Ülkelerin İlginç Gelenekleri

Ülkelerin İlginç Gelenekleri

  Ülkelerin ilginç gelenekleri çoğu zaman bizleri şaşırtırken korkutur. İçinde yaşadığımız dünya birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklar zamanla sistemlerin oturmasıyla yönetim biçimlerine dönüşmüş, ülkelere ayrılmıştır. Ancak televizyondan gördüğümüz takım elbiseli siyasetçilerin yanı sıra bir de bu ülkelerin yüzyıllardır devam eden gelenekleri de vardır. Bu gelenekler kültürel algılara göre çoğu zaman absürt gelebilmektedir. Yapılan herhangi bir el hareketi bir ülkede selamlaşma anlamına gelirken başka bir ülkede hakaret anlamı taşıyabiliyor. Yine başka bir ülkede sol elle yemek yemeniz garip karşılanmazken başka bir ülkede tepki alabilirsiniz. Gelin bazı ülkelerin geleneklerine yakından bakalım.

  Her Yaş İçin Bir Halka

   

  İlginç geleneklere sahip olan ülkelerden bir tanesi de Moritanya. Bu ülkede güzellik ölçütü biraz daha farklı işliyor. Moda dergilerinde gördüğümüz kadınların aksine şişman kadınlar güzellik ölçütlerine uyuyor. Moritanya’da evlenme çağına gelen bir kızın en az 60 kilo olması gerekiyor.

  İlginç gelenekler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos da ise işler biraz daha garipleşiyor. Bu ülkenin kadınları boyun ve bileklerini gizlemek için özel bir çaba harcıyor. Çünkü bu ülkede bilek ve boyunlar kadın vücudunun en erotik yeri olarak görülüyor. Bunun yanı sıra boyunlarındaki halkalar da küçük yaştan itibaren takılıyor ve her yıl yeni bir halka ekleniyor.

  Kırılanları Birlikte Temizliyorlar

  Sadece Asya’da değil Avrupa’dan da ilginç bilgiler geliyor. Almanya’da polterabend olarak bilinen bir gelenek vardır. Bu gelenek ise düğünden birkaç hafta önce gerçekleştirilir. Evlenecek çiftin evinin önünde tabak, bardak gibi eşyalar kırılır. Sonrasında oluşan çöpü gelin ve damat birlikte temizler. Bunun iyi şans getireceğine inanılır. Aynı zamanda çiftin evlilik hayatları boyunca sorumluluklarını birlikte yürütmeye teşvik ettiğine inanılmakta.

  İskoçya’da da ilginç bir gelenek bulunmakta. Bu ülkede gelinler düğünleri öncesinde üzerleri çamur, yemek artıkları gibi bazı şeylerle kirletilir. Kirlenmiş olarak şehir meydanında gezdirilirler. Bu geleneği ilginç kılan ise bir rövanşının olması. Üzerleri kirli bir şekilde gezdirilen gelinler, intikam olarak gevenin geç bir vaktinde büyüklerine ayaklarını yıkatırlar.

  Sakın Sarı Gül Almayın!

  Tüm bunların yanı sıra bazı ülkelerde komik gelenekler de var. Özellikle Hindistan’da öyle bir gelenek var ki gülsek mi ağlasak mı bilemedik. Bu ülkede eğer misafirliğe gider de geğirmezseniz hazırlanan yemeği beğenmediğiniz düşünülüyor. Geğirmemek bu ülkede büyük bir saygısızlık!

  Birisine gül hediye etmek bizim kültürümüzde şık bir davranış olarak benimsenmiş. Ama bu her ülkede geçerli bir kural değil. Bunun yanı sıra bazı ülkelerde de gül renkleri farklı anlamlara geliyor. Sarı gül bizde ayrılık anlamı taşırken Meksika’da ölüm anlamına geliyor. Siz siz olun Meksikalı birisine asla sarı gül hediye etmeyin.

  Ülkelerdeki tuhaf gelenekler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Danimarka’da 16. yüzyıldan kalma bir gelenek var ki ne diyeceğimizi bilemedik. Eğer bir kişi doğum gününü bekar geçirirse, bu kişinin arkadaşları onu tarçına buluyor. Bu geleneğin çıkış hikayesi ise oldukça ilginç. Kıta seyahatleri yüzünden evlenmeye vakit bulamayan Danimarkalı baharat tüccarlarından geldiği düşünülüyor.

  Yaşam standartları oldukça yüksek olan Finlandiya’da ise oldukça ilginç bir iş toplantısı geleneği var. Sauna… Evet yanlış duymadınız! Ülkenin ticaretinde önemli bir yeri olan Sauna neredeyse tüm ülke için de önemli. Finlandiya kültürü arasında yer alıyor. Eğer bir Finlandiyalıyla iş toplantısına hazırlanıyorsanız aman dikkat! Sizi bir sauna seansında karşılayabilir. İş ortaklığı yürütecek olanlar daha rahat ortamlarda buluşmaya özen gösteriyorlar.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.