataları , süngerin dış kısmına yapıştırırken tüm çikolata modellerinin aynıya yakın uzunlukta olduklarına dikkat edin. Biri uzun diğeri kısa olursa pastamızın dış görünüşü çok kötü olacaktır.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-7

  Alt katmanı çikolatalar ile kapladıktan sonra en üst kısım olan sügerlerin bitim kısmını şıp sevdi sakızları ve iç kısımlarını da örnek görselde olduğu gibi lolipoplar ile kaplayın.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-8

  içi boş tekerlek şekilde olan sünger pastamızın iç kısımını, tamamen dolacak şekilde şeker, sakız ve ufak çikolatalar ile doldurun.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-9

  Son olarak; pastamıza , pasta görünümünü kazandırmak için kubbe şeklinde olacak şekilde çikolata ve şekerleri eşit mesafede yerleştirin. Üst kısımdaki çikolata ve şekerlerin yerlerinden oynamasını ve en ufak sallatında düşmesini istemiyorsanız, ufak parçalar halinde keseceğiniz çift taraflı bantlar ile her paketi birbirine tutturun.

  cikolata-ve-sekerden-pasta-yapimi-10

  Notlar:

  Yuvarlak şekilde sünger bulamaz iseniz, yapı marketlerden kare ya da dikdörtgen şeklinde süngerler alın maket bıçağı yardımıyla yuvarlak forma girecek şekilde kesin.

  Eğer bu kadar çok çikolatayı alacak bütçeniz yok ise; pastanızın iç kısmını oluşturan süngerin içini kesmeyin ! Böylelikte pastanızın içini daha fazla çikolata ve şeker ile doldurmamış olacak ve 3/1 oranında tasarruf etmiş olacaksınız.

   

  BENZER KONULAR

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.