Yaz İçin En Trend Çiçek Önerileri

Yaz İçin En Trend Çiçek Önerileri

  Bahçe çiçekleri özellikle yaz aylarında bahçede ya da balkonda otururken hoş kokuları ve büyüleyici görüntüleriyle adeta âşık olduğumuz çiçeklerdendir. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla bahçede yeşillikler arasında çay içerken etrafı renklendiren çiçekleri kim sevmez ki? Peki çiçek severler tarafından yaz aylarında en çok yetiştirilen bahçe bitkileri nelerdir?

  Begonya

  Kelime anlamı hayalperest olan begonyanın bazı türleri tohumla bazı türleri ise yumruyla yetişmektedir. Yarı güneşli yarı gölgeli ortamı seven begonya için en uygun toprak geçirgen, serin ve rutubetli topraklardır. Her ne kadar suyu seven bir çiçek olsa da yaz aylarında günde iki kez, kış aylarında ise haftada iki kez sulama yeterli olacaktır. Sulamasını yaparken çiçek ve yapraklara dikkat etmelisiniz. Bahçe düzenlemesi yaparken ağaçların ve çalıların ön tarafına yerleştirebileceğiniz en iyi çiçek önerileri arasında olacak bu yaz çiçeğin 2-3 saat güneş görmesi yeterli olduğundan bahçenizdeki ölü alanlara yerleştirebilirsiniz.

  Yıldız Çiçeği

  Yüzlerce farklı türü bulunan yıldız çiçeği, begonyanın aksine bol güneş isteyen bir türdür. Uzun sapları ile 30 santimetre ile 2 metreye varan boyları ve genellikle canlı renklere sahip dalya ya da dahlia adıyla da bilinen bu çiçek için en uygun toprak asit karakterli topraklardan olacaktır.

  Yıldız çiçeği susuzluğa dayanamayan bir bahçe çiçeği önerisi olduğu için sık sık toprağının kontrol edilmesi gerekmektedir. Güzel görüntüsüyle bakanı bir daha baktırmasının yanında birçok derde deva olan bu çiçek terleme rahatsızlığı olan kişilerin tedavisinde, bitmek bilmeyen boğaz ağrısının iyileştirilmesinde, balgam söktürmede, grip gibi hastalıklarda, vücudun başta mide ve kasık olmak üzere herhangi bir yerinde meydana gelen ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Ateş Çiçeği

  Aynı yıldız çiçeğinde olduğu gibi güneşi ve suyu seven ateş çiçekleri yaz boyunca kırmızı renkte çiçekler açan bir türdür. Yine yıldız çiçeğinde olduğu gibi asitli toprakların yanı sıra kireç oranı yüksek bahçe topraklarını da ateş çiçeği sıcağa oldukça dayanıklıdır. Boyu kısa olan türleri ise uzun olanlara göre biraz daha sıcağa dayanıklıdır. Ancak ateş çiçeğinin alkalin topraklarına karşı hassasiyeti vardır. Saksılı çiçek önerisi arayanlar için büyüleyici güzellikteki bu çiçeğin toprağının kuru kalmaması gerekmektedir.

  Ateş çiçeği direkt güneş ışığına maruz kaldığında daha gür açan bir çiçektir. Aynı zamanda ateş çiçeği zorluklarla dolu ancak mutlu aşkları temsil eder. Hintlilere ait geleneksel tıp yöntemlerinde önemli bir yeri vardır. Özellikle günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan diyabetin tedavisinde de kullanılmış ve olumlu etkiler kayda geçirilmiştir. Bazı psikolojik hastalıkların ve stresin tedavisinde kullanılan ateş çiçeği Hint geleneksel tıbbında genellikle yaprakları ve çiçekleri kurutulup bazı başka bitkilerin kurutulmuş haliyle karıştırılıp bitki çayı haline getirilerek tüketilmiştir. Ayrıca etkileri üzerinde hala modern bilimsel çalışmalar mevcuttur.

  Ortanca

  İlkbaharın sonunda açmaya başlayan çiçekleri sonbaharın başına kadar kalmaktadır. Bahar aylarında yazda olduğu kadar olmasa da her daim suyu seven bir çiçektir. Yaz çiçekleri arasında en sevilen çiçeklerden biri olan ortancanın çiçek rengi tohumunda zaten var olan özelliklere göre değil toprağın özelliklerine göre belirlenecektir.

  Eğer toprağınızın pH derecesi daha düşükse yani toprağınız daha asitliyse mavi tonlu çiçekler elde edeceksiniz. Eğer asit derecesi az yani pH değeri yüksek bir toprak kullanıyorsanız pembe ve kırmızı tonlarında çiçekler elde edeceksiniz. Eğer ortancanızın renginin mavi tonlarında olmasını istiyorsanız toprağa bir miktar çivit ya da nitrik asit ekleyebilir veya toprağı değiştirebilirsiniz.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.