Yılbaşı Kar Küresi Nasıl Yapılır

adım adım kar küresi yapımı

adım adım kar küresi yapımı

Sevgiliye Yılbaşına Özel El Yapımı Kar Küresi Yapımı. Yılbaşına sayılı günler kala ne hediye alacağım derdine düşenler için harika bir hediye fikrimiz var! El yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan bu hediye ile tüm sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Üstelik tam anlamıyla bir yılbaşı temasını anlatan bu hediyeyi el emeğinizle yaparak maneviyatı oldukça yüksek bir hediye yapmış olacak ve sevdiklerinizi iki kat mutlu edebileceksiniz. Bu hediyelik eşyanın yapımı için gerekli olan tüm malzemeleri kırtasiyelerden bulabilirsiniz. Oldukça uygun bir fiyata denk gelecek bu hediye için gerekli olan malzemeleri ve hediyenin yapım aşamasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

• Çeşitli yılbaşı süsleri (Noel baba, kozalak ve yılbaşı ağacı vb. gibi)
• Silikon tabancası
• 1 adet dilediğiniz boyutta kavanoz
• Su
• Gliserin
• Beyaz ve gri simler
• Makas
• Beyaz köpük

1. Adım: Kar Küresinin Tabanını Hazırlama

adım adım kar küresi yapımı

Özellikle sevgiliye el yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan bu hediye modeli ile sevgilinize en güzel yılbaşı hediyesini hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bu hediyeyi bir tek yılbaşında değil sevgililer günü için de tercih edebilirsiniz. Her zaman saklanacak ve bir ömür boyu sizi hatırlayarak mutlu olacak bu kişi için yapacağınız hediyenin yapımı yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Oldukça pratik bir yapım aşamasına sahip olan bu hediyenin ilk aşaması kar küresinin tabanını hazırlamak olacaktır. Kar küresinin tabanına kar efekti verebilmek adına yapacağımız bu taban için makastan ve beyaz köpükten yardım alıyoruz. Kavanoz kapağımızı beyaz köpüğün üzerine yerleştirip etrafını herhangi bir kalem ile çiziyoruz. Çizdiğimiz hattın belirgin olması oldukça önemli olacaktır. Makas ile bu çizdiğimiz hattın etrafını kesiyoruz. Kesme işlemini tamamladıktan sonra çıkarttığınız şeklin etrafı düzgün değil ise makas ile düzeltmeler yapabilirsiniz. Köpük oldukça kalın bir yapıya sahip olduğu için çıkarttığımız şeklin ortasını makas yardımı kesiyoruz. Bu sayede daha ince bir kar tabanı elde etmiş olacağız. Aynı zamanda inceltmemizin sebebi bu köpüğün tabana daha iyi bir şekilde yapışmasını sağlamak olacaktır. Beyaz köpüğümüzü incelttikten sonra kavanoz kapağımızın iç kısmına silikon tabancası yardımı ile köpüğümüzü yapıştırıyoruz. Bu tabanın iyice yapışması için kapağa baskı uyguluyoruz. Kavanozu su ile doldurduğumuzda kapaktan ayrılmaması adına iyice yapıştırılması oldukça önemli bir detay olacaktır.

adım adım kar küresi yapımı

2. Adım: Oluşturulan Tabana Süslerin Yapıştırılması

Kırtasiyelerden bulacağınız çeşitli yılbaşı süslerini alarak oluşturduğumuz tabanın üzerine yapıştırma aşamasına geldik. Yılbaşına özel hediye fikirleri içerisinde yer alan kar küresi hediyemizin en önemli kısmı bu aşama olacaktır. Süslerin tam anlamıyla tabana yapışması oldukça önemlidir. Kavanoz su ile doldurulduğunda süslerin herhangi bir şekilde tabandan ayrılmasını önlemek amaçlı silikon tabancası kullanarak bu hediyeyi hazırlamalısınız. Bu sayede silikon su içerisinde süslerinizin oluşturmuş olduğunuz tabandan ayrılmasını önleyecektir.

adım adım kar küresi yapımı

Tercih edeceğiniz süsler arasında Noel Baba, kozalak veya geyik figürü yer alabilir. Sizlerde bizlerin hazırlamış olduğu minik yılbaşı ağacını yapmak istiyorsanız, evlerinizde yer alan yapay yılbaşı ağacından 3 adet parça kesip bunları birleştirerek bir minik yılbaşı ağacı elde edebilirsiniz. İstediğiniz kar küresi modeli için seçtiğiniz süsleri sırası ile köpükten hazırlamış olduğunuz tabana silikon tabancası yardımı ile yapıştırın. Yapıştırırken iyice baskı uygulayın.

3. Adım: Kar Küresinin İçindeki Sıvıyı Hazırlama

Kavanoz kapağımızın üzerine süslerimizi iyice yapıştırdıktan sonra sıra geldi kar küremizin içerisindeki sıvıyı hazırlamaya. Simlerin uçuş uçuş dağılmadığı bir el yapımı kar küresi hediyesi hazırlamak saçma olacaktır. Bu yüzden kar küremizin içerisinde kar yağıyor efekti veren bir sıvı oluşturmalıyız. Bunun için gliserin, su ve simlerden yardım alacağız.

adım adım kar küresi yapımı

Sıvıyı hazırlamak için öncelikle kavanozumun altına bir tabak alıyoruz ve tüm gliserini kavanozumuzun içerisine boşaltıyoruz. Ardından kavanozumuzu 1 parmak boşluk kalacak şekilde su ile dolduruyoruz. Gliserinin tüm kavanoz içerisinde eşit bir şekilde yayılması için bir bıçak ya da kaşık yardımı ile suyu karıştırıyoruz. Gliserinli suyumuzun içerisine istediğiniz ölçekte önce beyaz, ardından gri sim koyarak kar efektini hediyenize verebilirsiniz. Simlerin homojen bir şekilde dağılması için yine kaşık ya da bıçak yardımı ile sıvıyı iyice karıştırın.

adım adım kar küresi yapımı

Karıştırma işleminiz bittikten sonra kavanozumuzun kapağını kapatıyoruz. Bu sırada sıvıdan taşma olacaktır. Bu taşmayı önemsemeden kavanozunuzun kapağını iyice kapatın ve etrafını kapak bölümünden başlayarak silikon tabancası ile geçin. Bu sayede hem buz görünümü elde edecek hem de kar kürenizin sıvı kaçırmasını önleyeceksiniz.

4. Adım: Kar Küresinin Dışını Süsleme

adım adım kar küresi yapımı

Yılbaşına özel el yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan kar küresi yapımı ile sevgilinize bu zamana kadar vereceğiniz en güzel hediyeyi armağan edebilirsiniz. Kar küremizin etrafını silikon tabancası yardımı ile iyice geçtikten sonra son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Bu aşamada kavanozun dış kısmını süslemek tamamen sizlerin hayal gücüne kalmış olacaktır. Dilerseniz cam boyası kalemlerini alarak şekiller çizebilir veya dilerseniz de bizler gibi yılbaşı süsünü kavanozunuzun etrafına yapıştırarak sade ama şık bir kar küresi elde edebilirsiniz.

kar küresi nasıl yapılı

Kavanoz kapağınızın bölümüne istediğiniz yılbaşı süsünü yapıştırarak harika bir kar küresi modeli yaratabilirsiniz. Kolay gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir