Tekerlekten El Yapımı Kapı Süsü

el yapımı kapı süsü

el yapımı kapı süsü

“Sakla samanı gelir zamanı” diye bizim meşhur bir atasözümüz vardır ya… İşte o sözü bir kez daha doğrulayacak bir DIY projesi ile karşınızdayız. Kim derdi eski bir araba lastiğinden harika bir kapı süsü olacağını ama oluyor işte. Hemde harika bir kapı süsüne dönüşebiliyor. Bugüne İnternet sitemiz üzerinden birçok el yapımı sürpriz veya hediye anlatımı yazdık. Bu DIY projeleri ile ilgili yazdığımız yazılardan çıkardığımız sonuç ne oldu biliyor musunuz? Gerçekten neredeyse evde veya işyerlerinde işe yaramaz diye attığımız onca eşyanın bir şekilde değerlendirilerek dekoratif veya işe yarar başka bir şeye dönüştüğüne şahit olduk. Bu sebeple artık işe yaramaz diye gözden çıkardığımız malzemelere artık daha farklı bir gözle bakar olduk. Bunu size de tavsiye ederiz. Lütfen sizde gözden çıkardığınız herhangi bir eşyanızı çöp kutusuna atmadan önce bir kez daha düşünün. Tekrar konumuza dönelim. Resimde gördüğünüz gibi orijinal bir kapı süsü beraber yapmaya ne dersiniz. “Evet” demeniz için bütün şartlar uygun. Zira yakın bir zamanda “Anneler Günü” gibi özel bir gün var. Anneler ise bu tarz hediyelere bayılırlar. Sizde bu anneler gününde anneniz için orijinal ve özel bir anneler günü hediyesi almayı düşünüyorsanız bu projemiz sizin içinde uygun olabilir. Çiçeklerle donatılmış bu kapı süsü anneye veya sevgiliye hediye edilebilecek türden. Yani bu projeyi hazırlamanız için birçok sebebiniz var. Hadi bakalım tembellik yapmayı bırakın ve beraber bu harika projeyi gerçekleştirelim. Önce gerekli malzemeleri sıralayalım

Bu proje için gereken malzemeler:

• Uygun büyüklükte Bir Tekerlek
• Rengarenk çiçekler
• Strafor Köpük
• Silikon tabancası
• Kalın Sicim
• 2 Adet Kanca
• Gümüş renk sprey boya

tekerlekten kapı süsü yapımıEski bir tekerlek temin ederek işe başlayacağız. Bunun için herhangi bir lastikçi den artık işe yaramayan bir tekerleği uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Veya aracınızda artık değiştirmeniz gereken dişleri iyice silinmiş kabak tabir edilen lastikleriniz varsa fırsat bu fırsat yenileri ile değiştirin ve Eski lastiklerinizi de bu kutsal amcanız için kullanın. Bu arada lastik dediysek kapınıza traktör lastiği de denemeyin. Şaka bir tarafa lastiğin boyutu elbette kapınıza uygun olacak şekilde olmalıdır. Bir şekilde lastik temin ettiğiniz var sayarak uygulama adımlarına geçelim. Tekerliğin altına gazete kâğıtları sererek düz bir zemin üzerine yatırın. Tekerleğin üzerine en az 30 santim mesafeden sprey boyayla önce bir yüzeyini boyayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra bu defa lastiğin arka yüzeyine sprey boya ile boyayın. Lastiğin iç kısmını ise boyamanız isteğinize bağlı. Boyarsanız daha estetik olacaktır. Sonraki adım ise ise Kancaları lastiği uygun noktalarından tutturmak. Kancaların her iki ucuna da kalın halatı resimdeki gibi bağlayın. Kapıya asma payı bırakmaya da dikkat edin.

kapı süsü nasıl yapılır

Lastiğin iç yüzeyine yerleştirmek için strafor köpüklerden kesin. Strafor köpükleri lastiğin iç yüzeyine sıcak silikon tabancası yardımı ile yapıştırın. Lastiğin iç yüzeyine strafor yapıştırma amacımı ise lastik içinde sergileyeceğimiz çiçeklerin saplarını bu strafor köpüklerin içine saplayacağız. Bu şekilde çiçekler sağa sola devrilmeden sabit bir şekilde duracaktır.

kapı süsleme

Şimdi sıra lastiğin içini nasıl süsleyeceğimize karar vermeye geldi. Lastik içine yerleştireceğiniz çiçeklerin birbirinden farklı türlerde ve farklı renklerde olmalarına dikkat edin.Böylece ortaya çıkacak olan görsel daha zengin ve canlı görünür. Bu arada bu proje için kullanacağımız çiçekler elbette yapay çiçekler olacaktır. Yapay çiçekleri satın alarak temin edebileceğiniz gibi varsa hâlihazırda kullandığınız yapay çiçeklerinizi de bu amacınız için kullanabilirisiniz. Farklı aranjmanlar deneyebilir istediğiniz gibi süsleyebilirisiniz. Bu kısmı sizin zevkinize bırakıyoruz. Sadece dikkat etmeniz gereken durum yan yana yerleştireceğiniz çiçeklerin birbirlerini kapatmamamı olabilir.

evde kapı süsü yapımı

Bu projeniz için kullanmayı düşündüğünüz çiçeklerin boylarını herhangi bir keski malzemesi kullanarak ayarlayabilirsiniz. Yapay çiçeklerin sap kısımlarını hafif verev bir şekilde keserseniz strafor köpükler içine çok daha rahat saplayabilirsiniz. Köpük içine yerleştirdiğiniz çiçeklerin sıralamasında herhangi bir değişiklik yapmak isteyebilir bunun için farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz. Hangi çiçeklerin bir arada daha güzel göründüğüne karara verirseniz o şekilde dip kısımlarını silikon tabancası ile yapıştırarak artık sabitleyebilirsiniz.

kapı süsü nasıl yapılır

Çiçekleri ardı ardına yerleştirdikten sonra uzun saplı taneli olan bitkileri lastiğin dış kısımlarına sarkıtarak sanki lastiğin içinden fışkırıyormuş havası katabilirsiniz. Bu şekilde dahada estetik bir ambiyans oluşturmuş olacaksınız.

tekerlekten el yapımı kapı süsü

Ve işte Son fotoğrafımızı da yayınlamış olduk. Gördüğünüz gibi eski bir araba lastiğinden ortaya harika bir kapı süsü çıkarttık. Çokta maliyetli olmayan ve yapımı da oldukça kolay olan “El yapımı” bir kapı süsü hazırlamış olduk. Nasıl sizce de harika görünmüyorlar mı? Gördünüz gibi bu kapı süslerini hazırlamak çok kolay! Anneler Günü için orijinal ve farklı hediyeler düşünenler için çok farklı bir alternatif olabilir. Bu projemizi okuyan ziyaretçilerimiz soluğu en yakın lastikçide alıp sırf bu projeyi gerçekleştirmek için lastiklerini yenileyeceğinden eminiz. Birde arabadaki dört lastiği birden yenileyeceklerini düşünürsek demekki en az dört adet Tekerlekli kapı süslerinden yapacaklardır. Şaka tabi Anneler gününüz şimdiden kutlu olsun. Görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir