Sevgilinize Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sevgilinize Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

   

  pırlanta-hediye

  Pırlanta ve tek taş yüzük ; evlilik , söz ve nişan aşamasına gelene kadar biz erkekler için düşünülmeyen kısacası bihaber olunan bir konudur.  Bu yüzden sevgilimize yani yakın zamanda müstakbel eşimiz için ister nişan ya da söz yüzüğü , ister hediyelik olarak alınabilecek pırlantalarda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Onca yıl hiç düşünülmemiş ve ilk defa alınacak pahalı bir hediye de sıradan bir hediye gibi kolay kolay seçilmez.  Heleki bu yüksek tutarlarda olan pırlanta kolye ,küpe ve yüzük ise; üzerinde düşünülmesi ve araştırılması fazlasıyla gerekmektedir.  İşte bu yüzden ilk defa pırlanta alacaklar için bu makalemizde nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere maddeler halinde anlatacağız. Gözlerinizi iyice açın ve yazımızı dikkatlice okuyun!  Araştırma içerisinde olduğunuz tektaş yüzük , kolye , küpe vb bir takı için bilmeniz gereken birkaç temel madde şunlardır:

  Pırlantanı Mücevher Işıltısına Sahip Olması

  Özellikle kuyumcular , vitrinlerinde sergiledikleri takıların göze daha hoş gelmesi ve parıl parıl parlaması için özel ışıklandırmalar kullanmaktadır. Bu yüzden seçimini yaparken ışık altında gördüğünüz pırlanta takıyı , spot ışık altından kurtarıp gün ışığı altında inceleyin.  Pırlatanın iç kısmında leke varmı? Dış ortamdaki güneş ışığı altında parlıyor mu? Bunları bilmek gerçekten çok ama çok önemlidir. Çünkü pırlantaların en bilindik birinci özellikleri göz alıcı parlaklıklara sahip olmasıdır.  Ayrıca renk ve parlaktıklarının özelliklerinden çok pırlantanın kesiminin ve işçiliğinin ne denli düzgün olduğuna da odaklanmalısınız.

  tek-tas-yuzuk

  Uluslararası Pırlata Labarotuar Sertifikasına Sahip Olması

  Eğer yukarıda bahsettiğimiz pırlantanın nasıl olacağına dair yeterli bilgiye hala sahip değilseniz, alacağını pırlanta kalitesini bilmenin en güzel yolu ve en güven veren yolu , alacağınız pırlanta küpe, kolye ya da yüzüğün uluslararası onaylama özelliğine sahip bir pırlanta laboratuarının hazırladığı bir güven sertifikasına sahip olmasıdır.  Özellikle 0,35 carat’ın üzerine çıkıldığında pırlantalar için bu sertifika olmazsa olmazdır.  Ayrıca pırlantanın kesim kalitesi de sertifika üzerinde yazılmaktadır.  Kesim kalitesi sertifika üzerinde “Cut Qualitiy” Şeklinde bulunmaktadır. Bunun “good” yani iyi yada üstünde olmasına dikkat etmelisiniz.  Pırlantaların üzerinde bulunan kalite standartlarını belirleyen belgenin sizin için birinci kazanımı, pırlanta uzmanının alacağınız pırlantayı detaylı incelemesine gerek kalmadan güvenle o pırlantayı alabilmenizdir. 2. kazanım ise; sertifikayı hazırlayan uluslararası kuruluşun o ürüne özel sertifikayı çıkarmadan evvel çok detaylı ve uzman kişilerin onayı ile hazırlanmasıdır.

  sertifikalı-tek-tas-pirlanta

  Pırlantanın Fiyatı

  Pırlantaların fiyatlarının çok yüksek olması sebebi ve serbest piyasa da rebaket oranının bu sektörde önemli derece de aktif olması sebebiyle, birbirinden farklı mağazalarda aynı ürünü çok farklı fiyatlara görmeniz olası.  Örnek vermek gerekirse; 0,50 carat ağırlığında olan bir tek taş yüzüğü kapalı çarşı içerisindeki bir kuyumcuda 2500 TL’ye bulabileceğiniz gibi , bir alışveriş merkezindeki kuyumcu da 5000 TL’ya , ünlü bir pırlanta mağazasının vitrinin de 7500 TL’ye görebilmeniz olasıdır.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.